آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۰۰

 • تحصیل‌زدگی جوانان

  با افزایش چشمگیر فارغ التحصیلان در بازار کار کشورمان، تقاضای کار افزایش چشمگیری داشت. آمار‌های رسمی و سخنان دولتمردان در این زمینه بیانگر ناتوانی دولت‌ها در ایجاد اشتغال است.
 • مداخله دولت در نظام آموزش

  امیرحسین خالقی پژوهشگر توسعه
  دو، سه سال پیش یک آگهی استخدام منشی منتشر شده در جراید سروصدا راه انداخت؛ در آن آگهی آمده بود که شرکتی به یک کارشناس ارشد یا دکترای مدیریت بازرگانی و علوم اجتماعی آن هم با سابقه کار مفید نیاز دارد. صدای خیلی از منتقدان درآمد که چقدر تحصیل و دانش در مملکت کم ارج شده است که برای مشاغلی که نیاز به تخصص خاصی هم ندارد، کار به گلچین کردن دکترا‌ها و کارشناس ارشدها رسیده است. برای خیلی از ما بارها اتفاق افتاده است که ناله این و آن را بشنویم که با وجود سال‌ها درس خواندن در دانشگاه برای گذراندن اموراتش مجبور است کاری غیرمرتبط را انجام دهد. پیش‌ترها در ایران تحصیلات به ویژه در برخی دانشگاه‌های معتبر نوعی سرمایه فرهنگی (به قول پیر بوردیو) قدرتمند به حساب می‌آمد که می‌توانست با نرخ مناسبی به دیگر انواع سرمایه هم تبدیل شود. اما اکنون پدیده سازگار نبودن تحصیلات (نوع و میزان آن) با کاری که فرد انجام می‌دهد مساله جدی پیش روی کشور ماست و خیلی‌ها از بیکاری فارغ‌التحصیلان جوان دانشگاه سخن می‌گویند، چیزی که حتی می‌تواند برای ثبات نظام‌های سیاسی هم خطرناک باشد.
 • ریشه‌های مدرک‌گرایی

  دکتر نادر حبیبی استاد اقتصاد و مطالعات خاورمیانه دانشگاه برندایس و موسسه پژوهشی کرون دکتر غلامرضا کشاورز حداد دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف
  در سال‌های اخیر اقتصاد ایران ناتوان از ایجاد فرصت شغلی مناسب برای سیل دانش‌آموختگان دانشگاهی بوده است. در نتیجه نه تنها نرخ بیکاری در میان این قشر از کارجویان به سرعت افزایش یافته، بلکه تعداد زیادی از آنهایی که موفق به یافتن شغل برای خود بوده‌اند نیز مشاغلی یافته‌اند که اساسا نیازی به تحصیل دانشگاهی ندارد. در این مقاله به زبان آمار توصیفی به موضوع دوم یعنی تحصیل‌زدگی نیروی کار دانشگاهی در ایران در میان افراد دستمزدبگیر و خوداشتغال می‌پردازیم که در کارهای ساده بدون نیاز به تحصیلات دانشگاهی مشغول به کار شده‌اند.
 • سیگنال‌های اطلاعاتی در بازار کار

  احمدرضا روشن عضو هیات علمی موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی
  گسترش آموزش عالی در جهان، به ویژه در قرن بیست و یکم، روندی بسیار فزاینده داشته است، به‌طوری که تعداد دانشجویان دنیا طی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ میلادی بیش از دو برابر شده و از حدود ۱۰۰ میلیون دانشجو به ۲۰۷ میلیون دانشجو رسیده است. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ تعداد دانشجویان در همه کشورهای جهان به ۲۶۲ میلیون نفر برسد. از دلایل رشد سریع آموزش عالی می‌توان به تاثیر روزافزون علم بر خلق تکنولوژی و پیوند آموزش عالی با توسعه اقتصادی اشاره کرد. به علاوه، آموزش عالی نه تنها دارای مزایای شخصی برای افراد است بلکه دارای منافع اجتماعی متعددی نیز هست. از جمله اینکه فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، معمولا و به‌طور نسبی، ملاحظات زیست محیطی بیشتری دارند، ذهنیت دموکراتیک در آنها قوی‌تر است، اصول بهداشتی را در رفتارهای خود بیشتر بروز می‌دهند، مشارکت شهروندانه بالاتری دارند، فرزندان سالم‌تری پرورش می‌دهند و بُعد خانوار در خانواده‌هایی که تشکیل می‌دهند، کمتر است.

بیشتر