آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۶۱

 • اقتصاد ترکیه پس از انتخابات

  همان‌طور که انتظار می‌رفت، آقای اردوغان ۶۴ ساله و رهبر حزب عدالت و توسعه، در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه پیروز شد. اکنون او اختیارات بسیار گسترده‌تری برای انجام وعده‌های خود و سامان بخشیدن به اقتصاد این کشور ۸۱ میلیون نفری دارد. وضعیت پولی و اقتصادی ترکیه در ماه‌های اخیر نگران‌کننده شده زیرا از یک‌سو نرخ تورم بالاست و از سوی دیگر وضعیت مالی دولت بد است.
 • سیر نزولی رشد اقتصادی

  ویژن تان سی ان بی سی
  اقتصاد ترکیه در ماه‌های اخیر در وضعیت مناسب و امیدوارکننده قرار نداشته و اکنون که رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شده است همه منتظر اقدامات او برای رفع مشکلات متعدد پولی و اقتصادی ترکیه هستند. در حال حاضر اقتصاد ترکیه با چندین مشکل اصلی مواجه است: کاهش ارزش لیر، رشد نرخ تورم به بالای ۱۲ درصد که بسیار بالاتر از نرخ هدف ۵ درصد دولت است و احتمال کاهش استقلال بانک مرکزی از سوی اردوغان برخی از مهم‌ترین این مشکلات هستند. البته آنچه زمینه این نقاط ضعف را پدید آورده یعنی تمرکز دولت بر رشد بالای اقتصادی بدون توجه به ظرفیت رشد پایدار، عامل اصلی نگرانی است و اگر دولت جدید بخواهد در مسیر قبلی حرکت کند افق اقتصاد ترکیه تیره خواهد بود.
 • مهندسی اجتماعی اردوغان

  سونر کاگاپتی نیویورک تایمز
  انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه در ترکیه یک سال و نیم زودتر از موعد مقرر برگزار شد و در آن، همان‌طور که انتظار می‌رفت اردوغان با بهره‌گیری از عوامل مختلف از جمله تاکید بر رونق اقتصادی، تداوم وضعیت فوق‌العاده و ...، به پیروزی رسیده است. وضعیت فوق‌العاده به اردوغان اجازه داده از نیروهای امنیتی برای سرکوب مخالفان و کنترل رسانه‌ها به نفع خود بهره ببرد.
 • پمپاژ گسترده نقدینگی

  هاردی گراپنر دویچه وله
  در سال ۲۰۰۳ هنگامی که اردوغان به صحنه قدرت در ترکیه پا نهاد، شرایط اقتصادی این کشور بسیار بد بود و به تازگی کمک مالی از صندوق بین‌المللی پول دریافت شده بود. تردیدی وجود ندارد که در دوران حضور اردوغان در صحنه قدرت در ترکیه چه در دوره نخست‌وزیری چه ریاست جمهوری، اقتصاد ترکیه بسیار متحول شده و تعداد زیادی از شهرها، صنایع و شرکت‌های این کشور دوران رونق را سپری کرده‌اند اما از کودتای ژوییه سال ۲۰۱۶ شرایط تغییر کرده و نگران‌کننده شده است. البته ابهام‌های سیاسی و از بین رفتن نهادهای دموکراتیک فورا سبب کاهش نرخ رشد اقتصاد نشده و اخیرا رشد اقتصادی این کشور بسیار خوب بوده است. اردوغان که همواره به دستاوردهای اقتصادی خود می‌بالد اعلام کرده رشد اقتصاد در سطوح بالا ادامه پیدا خواهد کرد اما سوال مهم این است که رشد بالای اقتصادی حاصل چه عواملی است و آیا این عوامل تداوم خواهد داشت؟
 • اصلاحاتی در کار نیست

  النا بکاتوروس آسوشیتد پرس
  تغییراتی که در سال‌های اخیر در ساختارهای سیاسی و اقتصادی ترکیه رخ داده و نتیجه آن در حال حاضر، ضعف شاخص‌های اقتصادی و تمرکز قدرت در دست آقای اردوغان است، این نگرانی را پدید آورده است که اگر او از صحنه سیاست ترکیه برود چه خواهد شد؟ آقای اردوغان قبلا که اختیارات چنین گسترده‌ای نداشت به روش‌های مختلف ترتیبی داده بود که خواسته‌هایش در حوزه‌های مالی و پولی اجرا شود. حال که او از اختیارات فراگیرتر برخوردار است احتمال آنکه تغییرات ضروری را در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی ترکیه ایجاد کند، بسیار کم است و این عاملی برای نگرانی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است.

بیشتر