آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۸۰

 • ۶۰ کالای وارداتی وصادراتی در سه فصل

  دنیای‌اقتصاد: سی کالای عمده صادراتی و سی کالای عمده وارداتی در ۹ ماه منتهی به آذرماه امسال معرفی شدند. بر اساس گزارشی که از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران تهیه شده، اقلام پتروشیمی، آهن و فولاد، شیمیایی آلی، میوه‌های خوراکی، مس و مصنوعات آن و کودها سهم ۷۱ درصدی از صادرات در این بازه زمانی را در اختیار دارند. همچنین اقلام شیمیایی آلی، دانه‌های روغنی و اقلام آهنی و فولادی نیز سهم ۵۳ درصدی را از کل واردات در این بازه زمانی در اختیار گرفته‌اند. در عین حال این آمار نشان می‌دهد واردات کالاهای اساسی سهم ۷۰ درصدی از کل واردات ۹ ماهه دارند.
 • ضرورت چرخش به سوی گفتمان اقتصادی

  مهدی جباریان استراتژیست و تحلیلگر سیاست‌گذاری بازرگانی
  در بحبوحه جنگ سرد و در دو دوران متوالی شاهد دو رویکرد کاملا متفاوت شوروی سابق و چین در برابر ایالات‌متحده آمریکا بودیم. شوروی با تن دادن به مسابقه تسلیحاتی فضایی شروع به هزینه‌های گسترده در این حوزه کرد. این طرح در کنار ناکارآمدی سیستم اقتصادی کمونیسم مزید بر علت شده و باعث شد تا نهایتا در دهه ۸۰ اقتصاد بلوک شرق با شکافی بزرگ روبه‌رو شود. قحطی به حدی رسید که حتی برای مدت‌ها در کشوری مانند لهستان، گوشت تبدیل به یک کالای لوکس و کمیاب شد و در آلمان شرقی برای به دست آوردن یک حوله حمام معمولی فرد باید مدت‌ها انتظار می‌کشید.
 • فرصت‌ها و مشکلات تجار در بازار روسیه

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت ایران گفت: وبینار معرفی ظرفیت‌های تجاری بازار روسیه و اهمیت بازار این کشور برای ایران با محوریت بررسی فرصت‌ها و مشکلات تجار در این زمینه، برگزار شد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، بهروز الفت با اشاره به برگزاری وبینار معرفی ظرفیت‌های تجاری بازار روسیه و اهمیت بازار این کشور برای ایران گفت: در این وبینار، تجارت خارجی روسیه با جهان و ایران در پنج سال گذشته و بخش‌بندی بازار ۲۴۵ میلیارد دلاری روسیه از دیدگاه محصولات وارداتی و رقبا و فرصت‌های این بازار و جایگاه کشورمان در تجارت روسیه تشریح شد. در این نشست مجازی، فرهاد پرند، رایزن پیشین بازرگانی ایران در روسیه و دبیر میز روسیه سازمان توسعه تجارت ایران به تشریح ویژگی‌های اقتصادی و بازرگانی روسیه به‌عنوان یکی از۱۵ کشور مهم همسایه و نقش مهم آن در اتحادیه اقتصادی اوراسیا پرداخت. پرند از تجار حاضر درخواست کرد علاوه بر صدور کالاهای سنتی بر صادرات محصولات دارای ظرفیت تولید در داخل کشور و با ارزش افزوده بالا مانند محصولات شیمیایی و پلاستیکی، چرم و کفش، پوشاک، دارو، مصالح ساختمانی و محصولات دانش‌بنیان تمرکز کنند.
 • فائو: مواد غذایی در سال ۲۰۲۰ گران‌تر شد

  دنیای‌اقتصاد: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد‌(فائو) اعلام کرد قیمت اکثر کالاهای غذایی اساسی به جز شکر، قیمت جهانی مواد غذایی در دسامبر برای هفتمین ماه متوالی افزایش پیدا کرد. به گزارش «ایسنا»، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه‌های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می‌کند، در ماه دسامبر به ۵/ ۱۰۷ واحد در مقایسه با آمار بازبینی شده ۲/ ۱۰۵ واحد در ماه نوامبر صعود کرد. شاخص قیمت نوامبر در ابتدا ۱۰۵ واحد اعلام شده بود. این شاخص برای کل سال ۲۰۲۰ به میانگین ۹/ ۹۷ واحد رسید که بالاترین رکورد در سه سال گذشته بود و ۱/ ۳ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ افزایش داشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر