آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۷۴

 • التهاب در بازارها

  حقیقتا چند ماه گذشته را باید کابوسی طولانی برای دولت روحانی دانست؛ دولتی که یکی از بزرگ‌ترین افتخارات خود را کاهش تورم به سطح زیر ۱۰ درصد می‌دانست و امیدوار بود که بتواند در دوره جدید نیز این روند را ادامه دهد. اما قوانین اقتصاد شوخی‌بردار نیست! سیل عظیم نقدینگی در نهایت با جرقه ترامپ به بازارهای مختلف سرازیر شد و هر کدام را یکی پس از دیگری درهم کوبید.
 • سمت و سوی قیمت مسکن

  حمید یاری پژوهشگر اقتصادی
  اقتصاد کشور در حال‌حاضر دچار نوسانات بالایی است که برخی به دلایل مشکلات سیاسی تحمیل شده و برخی به دلیل سرباز کردن مشکلات نهفته گذشته به‌وجود آمده است. این نااطمینانی‌ها باعث شده هرگونه پیش‌بینی آینده ناممکن بوده، یا با واریانس بالایی همراه باشد. بازار مسکن نیز تابع شرایط فوق بوده و به نظر نمی‌رسد این اتفاقات به دلیل شرایط سیکلی داخل بازار مسکن به‌وجود آمده باشد. اما با توجه به شرایط فعلی بازار مسکن و مدنظر قراردادن سناریوهای مختلف سعی خواهد شد نگاهی داشته باشیم بر شرایط آتی این بازار.
 • در بورس چه گذشت؟

  وحید مطهری‌نیا کارشناس بازار سرمایه
  روند رشد ارزش بورس اوراق بهادار تهران که از تیر ماه سال ۱۳۹۶ تحت تاثیر رشد قیمت جهانی محصولات کامودیتی و همچنین رشد مقداری صادرات شرکت‌ها آغاز شده بود، در انتهای سال ۱۳۹۶ دچار وقفه شد. عقبگرد قیمت جهانی مس، فولاد، روی و ثبات قیمت محصولات پتروشیمی، باعث شد سهامدارانی که با خرید طی این دوره، سود قابل توجهی کسب کرده بودند، با وزن دادن به احتمال ریزش قیمت‌های جهانی و همچنین جدی‌تر شدن تصمیمات رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از برجام، محافظه‌کارانه عمل کرده و اقدام به فروش سهام خود کنند.
 • تنگنای اعتباری در بانک‌ها

  امیرحسین غفاری نژاد کارشناس اقتصادی- بانکی
  بازار بین بانکی از جمله مهم‌ترین بازارهای مالی است که توسعه آن، در ارتقای کارآیی سیاست‌های پولی و مدیریت نقدینگی مدنظر بانک مرکزی موثر خواهد بود؛ اما نوعا به کارکردها و نقش مهم این بازار در عرصه اقتصاد کشور، در مقایسه با دیگر بازارهای مالی، کمتر توجه شده است. طی سال‌های اخیر، این بازار نیز از جریانات ملتهب و بعضا بحرانی اقتصاد کشور مصون نمانده و خود نیز دارای آثار ناخوشایند در مکانیزم‌های مورد انتظار بازار بوده که در ادامه تشریح خواهند شد.
 • سناریوها در بازار ارز

  احسان جعفری باقرآبادی دکترای مالی دانشگاه تهران
  سه عامل داخلی رشد نقدینگی کل کشور، رفتار بازار و نظام تخصیص ارز ناکارآمد به همراه خروج آمریکا از برجام عوامل اصلی نوسانات اخیر ارزی هستند. دولت‌ها در ۳۰ سال گذشته برای کاهش کسری بودجه دست به دامن بانک مرکزی شده‌اند تا با عرضه بیشتر پول بتوانند بخشی از کسری بودجه را جبران کنند یا بحران‌های اقتصادی را به تعویق بیندازند. در این شرایط اقدام ناصحیح کاهش دستوری نرخ سود بانکی سبب آزاد شدن نقدینگی و هجوم آن به بازارهای دیگر شد. اصولا تجربه کشور ما نشان می‌دهد به دلیل فضای کسب و کار نامناسب، کاهش نرخ سود بانکی برای تشویق سرمایه‌گذاران جهت ورود به عرصه تولید موثر نیست و همواره بازارهای رقیب سنتی مانند مسکن، طلا و ارز این سرمایه سرگردان را جذب می‌کنند.

بیشتر