آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۸۰

 • تلاطم قیمت‌ها در بورس

  بازار سرمایه در حالی به‌عنوان بازاری با ریسک بالا و پرنوسان شناخته می‌شود که این نوسان‌ها پیش‌تر در جهش و سقوط قیمتی سهام فعال در بازار به چشم می‌خوردند، نه در روند شاخص کل بورس. اما در هفته‌های اخیر شاهد جهش‌های قابل‌توجه شاخص کل و در مقابل سقوط سنگین این نماگر هستیم به‌طوری‌که رشد ۲۰۰۰ واحدی نماگر اصلی بازار را در یک روز مشاهده می‌کنیم و در مقابل روز دیگر به همین شدت، بازار سقوط می‌کند. دلیل چنین نوسانات شدیدی چه می‌تواند باشد و آیا این روند پایدار خواهد بود؟
 • تحلیل سه‌بعدی بازار

  مهرزاد منتظری کارشناس بازار سرمایه
  نوسان بالا خصوصیت ذاتی بازارهای نقد شونده است که جولانگاه عرضه و تقاضا هستند و به عبارتی دقیق‌تر خرید و فروش در آنها به آسانی صورت می‌گیرد. بازار سرمایه معمولا به‌عنوان بازاری با ریسک بالا و پرنوسان شناخته می‌شود. به‌رغم این تعریف، نوسان‌های تند و شدید در شاخص بازار سرمایه یک پدیده ذاتی شناخته نمی‌شود. شاید در گوشه‌ای از بازار در یک سهم یا صنعت شاهد نوسان‌های شدید و تکرارشونده باشیم، به‌خصوص اگر آن سهم یا صنعت کوچک باشد.
 • عوامل بنیادی در اقتصاد جهان

  محمدرضا دم‌ثنا تحلیلگر بازارهای جهانی
  افت‌وخیز بی‌امان بازار سهام در هفته‌های اخیر، حکایت از تغییر برخی عوامل بنیادین مؤثر بر بازار داشت. در این میان، بازارهای جهانی نیز مزید بر علت شده و افت اخیر بازار سهام را تشدید کرده‌اند. نزول فلزات صنعتی و نفت در هفته‌های گذشته، یکی از عواملی بود که کلیت بازار سهام را تحت‌فشار گذاشت. در این نوشتار سعی بر آن است تا با نگاهی به بازارهای جهانی، علل افت کامودیتی‌ها از منظر بنیادی بررسی‌شده و چشم‌اندازی از آینده آنها ارائه شود.
 • ترکیب ریسک و هیجان

  پیمان حدادی کارشناس بازار سرمایه
  شرایط عدم ثبات اقتصادی و حتی سیاسی کشور در این روزها، بازارهای مختلف را دچار نوسانات کم‌سابقه‌ای کرده است. از بازار ارز، طلا و سهام گرفته تا بازار کالا. به‌صوت گذرا به چند علت اصلی این نوسانات اشاره می‌شود:
 • تبعیض ارزی در شرکت‌ها

  عباس ضیائی نیری کارشناس بازار سرمایه
  دستور‌العمل‌های اشتباهی که به موجب نظام متشکل ارزی طی این روزها ترسیم شده، تمامی بازارهای مالی را دستخوش تغییرات کرده است. به‌طوری‌که در این میان تعدادی از شرکت‌های فعال و صادرات‌محور نیز با این دستورالعمل‌های جدید با چالش‌هایی همراه شدند. شرکت‌هایی که مانند صنایع نفتی و پتروشیمیایی با مشکلات‌ تحریم دست به گریبان نبوده و با این قوانین جدید از این‌ امکان برخوردار شدند که طی توافق با برخی واردکنند‌گان، ارز حاصل از فروش کالاهای خود را با قیمتی بالاتر از قیمت اعلام شده از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری مورد داد و ستد قرار دهند.

بیشتر