آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۹۸

 • بورس پس از بسته ارزی

  بورس تهران با رونمایی از بسته جدید ارزی به رکوردهای تازه‌ای دست یافت. با تایید جزئیات بسته ارزی در شامگاه یکشنبه ۱۴مرداد ماه شاهد ورود موجی صعودی به بازار سرمایه بودیم. به‌طوری‌که بورس تهران با درخشش سهام بزرگ و ارزمحور بازار روز تاریخی دیگری را با جابه‌جایی رکوردهای قبلی پشت‌سر گذاشت. جهش ۴ هزار و ۸۸۰ واحدی شاخص کل بورس در یک‌روز و همچنین ثبت بازدهی ۸/ ۳ درصدی در جریان معاملات روز دوشنبه سبب شد تا ۵کانال‌شکنی را در جریان معاملات این روز شاهد باشیم.
 • سایه ریسک‌های چهارگانه

  محمدداود فصاحت کارشناس ارشد بازار سرمایه
  بالاخره پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان، با ارائه بسته جدید ارزی از سوی رئیس جدید بانک مرکزی، بازار ثانویه ارز برای کلیه شرکت‌های صادراتی به رسمیت شناخته شد تا بتوانند ارز خود را با نرخ توافقی و بر‌اساس عرضه و تقاضای شکل‌گرفته در سامانه سنا به فروش برسانند. بورس تهران نیز طی هفته‌های گذشته تحت‌تاثیر انتشار برخی اخبار و انتظارات شکل گرفته در بازار و بر پایه رشد گروه‌های اصلی صادرات‌محور معدنی، فلزی و پتروشیمی رشد مناسبی را تجربه کرد. به‌طوری‌که شاخص کل بورس توانست رکوردهای جدیدی را به ثبت رساند. اما در این میان باید به برخی عوامل و به عبارت دیگر ابهامات موجود اشاره کرد:
 • صنایع برنده و بازنده

  علی علیزاده کارشناس بازار سرمایه
  با توجه به اهمیت نرخ ارز در اقتصاد کشورها و از سوی دیگر به علت حجم بسیار بالای صادرات و واردات کالاها، تغییرات نرخ ارز بر رونق و رکود اقتصاد تاثیر بسزایی دارد. بازار سرمایه ایران در درون سیستم بزرگی به نام سیستم اجتماعی – اقتصادی ایران کار می‌کند، در نتیجه از این محیط به شدت تاثیر می‌پذیرد. بنابراین عواملی مانند نرخ رشد اقتصادی کشور، حاشیه سود فعالیت‌های دیگراقتصادی، درآمدهای ارزی کشور، درجه و شدت آزادسازی و بازبودن اقتصاد ایران و گسترش و افزایش نقدینگی و نوسانات نرخ ارز و بازار ارز از عوامل محیطی مهمی هستند که بازار سرمایه ایران را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند.
 • تعادل جدید در بازار

  محمود گودرزی کارشناس بازار سرمایه
  نگاهی به روند بازار سرمایه از انتهای سال گذشته تا کنون بیانگر آن است که شاخص کل بورس آغاز به کار خود را در سال جاری در محدوده ۹۶هزار واحدی استارت زد و تا به امروز، بازدهی قریب به ۳۸‌درصدی را نصیب سرمایه‌گذاران کرده است. این در حالی است که بازارهای رقیب با وجود سیاست‌های تثبیتی دولت در ابتدای سال جاری و به‌طور مشخص ثابت نگه داشتن اسمی نرخ دلار، بازدهی متفاوتی را به ثبت رسانده‌اند. بازدهی ۲۵‌درصدی در بازار مسکن، ۱۳۰‌درصدی در سکه و ۶۷‌درصدی در دلار از جمله سوددهی بازارهای سرمایه‌گذاری موازی در این مدت بوده است.
 • شوک دلاری در صورت‌های مالی

  عاطفه عالی‌پور تحلیلگر بازار سرمایه
  اواخر فروردین ماه بود که بانک مرکزی برای آرام کردن التهابات بازار ارز، با خلق یکباره دلار نیمایی اقدام به تک‌نرخی کردن نظام ارزی کشور در سطح ۴۲۰۰‌تومان کرد و شوک ناگهانی به شرکت‌های صادرکننده و سهامداران آنها وارد کرد. چرا که نرخ تعیین شده تفاوت معناداری با قیمت غیررسمی دلار در بازار آزاد داشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر