آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۹۷

 • استارت‌آپ‌ها

  چند سالی است که استارت‌آپ‌ها به یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌های اقتصادی تبدیل شده‌اند و در سایه رشد شتابان دسترسی به اینترنت پرسرعت، شرکت‌های کوچک و بزرگی به این حوزه نسبتا جدید ورود کرده‌اند. استارت‌آپ‌ها امروزه دیگر شاخه خاصی را دنبال نمی‌کنند و با جست‌وجویی ساده در فضای اینترنت می‌توان طیف وسیعی از فعالیت‌های آنها را مشاهده کرد.
 • الگوهای موفق ایرانی

  محسن حاتمی مدیر استارت‌آپ
  اغلب افراد تصور می‌کنند که برای راه‌اندازی یک استارت‌آپ باید لزوما ایده‌های خارق‌العاده داشت؛ یعنی ایده‌هایی که تاکنون به ذهن هیچ‌کسی نرسیده و در هیچ جای دنیا پیاده‌سازی نشده است! حقیقت آن است که این موضوع تنها در حد یک آرمان تخیلی اعتبار دارد و تقریبا هیچ استارت‌آپی را نمی‌توان پیدا کرد که از ایده‌های دیگر الهام گرفته نباشد؛ البته بکر بودن ایده به خودی خود امری مطلوب است و ایده‌هایی که برای اولین‌بار شکل می‌گیرند و عملی می‌شوند، احتمال موفقیت بالاتری دارند.
 • نیازسنجی در فضای مجازی

  علی فزونی مدیر استارت‌آپ
  «پول درآوردن در ایران کار چندان سختی نیست»؛ شاید این حرف کمی عجیب به نظر برسد، اما باید اعتراف کرد که واقعیت دارد. با نگاهی به وضعیت استارت‌آپ‌های موفق ایران که هر روز تعدادشان رو به افزایش است، می‌توان دریافت که راه کسب درآمد در ایران نسبت به سایر کشورها بسیار هموارتر است. البته این جمله به معنای آن نیست که هر کسی می‌تواند با راه‌اندازی یک استارت‌آپ به ‌سادگی به موفقیت برسد؛ بلکه منظور از دشوار نبودن، فراهم بودن بسترهای لازم برای راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها است که در ایران تا حد زیادی این مساله وجود دارد. استارت‌آپ‌هایی مانند دیجی‌کالا، اسنپ، الوپیک، ریحون و... را می‌توان استارت‌آپ‌هایی موفق به حساب آورد که اگرچه ایده‌ آنها تازگی نداشته و از مدت‌ها پیش در جهان پیاده‌سازی شده‌اند، اما توانسته‌اند در ایران فراتر از نمونه‌های مشابه خارجی خود پیش بروند و در مدت نسبتا کوتاهی اعتماد جامعه‌ ایرانی را به خود جلب کرده و حتی فرهنگ مصرفی جامعه را نیز تغییر دهند.
 • ابهام در قواعد بازی

  احمد طاهرخانی فعال حوزه استارت‌آپ
  در حال‌حاضر و در اکوسیستم استارت‌آپی به‌طور طبیعی درصد کمی از شرکت‌ها موفق به توسعه محصول خود تا دستیابی به بازاری پایدار می‌شوند. آمارهای مختلف جهانی حاکی از موفقیت ۱۰ تا ۲۰ درصدی استارت‌آپ‌ها است. دلایل متعددی برای آن می‌توان برشمرد. محصول استارت‌آپی بر اساس نظریه‌ها و مفروضاتی در مورد بازار و مشتریان توسعه داده می‌شود. برپایه‌ ایده اولیه محصولی شکل می‌گیرد و باید به میزانی برای مشتری ارزش‌آفرینی کند که تمایل به پرداخت هزینه در قبال آن را داشته باشد. این ارزش‌آفرینی هم فرضیه‌ای است که در ایده اولیه درنظر گرفته شده است. محصول پس از ارائه اولیه، نیاز به اعتبارسنجی مفروضات خود را دارد و رصد واکنش مشتریان در قبال آن، موفقیت محصول را مشخص می‌کند.
 • حوزه‌های مغفول در سرمایه‌گذاری

  ایمان کاظمیان فعال حوزه استارت‌آپ
  در سال‌های اخیر نظام اقتصادی جدیدی در پهنه‌ اقتصادهای کوچک و متوسط، ذهن تصمیم‌سازان اقتصادی کشور را به خود مشغول کرده است. استارت‌آپ‌ها، یا همان شرکت‌های نوپای فرصت‌جو و نه فرصت‌طلب، با به‌کارگیری ادبیات نوین فناوری سعی در گرفتن سهم بازار از متولیان سنتی بازار دارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر