آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۱۷۶

 • ابرچالش‌های پیش رو

  دستیار ویژه رئیس‌جمهوری چندی پیش به ابرچالش‌هایی اشاره کرد که اقتصاد ایران را در مسیر توسعه اقتصادی بلندمدت تهدید می‌کند.
 • الگوهای یکسان در دولت‌های مختلف

  دکتر طهماسب مظاهری رئیس کل اسبق بانک مرکزی
  اقتصاد ایران دوران پر فراز و نشیبی را طی ۵۰ سال گذشته طی کرده و در این دوران نوسانات متعددی را شاهد بوده‌ایم. اگر ابتدای این تحولات را سال ۱۳۵۲ قرار دهیم که در آن سال قیمت نفت خام با یک جهش از حدود ۲ دلار در هر بشکه به ۱۲ دلار رسید؛ این سیر تاریخی تا امروز مجموعه ارزشمندی را به‌دست می‌دهد که می‌تواند زشت و زیبای اقتصاد را به تصویر بکشد و چراغ راه آینده باشد.
 • در انتظار سیمرغ اجماع نباشیم

  دکتر مهدی عسلی مدیر اسبق دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه
  دکتر مسعود نیلی، دستیار ویژه اقتصادی رئیس‌جمهور سخنرانی پرمحتوا و آگاه‌کننده‌ای در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ارائه کردند که در آن با پیشنهاد تعریفی از ساختار اقتصادی به ۶ چالش بنیادی اقتصادی ایران (از جمله ناکارآیی‌ها سیستم بانکی کشور، بحران کمبود آب، کسری بودجه مزمن و...) پرداخته و هشدار داده بودند که به‌رغم عملکرد قابل قبول اقتصادی کشور در سال‌های اخیر، مانند کاهش نرخ تورم و رشد اقتصادی نسبتا بالا در مقایسه با منطقه، بدون دادن پاسخ مناسب به این چالش‌ها نمی‌توان چشم‌انداز روشنی برای توسعه بلندمدت اقتصادی ایران انتظار داشت.
 • وابستگی سیاسی به رانت‌های اقتصادی

  حسن خوشپور کارشناس اقتصادی
  ماهیت و محتوای نظام اقتصاد سیاسی (به مفهوم مبانی نظری و روش‌شناسی تولید و تقسیم کار ملی) معیاری برای سنجش میزان توسعه‌یافتگی و مدرن شدن جامعه است.

بیشتر