آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۷۵

 • برگزیت نرم

  موضوع خروج انگلستان از اتحادیه اروپا که به برگزیت شهرت دارد از جوانب گوناگون حائز اهمیت است. درباره تبعات این خروج برای اقتصاد اروپا و خود انگلستان دیدگاه‌های مختلف مطرح شده اما اکثر اقتصاددان‌ها معتقدند زیان‌های این خروج بیش از فواید آن است، به‌ویژه اگر دولت انگلستان نتواند کشور را در راه پر پیچ و خم پیش رو، به‌درستی هدایت کند. تقریبا تمامی کارشناسان معتقدند در میان مدت، جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا به کاهش نرخ رشد اقتصاد این کشور و نیز کاهش سرمایه‌گذاری‌ها منجر می‌شود زیرا ابهام‌های عمیق درباره آینده وجود دارد و رفع آنها مستلزم گذشت زمان است.
 • سه سناریوی خروج

  کریس گیلس پژوهشگر اقتصادی
  در هفته‌های اخیر موضوع خروج انگلستان از اتحادیه اروپا (برگزیت)، بار دیگر مورد توجه رسانه‌ها و نیز مقامات سیاسی و اقتصادی در اروپا و آمریکا قرار گرفته است. واضح است که مردم انگلستان با خروج کشورشان از اتحادیه اروپا موافق هستند، زیرا معتقدند در بلندمدت این جدایی به نفع آنها خواهد بود. اما بسیاری از تحلیلگران معتقدند آنچه مهم است نحوه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا است و این‌گونه نیست که هر نوع جدایی به نفع این کشور باشد.
 • طعمه بریتانیایی ترامپ

  جاناتان فریدلند گاردین
  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در سفر به انگلستان و با رفتار خود قبل و حین سفر به این کشور، به انگلیسی‌ها نشان داد زندگی پس از جدایی این کشور از اتحادیه اروپا به چه شکل خواهد بود. آنچه از ترامپ مشاهده شد رفتاری توهین‌آمیز از سوی یک فرد سوء استفاده گر بود. واقعیت این است که ترامپ در مواجهه با روسای جمهور و رهبرانی که غیردموکراتیک و قدرتمند هستند متواضعانه رفتار می‌کند و رویه‌های دیپلماتیک را رعایت می‌کند. اما با رهبران کشورهای دموکراتیک که به باور او در داخل کشور دچار بحران هستند، از جمله ترزا می، نخست‌وزیر انگلستان، نقش یک فرد بی‌مبالات را بازی می‌کند که از توهین و تهدید هیچ ابایی ندارد.
 • آینده مرکز مالی اروپا

  کیمبرلی آمادئو دبلنس
  در همه پرسی ۲۳ ژوئن سال ۲۰۱۶ مردم انگلستان به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای مثبت دادند، زیرا معتقد بودند فواید حضور در اتحادیه دیگر بیش از هزینه‌های آن نیست. ۲۹ مارس سال گذشته میلادی، ترزا می‌نخست‌وزیر انگلستان مصوبه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا را به این اتحادیه ارسال کرد که طبق آن انگلستان و اتحادیه اروپا ۲ سال فرصت دارند درباره ۶ موضوع اصلی مذاکره کنند: مهاجرت، وضعیت شغلی اتباع دو طرف، خروج انگلستان از دادگاه اروپا، ایجاد اتحادیه گمرکی بین دو طرف، تداوم تجارت بین دو طرف و مسائل مالی.
 • هزینه طلاق برای لندنی‌ها

  سم مردیث سی‌ان‌بی‌سی
  از زمان مطرح شدن موضوع جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا، همواره دیدگاه‌های مختلفی درباره فواید و زیان‌های این امر بیان شده است. عده‌ای از کارشناسان به شدت موافق این جدایی هستند و معتقدند در بلندمدت آزاد شدن انگلستان از چارچوب‌های سفت و سخت اتحادیه اروپا سبب رونق اقتصادی این کشور می‌شود، زیرا پس از جدایی، مقررات دست و پاگیر اتحادیه اروپا مانع تجارت آزاد انگلستان و تدوین مقررات مناسب با شرایط خاص این کشور در حوزه‌های مختلف نخواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر