آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۸۱

 • انقلاب هوش مصنوعی

  در سال‌های اخیر درباره ضرورت استفاده از هوش مصنوعی و فناوری‌های مرتبط با آن صحبت‌های زیادی شده است. این فناوری یک فناوری انقلاب‌گونه است که ساختار مشاغل را در اقتصادهای پیشرو دگرگون خواهد کرد و به همین دلیل دولت‌ها و سازمان‌ها باید خود را برای دوران گسترش آن آماده کنند.
 • تهدید جدید مشاغل؟

  کایلا متیو کلاد توییکس
  هوش مصنوعی و اتوماسیون حاصل از آن، تحولات بزرگی در اقتصاد جهان به وجود خواهند آورد. بسیاری از منتقدان استفاده فراگیر از هوش مصنوعی می‌گویند، روبات‌ها که در حوزه‌های مختلف توانایی‌هایی بالاتر از نیروی کار دارند، جایگزین انسان خواهند شد و حضور انسان در کارهای تکراری از میان خواهد رفت. اما واقعیت این است که با گسترش هوش مصنوعی، صرفا نحوه فعالیت کاری انسان‌ها تغییر می‌کند و نیز به دلیل مزایای این فناوری، زندگی بشر در وضعیت بهتری قرار خواهد گرفت.
 • برندگان و بازندگان بزرگ

  آنمور فرانگول سی ان بی سی
  در سال‌های اخیر همزمان با افزایش اخبار و گزارش‌هایی که درباره گسترش هوش مصنوعی منتشر شده نگرانی‌هایی درباره از بین رفتن مشاغل در اثر استفاده از هوش مصنوعی پدید آمده است. درباره این موضوع دیدگاه‌های گوناگونی از سوی کارشناسان و پیشگامان هوش مصنوعی مطرح شده است. تحقیقات جدید که از سوی موسسه پی دبلیو سی انجام شده نشان می‌دهد هوش مصنوعی و فناوری‌های مرتبط با آن می‌توانند در بریتانیا طی ۲۰سال آینده تقریبا به همان میزان که سبب از میان رفتن مشاغل می‌شوند، شغل ایجاد کنند.
 • اقتصاد وفور در عصر دیجیتال

  کارلوس پرز مدیوم
  امروزه اقتصاد جهان در وضعیت خطرناکی قرار دارد؛ رشد دستمزدها در تمامی اقتصادهای توسعه‌یافته تقریبا متوقف شده، فرصت‌های شغلی برای نیروی کار کمتر متبحر در حال کاهش است، نابرابری اقتصادی افزایش یافته و بسیاری از شاخص‌های اقتصادی از جمله بهره‌وری در وضعیت نگران‌کننده‌ای قرار دارد. از سوی دیگر شرایط زیست محیطی به شکلی نگران‌کننده‌ای درآمده و تنش‌های ژئوپلیتیک بر سر منابع زیرزمینی، آب و... رو به افزایش است.
 • ابزار ضعیف تا قدرتمند؟

  مکس تگمارک فیوچر آو لایف
  هوش مصنوعی مجموعه‌ای از فناوری‌هاست که ماشین‌ها را به آموختن، احساس، درک و عمل قادر می‌سازد خواه این فرآیندها با کمک نیروی انسانی انجام شود خواه به‌طور مستقل از سوی خود ماشین‌ها. از نظر بسیاری از صاحبنظران، توجه به هوش مصنوعی اختیاری نیست، بلکه دولت‌ها و سازمان‌ها باید به‌عنوان عاملی برای خروج اقتصاد جهان از بن بست‌های موجود به آن نگاه کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر