آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۹۹

 • تحریم‌های ترکیه

  پایان هفته گذشته، بازارهای مالی تحت تاثیر بحران ارزی در ترکیه قرار گرفتند و شاخص‌ها کاهش پیدا کردند. مجموعه‌ای از چند عامل سبب شد ارزش لیر در برابر دلار، در چند ساعت حدود ۱۵ درصد کاهش پیدا کند. هفته پیش هیاتی از ترکیه به آمریکا سفر کرد تا راهی برای رفع اختلاف بر سر بازداشت کشیش آمریکایی بیابد اما این ملاقات بی نتیجه بود و با اعلام این خبر و پیش‌بینی افزایش فشارهای آمریکا بر ترکیه، شاهد سقوط ارزش لیر بودیم. از سوی دیگر ترامپ روز جمعه اعلام کرد تعرفه بر فولاد و آلومینیوم صادراتی ترکیه به آمریکا را دو برابر خواهد کرد.
 • انتظار سرمایه‌گذاران؛ هراس مصرف‌کنندگان

  سیلویا آمارو سی‌ان‌بی‌سی
  شاخص‌های مالی در اکثر اقتصادهای بزرگ تحت‌تاثیر بحران ارزی در ترکیه به‌شدت کاهش یافتند و ارزش یورو نیز در برابر دلار کاهش یافت اما اقتصاد ترکیه نه آنقدر بزرگ است که چنین تاثیری بر بازارهای مالی اروپا و آمریکا داشته باشد و نه کاهش ارزش لیر چنان شدید بوده که افت شاخص‌های مالی و ارزش یورو منطقی به نظر برسد. سوال مهم این است که علت چنین واکنشی به تحولات ترکیه چیست؟
 • اشتباهات داخلی؛ فشارهای خارجی

  جک اوینگ نیویورک تایمز
  بحران کنونی در روابط ترکیه و آمریکا ریشه‌های سیاسی و اقتصادی دارد. با اعمال تعرفه ترامپ بر فولاد و آلومینیوم صادراتی اکثر شرکای تجاری آمریکا از جمله ترکیه در ماه مارس، دولت ترکیه نیز در اقدامی تلافی‌جویانه بر ۸/ ۱ میلیارد دلار کالاهای صادراتی آمریکا از جمله کاغذ و زغال‌سنگ تعرفه اعمال کرد. سال ۲۰۱۶ حجم کلی مبادلات تجاری بین دو کشور ۴/ ۲۲ میلیارد دلار بود.
 • بازار قدرتمندتر از اردوغان

  بن ریلی تلگراف
  بسیاری از کارشناسان معتقدند دیدگاه‌های اقتصادی آقای اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه که طی ۱۶ سال اخیر در قدرت بوده عامل اصلی وضعیت شکننده اقتصاد این کشور است. اما باورهای اقتصادی اردوغان دقیقا چیست؟ آقای اردوغان معتقد است عکس آنچه در کتب اقتصادی مطرح است درست است یعنی نرخ‌های بالای بهره سبب افزایش نرخ تورم می‌شود. در نتیجه آقای رئیس‌جمهوری در حالی بارها خواستار پایین باقی ماندن نرخ‌های بهره شده که اکثر اقتصاددان‌ها توصیه کرده بودند نرخ‌ها باید بالا برده شود. او همچنین معتقد است افزایش نرخ‌های بهره مساوی با رویه‌های فسادآلود است. اردوغان علیه آنچه که «لابی نرخ بهره» از سوی سفته بازها برای استفاده از ترکیه و کسب سود بالاتر توصیف کرده موضع‌گیری کرده است.
 • رشد استقراض محور

  کنستانتین کورکولوس بلومبرگ
  ماه گذشته میلادی ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به ترکیه هشدار داد اگر اندرو برانسون، کشیش آمریکایی را آزاد نکند تعرفه‌های بزرگ بر کالاهای صادراتی این کشور به آمریکا اعمال خواهد کرد. ترکیه از پذیرش این درخواست آمریکا اجتناب کرد و اول ماه جاری میلادی، آمریکا وزیر دادگستری و وزیر کشور ترکیه را به دلیل دست داشتن در بازداشت آن کشیش، تحریم کرد.

بیشتر