آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۶۳

 • بودجه سایه

  خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم نفتی، معادلات اقتصاد ایران را در سال ۹۷ تغییرات ملموسی خواهد داد. ترامپ طی چند هفته گذشته تاکید داشت با تحریم، صادرات نفت ایران را در آینده‌ای نزدیک به صفر می‌رساند.
 • مدیریت منابع در بحران

  حسن خوشپور کارشناس ارشد سابق سازمان برنامه
  رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرده که برای شرایط جدیدی که در اقتصاد ایران به دلیل اعمال تحریم‌های بین‌المللی پدید خواهد آمد، «بودجه سایه» تنظیم شده است.
 • ۴ راهکار کلیدی

  سجاد برخورداری عضو هیات علمی دانشگاه تهران
  خروج آمریکا از برجام و کاستی‌های داخلی، موجب شده است امروزه، اقتصاد ایران در شرایط خارج از وضعیت معمول یا غیرنرمال اقتصاد قرار گیرد. در این شرایط، دولت‌ها با ابزارهای اقتصادی خود نقش کلیدی در هدایت اقتصاد و کاهش آسیب‌‌پذیری آن دارند. یکی از مهم‌ترین ابزارهای اقتصادی در اختیار دولت‌ها، سیاست‌های مالی است که با درآمد و هزینه دولت‌ها مرتبط است. دولت‌ها با انجام تعدیلات در سمت درآمد و هزینه بودجه سالانه و دنبال‌کردن رفتارهای خارج از بودجه‌های مصوب، می‌توانند آسیب‌پذیری اقتصاد را در شرایط خارج از وضعیت معمول کاهش دهند.
 • عدم قطعیت در اقتصاد کلان

  فروهر فردوسی کارشناس اقتصادی
  طی ماه‌های اخیر به موازات تشدید بروز عدم تعادل‌ها و تحمیل تلاطم‌های مستمر در بازارهای چهارگانه، اقتصاد ایران شرایط ویژه‌ای را تجربه می‌کند.فضای پرالتهاب کنونی، محصول هم‌افزایی مولفه‌های چندگانه اقتصادی و غیراقتصادی در کنار یکدیگر است که با درجه همبستگی و اثرگذاری متفاوتی نقش‌آفرینی می‌کنند.

بیشتر