آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۱۷۷

 • دماسنج ترامپی بازار مسکن

  متغیرهای سیاسی و عدم قطعیت‌هایی که با نوسان آنها بروز و نمود می‌یابد، بخش‌های مختلف اقتصادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع این متغیرها به اشکالی متفاوت و با درجاتی گوناگون در حوزه‌های اقتصادی بازتاب می‌یابد. بازار مسکن نیز از این قاعده مستثنی نیست. این بازار یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد است که به‌شدت تحت تاثیر نااطمینانی‌های ناشی از عوامل سیاسی قرار می‌گیرد.
 • جهت‌گیری آینده سپرده‌ها

  تیمور رحمانی هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران
  بخش مسکن در طول چهار سال گذشته یکی از شدیدترین رکودهای خود را هم از نظر قیمتی و هم از نظر فعالیت حقیقی یا ساخت‌وساز تجربه کرده است. این رکود سنگین محصول ترکیدن حباب بخش مسکن بود. در واقع، بیماری هلندی ناشی از تزریق درآمدهای نفتی که عمدتا در نیمه دوم دهه ۱۳۸۰ تشدید شد، سبب شد که نه‌تنها فعالان سنتی بخش مسکن بلکه بانک‌ها و موسسات مالی نیز سرمایه‌گذاری‌های چشمگیری در بخش مسکن و مستغلات انجام دهند که تنها با روند فزاینده درآمدهای نفتی و تزریق رانت به اقتصاد ایران امکان تداوم داشت.
 • رونق؛ فرصت یا تهدید؟

  حمید آذرمند پژوهشگر اقتصادی
  عواملی مانند تورم مزمن در اقتصاد ایران و همچنین محدودیت بازار سرمایه در جذب پس‌انداز خانوار و البته سیاست‌های نادرست شهرداری‌ها در فروش تراکم، موجب شده است طی دو دهه گذشته سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و مستغلات شهری از بازده و جذابیت بالایی در مقایسه با سایر فعالیت‌های اقتصادی برخوردار باشد.
 • پاسخ دو سوال کلیدی

  فخرالدین زاوه اقتصاددان
  تصمیم به خروج ایالات متحده از توافق برجام چه تاثیری بر بازار مسکن کشور خواهد داشت؟ به این پرسش از دو زاویه می‌توان نگریست. اول در شرایطی که هنوز خروج ایالات متحده از توافق قطعی نشده است، افزایش نااطمینانی چگونه ممکن است بر بازار مسکن تاثیر بگذارد؟ دوم، در صورتی که آمریکا به این تصمیم جامه عمل بپوشاند چه تحولاتی در بازار مسکن رخ خواهد داد؟
 • تاثیرات متفاوت در کوتاه‌مدت و بلند‌مدت

  حمید یاری اقتصاددان
  بازار مسکن ویژگی‌های مهمی دارد که آن را از سایر بازارها متفاوت می‌کند. ویژگی‌هایی نظیر محله‌ای و منطقه‌ای بودن بازار مسکن، غیرقابل تجارت بودن، کالای سرمایه‌ای بودن و... باعث می‌شود که در صورت به وجود آمدن بحران و ریسک‌های سیاسی، عکس‌العمل‌های خاص خود را داشته باشد. یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که فعالان بازار در چند هفته اخیر درصدد یافتن پاسخ آن هستند، تاثیر خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) بر بازارهای مختلف ازجمله بازار مسکن است.

بیشتر