آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۹۶

 • چشم‌انداز بازارهای مالی

  رفتار سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی به عوامل مختلف از جمله وضعیت تجاری هر کشور با دیگر کشورها، وضعیت کلی اقتصادی جهان، سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی و وضعیت سیاسی در هر کشور وابسته است.
 • ریسک‌های جدید در یورو

  پائول هنون وال استریت ژورنال
  شاخص‌های مالی در بورس‌های بزرگ اروپایی در نیمه نخست سال جاری میلادی عملکرد منفی داشتند؛ البته در انگلستان وضعیت متفاوت بود و در سه ماه اخیر شاهد رشد محدود شاخص بورس لندن بوده‌ایم. در اروپا بازارهای مالی در ماه‌های اخیر تحت تاثیر عوامل مثبت و منفی مختلف قرار داشته‌اند و انتظار می‌رود این عوامل در ماه‌های آینده نیز بر رفتار سرمایه‌گذاران اثر گذارد.
 • بازگشت نیکی به جایگاه دوم

  ماکسی یینگ بلومبرگ
  در هفته‌های اخیر نشانه‌هایی مبنی بر رونق بازار مالی ژاپن نمایان شده و به باور بسیاری از کارشناسان، این روند در ماه‌های آینده ادامه پیدا خواهد کرد. هفته گذشته به دلیل کاهش شاخص بورس شانگهای، بورس چین جایگاه خود یعنی بزرگ‌ترین بورس آسیا و دومین بورس بزرگ جهان پس از بورس آمریکا را از دست داد و ارزش آن به زیر ۶ هزار میلیارد دلار کاهش پیدا کرد. کسب جایگاه دومین بورس بزرگ جهان توسط بورس ژاپن سبب خواهد شد در آینده توجه بیشتری از سوی سرمایه‌گذاران به این بورس شود.
 • خروج سرمایه از اقتصادهای نوظهور

  یان نی لی سی ان بی سی
  در ماه‌های اخیر شاخص‌های مالی در بورس‌های آسیایی عملکرد چندان مثبتی نداشتند و این وضعیت حاصل ابهام‌هایی است که در زمینه افق رشد اقتصاد چین به‌وجود آمده است. چین شریک تجاری اکثر این کشورهاست و عوامل مختلف سبب شده نگرانی‌هایی درباره آینده اقتصاد این کشور به وجود‌ آید. به باور کارشناسان، افق بازارهای مالی آسیا در ماه‌های آینده به چند عامل بستگی دارد: تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا، سیاست‌های دولت چین در حوزه حمایت از رونق اقتصاد این کشور و شرایط کلی اقتصاد جهان.
 • اصلاح شاخص‌ها در وال استریت

  رایان ولاستلیکا مارکت واچ
  عملکرد بورس آمریکا در سه ماه اخیر یعنی از زمان تشدید تنش‌های تجاری بین این کشور و شرکای تجاری آن یعنی چین و اتحادیه اروپا، درخشان نبوده و شاخص‌های آن نوسان‌های محدودی در سطوح پایین‌تر از ابتدای سال‌جاری میلادی داشته‌اند. این در حالی است که سال گذشته این شاخص‌ها روند افزایشی داشتند و برای مثال شاخص متوسط صنعتی داوجونز از ۲۰ هزار واحد به نزدیکی ۲۷ هزار واحد رسید. عواملی که در چند ماه اخیر بر بورس آمریکا اثر گذاشته‌اند در ماه‌های آینده نیز تاثیرگذار خواهند بود و در ادامه به این عوامل و احتمال‌هایی که از سوی کارشناسان و مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری مطرح شده، اشاره می‌کنیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر