آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۱۷۸

 • ژاپن پس از پیروزی «آبه»

  حزب لیبرال دموکرات ژاپن به رهبری شینزو آبه توانست در انتخابات زودهنگام روز یکشنبه به پیروزی برسد و به نظر می‌رسد اکنون او با این پیروزی می‌تواند در مسیری که در چند سال اخیر طی کرده، با سرعت بیشتری حرکت کند. اما واقعیت این است اگر راهی جدید طی نشود حل مشکلات، دشوار و احتمالا غیرممکن خواهد بود.
 • رسوایی‌های زنجیره‌ای در شرکت‌ها

  تیم هورنیاک سی ان بی‌سی
  پیروزی حزب لیبرال دموکرات به رهبری شینزو آبه در انتخابات روز یکشنبه ژاپن، خبرهای مثبت برای بازارهای جهان به ویژه سرمایه‌گذاران آسیایی به همراه داشت و سبب شد اطمینان به رشد و ثبات بازارها بیشتر شود.
 • تغییر قانون اساسی ممکن است؟

  نیشکا چاندران سی ان بی سی
  نخست‌وزیر ۶۳ ساله ژاپن توانست در انتخابات پارلمانی به پیروزی دست یابد، اما آیا این به معنای محبوبیت او در بین رای‌دهندگان است؟ نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد میزان محبوبیت شینزو آبه همچنان پایین است و این امر سبب خواهد شد برنامه اصلاح قانون اساسی ژاپن دچار پیچیدگی شود.
 • اولویت‌های دولت جدید

  نوح اسمیت رویترز
  ژاپن سومین اقتصاد قدرتمند جهان است و در سال‌های اخیر یعنی در دوران نخست‌وزیر شینزو آبه، رشد اقتصاد این کشور به‌طور متوسط هر سال در محدوده یک درصد بوده است. البته در برخی فصول رکود بر اقتصاد ژاپن حاکم بوده است. «آبه نومیکس» در سال‌های اخیر سیاست اصلی آبه بوده و طبق آن میزان بالایی از منابع مالی به اقتصاد تزریق شده تا نرخ تورم بالا رود و اقتصاد دچار رکود نشود.
 • «سه پیکان» برای خروج از رکود

  راجر بوتل تلگراف
  برگزاری انتخابات‌ زودهنگام در ژاپن پدیده‌ای عجیب و غیرطبیعی نیست و به همین دلیل معمولا در غرب توجه قابل ملاحظه‌ای به این رویدادها نمی‌شود. اما به نظر می‌رسد انتخابات اخیر این کشور که در آن حزب آقای آبه به پیروزی رسید تفاوت‌هایی با دیگر انتخابات‌ها دارد و کشورهای غربی باید درس‌هایی از وضعیت اقتصادی این کشور و تحولات سیاسی اخیر آن بیاموزند.

بیشتر