آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۶۲

 • چشم‌انداز محیط کسب و کار

  اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته هیچ‌گاه از شاخص‌های مناسبی در فضای کسب و کار برخوردار نبوده است. همواره دولت‌ها در این زمینه شعارها و وعده‌های متعددی را طرح کرده‌اند اما بخش خصوصی هرگز نتوانسته فضای لازم را به‌دست بیاورد.
 • ریسک‌های پیش‌رو

  پروا سلطانی فعال اقتصادی
  شرایط کسب‌وکار امروز ایران با توجه به اتفاقات پیش‌آمده از ابتدای سال ۱۳۹۷ در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. تصمیم‌گیری‌های ارزی دولت بعد از افزایش شدید نرخ ارز در ابتدای سال شرایط ناپایداری شدیدی را ایجاد کرد.
 • ارزیابی محیط اقتصاد کلان

  امیرحسین غفاری نژاد کارشناس اقتصادی
  نوسانات شدید نرخ ارز در ماه‌های اخیر زمینه بروز اختلالات وسیع را در محیط کسب و کار فراهم کرده است. این امر در شرایطی رقم خورده که تا پیش از این واحدهای فعال در محیط کسب و کار با چالش‌های جدی روبه‌رو بوده‌اند. از جمله مهم‌ترین محورهای عوامل اخلال‌زا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • بازتعریف الگوهای فروش بنگاه‌ها

  امیررضا روحانی دکترای بازاریابی دانشگاه تهران
  سازمان‌ها برای آنکه موثر باشند باید با پدیده‌های نامطمئن محیط کنار آیند و بکوشند آن عوامل را کنترل کنند. هرچه تعداد عوامل خارجی که با یکدیگر ارتباط متقابل دارند بیشتر بوده و تغییرات این عوامل در گذر زمان بیشتر باشد، محیط پیچیده‌تر و ناپایدارتر خواهد بود و این موضوع منجر به عدم اطمینان محیطی بالا خواهد شد. شرایط کسب و کار در ایران در سال ۹۷ گویای محیطی پیچیده و ناپایدار است.
 • شفافیت در سیاست‌های دولتی

  احمد طاهرخانی کارشناس اقتصادی
  اگر فضای کسب‌وکاری که منجر به مشارکت بیشتر بخش خصوصی و ارتقای سطح تولید و اشتغال شود را مثبت قلمداد کنیم، وضعیت کنونی و رصد رفتار جامعه و سرمایه‌داران، حداقل در کوتاه مدت افق روشنی را ترسیم نمی‌کند. شرط اساسی در بهبود فضای کسب و کار، ثبات اقتصادی، مدیریت کارآمد و جلوگیری از ورود شوک‌های زیاد است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر