آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۷۶

 • ۴ خبر جدید از حوزه هوایی

  دنیای اقتصاد: انجام آخرین پرواز حجاج به عربستان مجالی شد تا مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) گزارشی مفصل از عملیات اعزام حجاج ارائه کند. گزارشی که نشان‌دهنده ثبت رکوردهای جدید در اعزام حجاج بود. نشست خبری تورج دهقانی زنگنه چند خبر دیگر هم به‌دنبال داشت. اینکه خصوصی‌سازی هما متوقف شده است. در عین حال، قرار است هواپیماهای جدید به ناوگان هواپیمایی ایران ایر اضافه شود. اما به‌دلیل تحریم‌ها، جزئیاتی از این خرید ارائه نشد. خبر دیگر درخصوص سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایران ایر در ترکیه مطرح شد که گفته شد در برخی از فرودگاه‌ها سوخت‌رسانی انجام می‌شود و در برخی دیگر اجازه این کار به هواپیماهای ایران ایر داده نمی‌شود؛ اما مقامات هما در حال رایزنی برای کسب اجازه این فرودگاه‌ها هستند.
 • دو گام جدید برای ترخیص سریع کالا

  دنیای اقتصاد: در ادامه اجرای برنامه‌های تسهیل‌کننده برای ترخیص و کاهش رسوب کالا، دو گام جدید از سوی سیاست‌گذار برداشته شده است. در گام اول و در راستای پیشنهادهای اخیر گمرک، سه مصوبه از سوی ستاد تنظیم بازار به تصویب رسیده و در گام دوم، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران طی مکاتبه‌ای با رئیس کل این سازمان، با ارائه چهار پیشنهاد خواستار روان‌سازی در ترخیص کالاهای اساسی و اقلام ضروری واحد‌های تولیدی شده است.
 • حضور پایدار ایران در بازار سوریه

  شاتا: سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، در همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری سوریه گفت: هدف ما صرفا فروش کالا به سوریه نیست، بلکه هدف بازسازی و نوسازی این کشور است تا پیوند شکل گرفته در دوران مقاومت را به حضوری پایدار در عرصه اقتصادی نیز تبدیل کنیم. محمدرضا مودودی با اشاره به حضور همیشگی ایران در کنار سوریه در دوران سخت اخیر گفت: اتفاقات سوریه سبب شد تا پیوندهای ایران و سوریه فراتر از تجارت رفته و به نوعی، ریشه‌های عمیق عاطفی، انسانی، فرهنگی و عقیدتی را هم به هم گره بزند. وی افزود: در این میان هدف ما فقط برخورداری از بازار سوریه و فروش کالا نیست، بلکه همراهی در بازسازی و نوسازی سوریه‌ای است که از دل خاکستر جنگ دوباره زاده شده و نیازمند حمایت و اراده سازندگی است و از این مجرا پیوندهایی شکل خواهد گرفت که می‌تواند ادامه راه دوران مقاومت باشد و بدیهی است که این حضور پایدار جز با مشارکت در پروژه‌های این کشور در بخش‌های زیرساختی، صنعتی و تجاری ممکن نیست.
 • مجوز واردات برنج صادر شد

  خبرگزاری فارس: مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت طی نامه‌ای لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج را اعلام کرد؛ سعید عباسپور نامه لغو مجوز واردات برنج را به ۳۱ استان و جنوب استان کرمان ابلاغ کرد.
 • انتقال مجوز ارزی ۱۱۶ کد تعرفه به دفتر خدمات بازرگانی

  دنیای اقتصاد: مجوز ارزی ۱۱۶ کد تعرفه به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل شد. تفویض اختیارات وزارت جهاد کشاورزی در بخش بازرگانی به وزارت صنعت، معدن و تجارت اوایل مردادماه سال‌جاری کلید خورد، با این تصمیم عملا تمام فعالیت‌های بازرگانی در یک‌جا متمرکز شد و قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی همه این اختیارات را برعهده گرفت. حال با توجه به انتقال صورت گرفته مجوز ارزی ۱۱۶ کد تعرفه فوق به دفتر خدمات بازرگانی منتقل شد و مجوز ارزی مابقی کد تعرفه‌های وزارت جهاد کشاورزی، کماکان برای همان وزارتخانه ارسال می‌شود. انتقال مجوز ارزی کدهای دیگر به دفتر خدمات بازرگانی، منوط به توافق وزارت جهاد و دفتر مزبور و ارسال نتیجه توافق این دو نهاد به دفتر مقررات صادرات و واردات است.
 • دو مزیت مضاعف برای سرمایه‌گذاران ارس

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از ایجاد دو مزیت مضاعف در امور غذا و دارو برای سرمایه‌گذاران و تولید‌کنندگان محصولات آرایشی، بهداشتی و عطر در ارس خبر داد. به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن نریمان با اعلام این خبر گفت: با پیگیری‌های صورت‌گرفته در قطب غذا و داروی مناطق آزاد کشور، پروانه ساخت جدید با عنوان «پروانه ساخت ویژه مناطق آزاد» تهیه و به جای شماره پروانه ساخت داخلی، کد شانزده رقمی IRC برای محصولات تولیدی در ارس صادر می‌شود.
 • بازرگانان اعتبارسنجی می‌شوند

  شاتا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به‌زودی اعتبارسنجی بازرگانان نهایی می‌شود و این موضوع برای بخش تجارت بسیار مهم و ضروری است. در جلسه پایش برنامه‌های سال با موضوع «توسعه بازرگانی و مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری» که با حضور قائم مقام وزیر در امور تجارت و مدیران بخش بازرگانی برگزار شد، سعید زرندی گفت: در بخش تولید نیز، رتبه‌بندی سرمایه‌گذاران را در دستور کار قرار دادیم. وی گفت: رتبه‌بندی و ارزیابی بازرگانان و سرمایه‌گذاران برای بخش تولید و تجارت در سال‌جاری انجام خواهد شد. معاون طرح و برنامه همچنین افزود: شبکه رصد کالاهای پر مصرف برای وزارتخانه بسیار حائز اهمیت است و تاکنون بیش از ۲۰ هزار صنف به این شبکه وصل شده‌اند. زرندی گفت: کالاهای اساسی همچون برنج، روغن، شکر و لاستیک سنگین از اولویت‌های بیشتری برخوردار هستند که در این شبکه رصد خواهد شد. در این جلسه، پیشرفت پروژه سامان‌دهی لجستیک تجاری و زنجیره تامین کشور مورد بررسی قرار گرفت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر