آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۷۹

 • بحران در صنعت برق

  با کاهش بارش در پاییز و زمستان ۹۶، شرایط امروز صنعت برق کشور قابل پیش‌بینی بود. پس از سال‌ها، قطع برق و خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده به عرصه زندگی مردم بازگشت.
 • تحول در ارتباط با مشترکان

  سید حمیدرضا قریشی / پژوهشگر حوزه انرژی دانشجوی دکترای مهندسی سیستم‌های انرژی
  پس از سال‌ها که به یُمن تلاش صنعتگران برق، خاموشی برنامه‌ریزی شده گسترده نداشتیم، امسال بخش قابل توجهی از کشور مشمول خاموشی‌های برنامه‌‌دار شد. کاهش بارندگی‌ها در پاییز و زمستان سال ۹۶ و کمبود تولید نیروگاه‌های برقابی به کمک رشد سالانه مصرف، بحران برق را رقم زدند. در این شرایط هر کس مسوول است وظیفه خود را به‌ عنوان جزئی از جامعه بشناسد و ایفا کند.
 • قیمت‌گذاری بحرانی در تابستان

  صابرآزاد شهرکی / دانشجوی دکترای دانشگاه تهران
  یکی از راهکارهای مناسب برای کاهش تقاضای مصرفی در زمان اوج بار، استفاده از یک شیوه مناسب قیمت‌گذاری برق است. برای مثال قیمت‌گذاری مناسب برق در روزهای بحرانی سال ۲۰۰۴ در کالیفرنیا منجر به کاهش ۳۲ درصد توان مصرفی، در شهر آناهیم منجر به کاهش ۱۲ درصد توان مصرفی و در ایالت کلرادو نیز منجر به کاهش توان مصرفی بین ۱۰ تا ۳۲ درصدی در سال ۲۰۰۶ شده است.
 • متهم اصلی خاموشی‌ها

  احسان امیدی / پژوهشگر حوزه انرژی، کارشناس ارشد برق قدرت
  خاموشی‌های اخیر و مشکلاتی که به تبع آن ایجاد می‌شود، به‌خصوص تحمل گرمای طاقت‌فرسای این روزها، سبب شده است که همه ما توجه بیشتری به موهبتی به نام برق داشته باشیم و بیش از پیش به اهمیت آن در زندگی روزمره خود پی ببریم. ممکن است از دولت هم رنجیده باشیم که چرا در این گرما، برق را قطع می‌کند؟ آیا شایسته ایران است که با این منابع عظیم انرژی و با این صنعت برق گسترده، در اوج نیاز به برق، مردم از آن محروم باشند؟ اما به‌راستی آیا بحران تامین برق و یا به اصطلاح اوج (پیک)مصرف برق، مساله‌ای است که تنها در کشور ما اتفاق می‌افتد و کشورهای دیگر با چنین بحران‌هایی دست و پنجه نرم نمی‌کنند؟

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر