• آینده خودرو در نیمه دوم سال

  نگار باقری: نیمه اول سال ۱۳۹۹ در حالی به اتمام رسید که قیمت کالاها از جمله خودرو افزایش شدیدی را تجربه کرد. باوجود تمام سیاست‌های اعمال شده از اردیبهشت ماه، قیمت خودرو نه تنها کاهش نیافت، بلکه ثابت هم نشد و همچنان رو به افزایش است. (از جمله بخت‌آزمایی برای خرید خودرو به قیمت کارخانه، حتی قوانین سختگیرانه برای شرکت در بخت‌آزمایی هم مانع فروش خودرو در بازار و به قیمت بالاتر نشد.)
 • جریانی علیه علم و تجربه

  امیرحسن کاکائی عضو هیات‌علمی دانشکده مهندسی خودرو
  روزهای بدی را پشت‌سر می‌گذاریم. دلار در مرز ۲۹ هزار تومان، قیمت‌های سر به فلک کشیده و وزارتخانه بدون وزیر، صنعت در حال افول و طرح‌های متناقض ناسازگار در نهادهای مختلف برای کنترل بازار و نجات صنعت. پیش‌بینی همین‌طوری هم کار خیلی سختی است؛ تحت این شرایط که خیلی سخت‌تر و روی هوا. خب حالا من هم حرف‌هایی می‌زنم که امیدوارم هیچ‌کدام درست از آب درنیاید، چون هرآنچه که می‌توان در چنین شرایطی پیش‌بینی کرد، اصلا نمی‌تواند خوب باشد، لذا دعا کنید که پیش‌بینی من کاملا غلط از آب درآید و یک روز از خواب بلند شویم و همه‌چیز درست شده باشد.
 • وقت‌کشی تیم بازنده!

  فربد زاوه کارشناس و تحلیلگر حوزه خودرو
  سال‌هاست کارشناسان مستقل و اقتصاددانان کشور درخصوص کیفیت مدیریت اقتصادی و صنعتی کشور و مواجهه‌گریز ناپذیر و حل ابرچالش‌ها هشدار می‌دهند. در رویه مدیریتی کشور، اصول بدیهی اقتصادی سال‌هاست نادیده گرفته می‌شود و نتیجه تبلیغاتی و شعارگونه سیاست‌ها بیشتر از تاثیر واقعی آن در توسعه پایدار کشور اهمیت داشته است. بی‌توجهی که از تنگ‌نظری و محدود کردن حلقه انتخاب مدیران بدنه اجرایی کشور به ارتباطات محفلی و سیاسی و روابط نسبی و سببی در طول سالیان گذشته ایجاد شده، دستاویزی برای فرار از پذیرش مسوولیت تصمیمات بی‌خردانه و پنهان کردن انحرافات گسترده ناشی از ناکارآمدی مدیریتی افراد منصوب شده است.
 • میوه قیمت‌گذاری دستوری

  حسن‌کریمی ‌سنجری تحلیلگر اقتصادی
  این روزها مهم‌ترین سوال مردم کوچه و خیابان درخصوص خودرو، علت گرانی آن است. در واقع صرف نظر از اینکه شاخص مردم برای تشخیص گران بودن خودرو چیست یا اینکه منظور آنها از گرانی خودرو، بازار است یا کارخانه، اما موضوع مهم این است که به زعم مردم، خودرو محصول گرانی است. برای آنها حتی مقایسه خودرو با نرخ ارز یا مسکن نیز بی معناست، که اگر این مقایسه صورت پذیرد آنگاه روشن خواهد شد که خودرو در مقایسه با ارز و مسکن چندان گران نیست، اما تشکیک مردم به نرخ خودرو بیانگر موضوعات مهمی است که ریشه یابی آن از اهمیت فراوانی برخوردار است.
 • بایدن یا ترامپ؟

  احسان آذری‌نیا: سوم نوامبر یعنی کمتر از ۴۰ روز دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا برگزار خواهد شد و از ماه‌ها پیش گمانه‌زنی‌ها درباره نتیجه آن شروع شده است. در هفته‌های اخیر نظرسنجی‌های مختلفی برای مشخص شدن وضعیت هر یک از دو نامزد انتخابات انجام شده و در اکثر آنها جو بایدن از ترامپ جلوتر است. اما واقعیت این است که بر مبنای این نظرسنجی‌ها نمی‌توان با اطمینان گفت چه کسی در انتخابات پیش‌رو پیروز خواهد شد.
 • دوئل در شش ایالت

  ژوزف استپانسکی/ الجزیره
  ایالت‌های کلیدی آن‌دسته از ایالت‌های آمریکا هستند که بر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور اثرات بسیار بزرگ‌تر از دیگر ایالت‌ها دارند، زیرا تعداد آرای الکترال آنها که در نهایت بر مبنای آن، فرد پیروز در انتخابات مشخص خواهد شد بسیار بالاست. در هر انتخابات، دو نامزد، صدها میلیون دلار برای تبلیغات انتخاباتی هزینه می‌کنند و به‌ویژه تلاش‌های تیم کارزار انتخاباتی آن دو در ایالت‌های کلیدی بسیار شدیدتر و فراگیرتر است.
 • جدال بر سر آرای پستی

  مارشال کوهن/ سی‌ان‌ان
  چهارشنبه هفته گذشته، دونالد ترامپ از اعلام پایبندی خود به انتقال مسالمت آمیز قدرت در صورت شکست در انتخابات امتناع کرد و این موضع درحالی نمایان شده که جمهوری‌خواهان در سرتاسر آمریکا درحال انجام اقداماتی هستند که صحت انتخابات را به‌ویژه در ایالت‌های کلیدی تهدید می‌کند. سخنان ترامپ درباره انتقال قدرت صرفا تازه‌ترین نمونه از تلاش‌های او برای ایجاد تردید درباره مشروعیت و صحت انتخابات سوم ماه نوامبر است. اما غیر از سخنانی که ترامپ در ماه‌های اخیر به زبان آورده، تیم کارزار انتخاباتی او و جمهوری‌خواهان در سطوح ایالتی و محلی اقداماتی انجام می‌دهند که رای دادن برای مردم و شمارش آرا برای ایالت‌ها دشوارتر و به چالش کشیده شدن نتایج انتخابات محتمل‌تر و آسان‌تر شود. تمرکز آنها بر شیوه پستی رای دادن است که امسال به‌دلیل همه‌گیری کرونا بیش از انتخابات‌های قبل از آن استفاده خواهد شد.
 • تردید در نظرسنجی‌ها

  گروه نویسندگان د ویک
  انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌جاری میلادی در آمریکا درحالی برگزار خواهد شد که بحران کرونا همچنان بر تمامی جنبه‌های زندگی شهروندان این کشور اثر دارد و اقتصاد دچار رکود است. طبیعی است که این بحران بر مبارزات انتخاباتی دو نامزد نیز اثر گذاشته است. از مدت‌ها پیش تلاش‌ها و نظرسنجی‌ها برای پیش‌بینی نتیجه انتخابات آغاز شده و همه معتقدند اظهارنظر درباره آنچه رخ خواهد داد از همیشه سخت‌تر است. همان‌طور که خبرگزاری سی‌ان‌ان اشاره کرده، واکنش ترامپ به بحران همه‌گیری کرونا سبب شده برنامه‌های جمهوری‌خواهان درباره رقابت با دموکرات‌ها دچار اختلال شود. همچنین جو بایدن مجبور است صرفا از طریق تلویزیون با مخاطبان به گفت‌وگو بنشیند و با حامیان مالی خود از طریق اپلیکیشن زوم ارتباط برقرار کند.
 • التهاب در بازار ارز

  سالونی ساردانا /بیزینس اینسایدر
  یکی از موضوعاتی که در هفته‌های اخیر مورد توجه بیشتر سرمایه‌گذاران بوده، اثرات نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بر بازارهای مختلف است. به ویژه سرمایه‌گذاران نگران به تعویق افتادن اعلام نتیجه رسمی انتخابات هستند. در چند هفته گذشته عملکرد بازارهای مالی منفی بوده و یک عامل این عملکرد منفی آن است که سرمایه‌گذاران ریسک به تعویق افتادن اعلام نتیجه انتخابات و به چالش کشیده شدن این نتیجه را بیش از حد بزرگ تلقی می‌کنند.
 • اقتصاد فرهنگ

  محسن کرمانی: اقتصاد فرهنگ و هنر یکی از زیرشاخه‌های علم اقتصاد است که بر بازارهای هنری تمرکز دارد و با توجه به پشتوانه علم اقتصاد، علم نوپایی محسوب می‌شود. همان‌طور که هنر خود به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود، اقتصاد هنر نیز دارای ابعاد گسترده‌ای است که هر کدام به شکل جداگانه جای بحث و بررسی دارد. دسته‌بندی اقتصاد فرهنگ و هنر را می‌توان به این صورت گفت: اقتصاد تجسمی، اقتصاد گردشگری، اقتصاد تئاتر، اقتصاد سینما، اقتصاد صنایع دستی و اقتصاد موسیقی. در این پرونده از باشگاه اقتصاددانان، سعی کرده‌ایم با استفاده از نظرات کارشناسان این حوزه، به کلیات این دسته‌بندی‌های مذکور بپردازیم تا شاید بتوان آگاهی بیشتری نسبت به اقتصاد فرهنگ و هنر پیدا کرد.
 • حراج در هنرهای تجسمی

  رسول بیدرام /عضو هیات علمی دانشگاه هنر اصفهان منصوره بشیری‌پور/ کارشناس اقتصاد تجسمی، دانش‌آموخته اقتصاد فرهنگ و هنر
  فرهنگ مجموعه درهم‌تنیده‌ای از دانش‌ها، باورها، هنرها، قوانین، اخلاقیات، عادات و هرچه فرد به‌عنوان عضوی از جامعه خویش، فرا‌می‌گیرد را شامل می‌شود و بنا به این تعریف هنر جزئی از مجموعه تشکیل‌دهنده فرهنگ است که عموما جلوه ظاهری فرهنگ در چارچوب زیبایی‌شناسی است، به این خاطر مبحث اقتصاد فرهنگ دربرگیرنده اقتصاد هنر نیز است.
 • تحلیلی بر «سینما بیزینس»

  سیما سیف /کارشناس اقتصاد هنر، دانش‌آموخته اقتصاد فرهنگ و هنر سیده‌مرضیه حسینی‌زاده/کارشناس اقتصاد هنر، دانش‌آموخته اقتصاد فرهنگ و هنر
  تئاتر، از لغت یونانی theatron مشتق شده و یکی از انواع هنرهای زیبا است که به‌صورت مشارکتی و زنده انجام‌ می‌شود و بازیگران آن، یک رخداد واقعی یا تصویر ذهنی را در محلی خاص و معین اجرا می‌کنند. علاوه بر این، هنرمندان می‌توانند تجربه تئاتر را با استفاده از گفتار، موسیقی و ژست‌های خاص بهتر انتقال دهند.
 • زنجیر بر پای صنایع دستی

  فریبرز بارانی/ کارشناس اقتصاد گردشگری، دانش‌آموخته اقتصاد فرهنگ و هنر بیتا نپتونی /کارشناس اقتصاد هنر، دانش‌آموخته اقتصاد فرهنگ و هنر
  تلاش برای ایجاد زمینه‌های نو در جهت بهره‌گیری برای توسعه اقتصادی و در پس آن توسعه پایدار همیشه دغدغه دولتمردان بوده و هست، این امر بستری برای بهره‌گیری از زمینه‌هایی که یک کشور در آن مستعد است را فراهم می‌کند. پتانسیل بالای صنعت گردشگری در اشتغال‌زایی و ایجاد درآمد باعث شده تا این صنعت مدنظر کشورهای توسعه‌یافته و درحال توسعه قرار گیرد. از آنجا که معمولا گردشگری با هدف‌های متفاوتی همچون شناخت جوامع گوناگون، گذراندن اوقات فراغت، تبادل اطلاعات و فرهنگ و نیز امور تجاری و اقتصادی دنبال می‌شود، کشورهای موفق در زمینه جذب گردشگر علاوه بر شناساندن و معرفی کشور و فرهنگشان به گردشگران، درآمد قابل توجهی را نیز از این صنعت به خود اختصاص داده‌اند.
 • موسیقی در انحصار چهار شرکت

  فاطمه طاهری/ کارشناس اقتصاد موسیقی، دانش‌آموخته اقتصاد فرهنگ و هنر
  جوامع توسعه‌یافته کنونی به کشف قانون‌مندی‌های اساسی علم اقتصاد دست‌یافته و با بهره‌گیری از آن به تنظیم امور اقتصادی پرداخته‌اند. ایران از جمله کشورهایی است که به‌رغم غنای طبیعی از جمله نفت، از نظر اقتصادی در زمره کشورهای توسعه‌یافته به‌حساب نمی‌آید. از سوی دیگر ایران بیش از آنکه صنعتی باشد کشوری فرهنگی است به این معنا که آنچه از ایران شهرت دارد فرش، صنایع‌دستی، شعر و موسیقی است.
 • نجات بورس با اوراق تبعی

  هدیه لطفی: با ریزش بازار سهام در مدت اخیر، صحبت‌های زیادی درخصوص ورود اوراق تبعی به بازار و استفاده از آن شنیده می‌شود. اوراق اختیار فروش تبعی که در ایران به‌عنوان بیمه کردن سهام از آن یاد می‌شود، در حقیقت، ابزاری است که به‌وسیله آن نوسانات و زیان سهام بیمه می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر