آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۹۵

 • انتظارات از رئیس کل جدید

  تغییر رئیس کل جدید بانک مرکزی طی هفته گذشته و به‌خصوص ارائه بسته جدید ارزی توسط دکتر همتی، رئیس کل جدید بانک مرکزی تاکنون موجب شکل‌گیری انتظارات مثبت در بین فعالان اقتصادی شد. کارشناسان و اقتصاددانان نیز تصمیمات رئیس کل جدید بانک مرکزی را تا به امروز قابل قبول دانسته‌اند. اما اثر سیاست‌های بانک مرکزی صرفا به التهاب در بازارهای ارز و سکه محدود نمی‌شود.
 • استقلال از دست رفته

  تیمور رحمانی هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران
  اقتصاد ایران چند دهه بی‌ثباتی اقتصاد کلان به شکل پایین بودن و نوسان رشد اقتصادی و همچنین نرخ تورم بالا و پرتلاطم را تجربه کرده است. در شرایط حاضر، اقتصاد ایران یکی از سخت ترین دوره‌های تلاطم اقتصاد کلان را پشت سر می‌گذارد که ضمن شباهت با برخی دوره‌های قبلی بی‌ثباتی اقتصاد کلان، از برخی ویژگی‌های بارز نیز برخوردار است. به‌طور مشخص، مشکلات نظام بانکی در ابعاد کنونی هیچ گاه وجود نداشته است.
 • احیای آموزش‌های حرفه‌ای

  احمد حاتمی یزد مدیرعامل اسبق بانک صادرات
  بانک مرکزی چند روزی است که از رئیس جدید خود استقبال می‌کند و رسانه‌ها و کارشناسان هرکدام به سهم خود خواسته‌ها و انتظارات خود را بیان می‌کنند. بنده نیز به سهم خود به برخی حوزه‌ها اشاره خواهم کرد که شاید از دید بسیاری از مردم دور مانده باشد.
 • ثبات در سیاست‌گذاری

  پیام نوروزی دانشجوی دکترای اقتصاد شریف
  ایجاد ثبات در بازار ارز، کنترل روند صعودی تورم، اصلاح نظام بانکی و مقابله با تحریم‌های بین‌المللی چهار چالش جدی و کوتاه‌مدت رئیس کل جدید بانک مرکزی است که باید برای هر کدام از این مسائل برنامه دقیق و کاربردی ارائه شود. آقای همتی احتمالا می‌داند که مسوولیت جدید بسیار سنگین‌تر از مسوولیت‌های قبلی وی بوده و در صورت عدم‌موفقیت، می‌تواند کل کارنامه حرفه‌ای خود را تحت‌تاثیر قرار دهد.
 • کاهش مداخلات ارزی

  محمد جعفری دانش آموخته دکترای اقتصاد مالی، مدرس دانشگاه
  بانک مرکزی طی ماه‌های اخیر در مدیریت بازار ارز و حفظ ارزش پول ملی موفق نبوده و اعتماد عمومی جامعه به این نهاد سیاست‌گذاری به شدت آسیب دیده است. حال با توجه به تغییراتی که در مدیریت عالی این نهاد و مدیران میانی صورت گرفته، ارکان نظام، نخبگان اقتصادی و عموم مردم انتظار دارند که اقدامات عملی چاره‌ساز توسط ایشان صورت گیرد. در سطور زیر سعی می‌شود برخی از مهم‌ترین چالش‌های بانک مرکزی در کنار راهکارهای عملیاتی به مدیریت جدید ارائه شود تا با یاری خداوند و همراهی مردم، این گذرگاه مهم نیز به خوبی پشت سر گذاشته شود.

بیشتر