• تحریم‌ها در دولت بعدی آمریکا

  نگار باقری: با نزدیک شدن به انتخابات آمریکا، این سوال به وجود می‌آید که سناریوهای احتمالی روابط ایران با غرب در صورت برنده شدن هر یک از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا چه خواهد بود.
 • همه سناریوهای پیش‌رو

  ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران
  انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد. اگرچه تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ماهیت از پیش تعیین شده دارد ؛اما به دلیل بیماری کرونا، زمینه برای فعالیت زودهنگام کالج‌های انتخاباتی به وجود آمده است تا روز ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ در حدود ۴۳ میلیون از رای‌دهندگان آمریکایی، آرای انتخاباتی خود را از طریق پست ارسال داشته‌اند. تغییر در فضای اجتماعی و الگوی کنش انتخاباتی شهروندان آمریکایی تاثیر و بازتاب خود را در فضای رقابت انتخاباتی به جا می‌گذارد. دونالد ترامپ به این موضوع اشاره دارد که امکان تقلب انتخاباتی از طریق آرای پستی وجود دارد و تهدید کرده که در صورت تقلب انتخاباتی از واگذاری قدرت سیاسی خودداری خواهد کرد.
 • حل معادله سه متغیره

  هادی خسروشاهین تحلیلگر روابط بین‌الملل
  ترامپ یا بایدن کدام یک برای ایران بهتر است؟ این پرسشی است که این روزها ذهن افکار عمومی و حتی نخبگان سیاسی ایران را به شدت به خود مشغول کرده است، اما برای کشف و سپس حل این معمای مهم و راهبردی باید روشی دقیق و واقع‌بینانه را در پیش گرفت. به نظر می‌رسد گام اول برای حل این معما را باید از طریق شناسایی نقاط اشتراک و افتراق دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات برای اتحاد با ایران برداشت؛ با این مطالعه تطبیقی آن وقت خواهیم توانست گام‌های دیگر برای حل این معمای پیچیده را ساده‌تر از پیش برداریم. با توجه به الگوهای رفتاری و همین‌طور سیاست‌های اعلانی و اعمالی دولت‌های پیشین و کنونی دموکرات و جمهوری‌خواه می‌توان این موارد مشترک و همچنین متمایزکننده را مورد شناسایی قرار داد:
 • مذاکرات بخشی یا جامع؟

  دکتر طهمورث غلامی پژوهشگر مسائل بین‌الملل
  ایالات متحده به واسطه جایگاهی که در ساختار قدرت جهانی دارد، تغییر و تحولات سیاست داخلی آن مانند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به شکلی اجتناب‌ناپذیر دارای پیامدهای بین‌المللی است و منافع و امنیت بسیاری از کشورها را متاثر می‌کند. براین مبنا باید گفت، انتخابات آمریکا بدون شک آثار و پیامدهای خاصی برای منافع و امنیت ایران دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد. این نوشتار به دنبال بررسی آثار و پیامدهای هریک از کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا برای ایران است.
 • ائتلاف‌سازی دموکرات‌ها

  محمودرضا رهبرقاضی عضو هیات علمی گروه علوم انسانی دانشگاه اصفهان
  چند سال پیش، مذاکراتی به منظور جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای صورت گرفت، که بر اساس آن غرب تعهد کرد در مقابل این امر بسیاری از تحریم‌های اقتصادی ایران را بردارد. فعالیت‌های مسالمت آمیز هسته‌ای ایران یکی از موضوعاتی بود که جامعه بین‌المللی را به شدت مشغول کرده بود، تا اینکه معاهده برجام توانست بسیاری از دلمشغولی‌های غرب را برطرف کند. برجام محدودیت‌های بسیاری را برای برنامه هسته‌ای ایران به وجود آورده بود. برخی از محدودیت‌های ایران عبارت بودند از: ذخیره فعلی اورانیوم غنی شده با غلظت پایین در اختیار ایران با یک کاهش ۹۸ درصدی از ۱۰٬۰۰۰ کیلوگرم به ۳۰۰ کیلوگرم کاهش یابد. این کاهش به مدت ۱۵ سال پابرجا باقی خواهد ماند، ایران، فعالیت‌های مرکز هسته‌ای فردو در زمینه غنی‌سازی اورانیوم و همچنین تحقیق و توسعه در این خصوص را به مدت ۱۵ سال متوقف خواهد کرد و آن را به یک مرکز تحقیقاتی فیزیک، انرژی هسته‌ای و فناوری‌های مرتبط تغییر کاربری خواهد داد، ایران به مدت ۱۵ سال اجازه ساخت هیچ‌گونه تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم را نخواهد داشت، ایران اجازه دارد به مدت ۸ سال به تحقیق و توسعه در زمینه غنی‌سازی اورانیوم ادامه بدهد؛ اما این امر تنها در تأسیسات نطنز باید صورت گیرد، یک برنامه بازرسی جامع اعمال خواهد شد و ایران باید به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اجازه بازرسی از تمامی تأسیسات هسته‌ای اعلام‌شده، از جمله تأسیسات نظامی واقع در پارچین را بدهد و ....
 • تجارت جهان پس از کرونا

  احسان آذر‌نیا: همه‌گیری کرونا زیان‌های مختلفی به اقتصاد جهان وارد کرده و انتظار می‌رود زیان‌های یاد شده برای مدتی نسبتا طولانی باقی بمانند. اوایل سال‌جاری میلادی با آغاز همه‌گیری کرونا در چین، اقتصاد این کشور تعطیل شد و تولید ناخالص داخلی آن کاهش یافت، اما در ماه‌های اخیر وضعیت شاخص‌های اقتصاد این کشور بهتر شده و سال‌جاری میلادی، تنها اقتصاد بزرگی که تولید ناخالص داخلی آن کاهش نمی‌یابد، اقتصاد چین است.
 • شکاف بزرگ در هزینه‌های پیشگیری

  گروه نویسندگان آنکتاد
  در سه ماه سوم سال‌جاری میلادی، حجم تجارت جهانی در مقایسه با سه ماه سوم سال گذشته، پنج درصد کاهش یافت. در گزارش آنکتاد، یعنی کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، همچنین آمده است، افت حجم تجارت در سه ماه سوم در مقایسه با سقوطی که این شاخص در سه ماه دوم داشت، بسیار کمتر بوده است. در سه ماه دوم، تحت‌تاثیر بحران کرونا، حجم تجارت جهانی در مقیاس سالانه ۱۹ درصد کاهش یافته بود. در چند ماه اخیر وضعیت مبادلات تجاری در جهان کمی بهبود یافته و تحلیلگران آنکتاد معتقدند در سه ماه کنونی در مقایسه با سه ماه چهارم سال گذشته، کاهش حجم تجارت جهانی تنها ۳ درصد خواهد بود. البته وضعیت همه‌گیری کرونا در ماه‌های آینده تاثیرزیادی بر تجارت جهانی خواهد داشت.
 • جنگ بی‌حاصل تعرفه‌ها

  فینبار برمینگام/ سوث چاینا مورنینگ پست
  سال ۲۰۱۸ هنگامی که جنگ تجاری آمریکا و چین آغاز شد، بسیاری از تولیدکنندگان کالا در چین نگران این موضوع بودند که این جنگ سبب از میان رفتن کسب و کار آنها شود. تعداد زیادی از تولیدکنندگان کالا و تاجران چینی کالاهایی را به آمریکا صادر می‌کنند و اعمال تعرفه بر این کالاها از سوی آمریکا به معنای گران شدن آنها و کاهش مشتری‌هاست. اما در موارد گوناگون، صادرکننده قیمت را بالا برده و تعرفه‌ای که ترامپ در جنگ تجاری علیه چین بر کالاهای صادراتی این کشور اعمال کرده به مشتری‌ها منتقل شده، یعنی مصرف‌کنندگان آمریکایی.
 • علائم بهبود

  تام فیرلس/ وال‌استریت‌ژورنال
  چشم‌انداز اقتصاد جهان در وضعیت بهتری قرار دارد، زیرا نشانه‌هایی مشاهده می‌شود که ثابت می‌کند تجارت جهانی سریع‌تر از حد انتظار درحال رشد است. تازه‌ترین گزارش‌ها حاکی است واردات کالاهای مصرفی به آمریکا در پایان تابستان به سطوح قبل از همه‌گیری کرونا بازگشته است. رئیس صندوق بین‌المللی پول چند روز پیش، قبل از نشست سالانه مشترک این نهاد و بانک جهانی گفت: «سال‌جاری میلادی میزان کاهش تولید ناخالص داخلی جهان کمتر از حدی است که ماه ژوئن پیش‌بینی شده بود. در واقع تصویری که امروز پیش چشم ماست کمتر نگران‌کننده است و ما اکنون معتقدیم تحولات در سه ماه سوم و چهارم سال‌جاری میلادی بهتر از انتظار است.»
 • همه ریسک‌ها در برابر همه دولت‌ها

  کریس گیلس/ فایننشال‌تایمز
  وضعیت اقتصاد جهان در چند ماه اخیر تنها کمی بهتر شده و با توجه به‌شدت پیدا کردن مجدد بحران کرونا در تعدادی از اقتصادهای بزرگ نمی‌توان مطمئن بود در آینده نزدیک شرایط به میزان قابل ملاحظه بهبود یابد. در ماه‌های مارس و آوریل، بحران کرونا در اوج بود و اقتصاد جهان در رکودی عمیق فرو رفت. بازگشایی اقتصادها در ماه‌های گذشته سبب شده شرایط کمی بهتر شود، اما اقتصادهای نوظهور هنوز هم در وضعیت بسیار نگران‌کننده قرار دارند. شاخص بروکینگز فایننشال‌تایمز نشان می‌دهد رشد بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان یکپارچه نبوده و این یک عامل مهم نگرانی است. با توجه به شروع موج دوم همه‌گیری کرونا تلاش‌ها برای بازگشت به وضعیت طبیعی با مانع مواجه شده و اعتماد مصرف‌کنندگان، شرکت‌ها و خانوارها متزلزل شده است.
 • ارتقای استانداردهای حسابرسی

  مجید‌ اسکندری: حرفه حسابرسی نقش مهمی در شفافیت، حساب‌خواهی و مبارزه با فساد دارد. لیکن این حرفه با مشکلات ساختاری مهمی دست به‌گریبان است.
 • تضمین استقلال حرفه‌ای

  سیدمحمدرضا بنی‌فاطمی‌کاشی عضو کمیته کنترل‌کیفیت حسابرسی جامعه حسابداران و بورس
  حرفه حسابرسی نقش مهمی در شفافیت، حساب‌خواهی و مبارزه با فساد در راستای حرکت به سمت توسعه پایدار اقتصادی دارد، اما این حرفه در ایفای نقش خود و ایجاد بسترهای مناسب و محیطی سالم و شفاف با مشکلات ساختاری مهمی دست به گریبان است. متاسفانه رتبه ایران در رده‌بندی فساد جهانی بسیار پایین است و متناسب با شأن و منزلت مردم شریف ایران نیست.
 • اصلاح ساختارموسسات موجود

  ناصر رزاق عضو پیشین هیات‌مدیره جامعه حسابداران رسمی ایران
  کیفیت را می‌توان میزان تطابق با استاندارد‌های حرفه‌ای تعریف کرد. کیفیت حسابرسی ارزیابی یا استنباط بازار از احتمال این است که حسابرس موارد تحریفات با‌اهمیت در صورت‌های مالی یا سیستم حسابداری صاحب کار را کشف کند و تحریف بااهمیت کشف شده را گزارش دهد.
 • پیشگیری از تخلفات مالی

  میثم قاسمی رئیس اداره نظارت بر حسابرسان معتمد و گزارشگری مالی بورس
  از آنجا که گستره تعریف کیفیت حسابرسی بسیار زیاد است و عوامل مختلفی را در برمی‌گیرد، خود نیز تحت‌تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. عوامل مختلفی چه در خود موسسه حسابرسی، چه در فرآیند حسابرسی و چه از منظر نهاد‌های نظارتی، بر کیفیت حسابرسی تاثیر دارند. در حیطه مسوولیت موسسه در بهبود کیفیت حسابرسی، استقرار سیستم کنترل کیفیت در داخل سازمان و تدوین دستورالعمل‌های لازم و رسیدگی در این خصوص، موثر است و لازم است، این سیستم به‌صورت کارآ و اثربخش مستقر و اجرا شود. به‌نظر می‌رسد، برخی از موسسات ما درحال‌حاضر از سیستم کنترل کیفیت مناسبی برخوردار نیستند.
 • برنامه‌های اقتصادی بایدن و ترامپ

  احسان آذری‌نیا: کمتر از دو هفته دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا برگزار خواهد شد و مدت‌هاست درباره نتیجه آن و اثرات پیروزی هر یک از دو نامزد بر اقتصاد آمریکا و جهان دیدگاه‌های مختلف مطرح می‌شود. برنامه‌های اقتصادی بایدن که به «بایدنومیکس» مشهور است، شامل افزایش مالیات شرکت‌ها و ثروتمندان برای تامین مالی برنامه‌های عظیم توسعه‌ای و کاستن از نابرابری‌هاست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر