آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۶۷

 • بازتاب اول ساختار جدید صمت

  دنیای اقتصاد: اولین تاثیر تصمیم تعلیق دو ساله قانون انتزاع نمایان شد و ثبت‌سفارش کالاهای اساسی را نشانه رفت. از یکسو متولیان سابق اختیارات بازرگانی در وزارت جهادکشاورزی به زیرمجموعه‌های خود دستور داده‌اند که هیچ ثبت‌سفارشی در زمینه کالاهای اساسی را تایید و کنترل نکنند و از هرگونه تایید جدید نیز خودداری کنند؛ از سوی دیگر مقامات مسوول وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت که پس از تصمیم شورای‌عالی اقتصادی سران قوا، مسوولیت بازرگانی وزارت جهادکشاورزی را بر عهده گرفته‌اند، خطاب به مدیران زیرمجموعه خود دستور داده‌اند تا از هرگونه وقفه‌ای در مسیر ثبت‌سفارش کالاهای اساسی جلوگیری کنند.
 • پاسخ فرانسه به تهدید تجاری ترامپ

  دنیای اقتصاد: تنش‌های تجاری میان متحدان قدیمی بالا گرفته است. به دنبال امضای قانون دریافت مالیات از درآمد شرکت‌های تکنولوژی توسط رئیس‌جمهوری فرانسه که غول‌های تکنولوژی آمریکا نظیر گوگل و فیس‌بوک نیز مشمول آن می‌شوند، دونالد ترامپ در پیامی توییتری این اقدام همتای فرانسوی خود را «حماقت» خواند و پاریس را تهدید به عواقب اقتصادی سخت کرد.
 • دغدغه‌های مالیاتی فعالان اقتصادی

  دنیای اقتصاد: سهم مالیات استان‌ها باید متناسب با تحولات اقتصادی آنها بازنگری شود. این جدیدترین مطالبه فعالان اقتصادی در نشستی با رئیس سازمان امور مالیاتی است. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در شورای گفت‌وگوی خراسان رضوی و خطاب به رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: در سنوات گذشته سهمی برای مالیات وصولی از استان‌ها مشخص شده و هر سال بدون توجه به تحولات اقتصادی آنها با افزایش مواجه بوده است؛ درحالی‌که براساس واقعیت‌های اقتصادی نباید چنین اتفاقی رخ می‌داد. به عقیده شافعی زمان تغییر این نگرش فرا رسیده است.
 • سناریوهای محتمل برای قیمت نان

  خبرگزاری فارس: دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به سه سناریو برای قیمت نان گفت: در صورت افزایش نیافتن قیمت نان پیشنهادهایی برای حمایت از نانوایان از طریق مباحث مالیاتی و تامین اجتماعی ارائه شده است. به گفته عباس قبادی، سه سناریو برای قیمت نان تعریف شده است؛ یکی تغییری در قیمت نان نداشته باشیم، دوم افزایش قیمت نان نسبی باشد و افزایش قیمت بیشتر از نسبی باشد. دبیر ستاد تنظیم بازار در پاسخ به این سوال که در صورت افزایش نیافتن قیمت نان چگونه حمایت‌های لازم از نانوایان صورت خواهد گرفت، گفت: پیشنهادهایی برای حمایت از آنان از طریق مالیات، تامین اجتماعی و امثال آن ارائه شده است که امیدواریم همکاری‌های لازم در این زمینه انجام شود. براساس این گزارش، قیمت مصوب نان از سال ۹۳ تاکنون تغییر نکرده است و این موضوع با توجه به نارضایتی نانوایان سبب عرضه نان با وزن چانه پایین‌تر و همچنین کیفیت پایین‌ شده است.
 • وضعیت واردات از سه مسیر سبز، زرد و قرمز

  ایبنا: معاون امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به اینکه درحال‌حاضر مسیر سبز واردات کالا ۳۰ تا ۴۰ درصد، مسیر زرد ۳۰ درصد و مابقی واردات نیز از مسیر قرمز است، از هدف‌گذاری گمرک برای افزایش واردات از مسیر زرد تا ۵۰ درصد خبر داد. مهرداد جمال ارونقی در مورد برنامه‌ریزی‌های جدید به منظور کاهش میزان رسوب کالا و وقفه واردات در گمرکات کشور، همچنین وجود ۱۰۲ هزار کانتینر به‌عنوان رسوب کالا، توضیح داد: وزارت راه و شهرسازی تعریفی دارد که اگر کالایی درحال تخلیه از کشتی است نیز رسوب عنوان می‌شود و با این فرض ۱۰۲ هزار کانتینر اعلام شد. با پیگیری‌هایی که داشتیم قرار شد وزارت راه و شهرسازی تعاریف مرتبط با موجودی کالا و رسوب کالا را اصلاح و به‌روزرسانی کند.
 • معرفی مدیرعامل جدید کشتیرانی

  دنیای اقتصاد: با حکم مدیرعامل شستا، محمدرضا مدرس خیابانی به عنوان مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد. تا پیش از این، محمد سعیدی، مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بود که با موافقت با استعفای وی از سوی محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از این سمت کناره‌گیری کرد.
 • انتخاب اعضای هیات‌مدیره اتاق مشترک ایران و ترکیه

  پایگاه خبری اتاق ایران: در مجمع عمومی فوق‌العاده اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه، اعضای جدید هیات‌مدیره با برگزاری انتخابات تعیین شدند. از بین ۱۱ کاندیدای هیات‌مدیره، محمدرضا رستمی، حسین پاشایی، صمد پورسلطان، حسن انتظار، بهنام تاج‌الدین، مهرداد سعادت دهقان و علی اولاد دیلمقانیان به‌عنوان اعضای اصلی هیات‌مدیره و نوید امجد و محسن احمدی باصیری به‌عنوان اعضای علی‌البدل هیات‌مدیره تعیین شدند. همچنین براساس آرا، ساناز میرهادی‌زاده به‌عنوان بازرس اصلی و ابراهیم حق‌گویی به‌عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب شدند.
 • تعیین مسوول تجدید ارزیابی و ظرفیت‌سنجی تشکل‌ها

  پایگاه خبری اتاق ایران: معاونت تشکل‌های اقتصادی اتاق ایران، به‌روزرسانی، تجدید ارزیابی و ظرفیت‌سنجی تشکل‌های اقتصادی وابسته به اتاق ایران در سال ۱۳۹۸ را به مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران واگذار کرد.امین‌الله فرهادی مدیرعامل مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران با اعلام این خبر گفت: تا پیش‌ از این، رتبه‌بندی و ارزیابی تشکل‌های اقتصادی از طرف موسسات دیگر انجام می‌شد، اما با مصوبه جدید معاونت تشکل‌های اقتصادی اتاق ایران مقرر شده که ارزیابی و ظرفیت‌سنجی تشکل اقتصادی وابسته به اتاق ایران از سوی مرکز ملی رتبه‌بندی انجام شود. فرهادی افزود: این ارزیابی مبنای کلیه مراودات و حمایت‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از تشکل‌ها قرار خواهد گرفت. مدیرعامل مرکز ملی رتبه‌بندی گفت: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران براساس تکالیف قانونی مصرحه در قوانین مختلف از جمله آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، تبصره ذیل ماده ۵ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اقدامات گسترده‌ای را از سال ۸۹ در دستور کار داشته است. به گفته فرهادی، این مرکز با سرمایه‌گذاری انسانی و مادی قابل‌توجه، رتبه‌بندی بیش از ۱۵۰۰ بنگاه اقتصادی را با ارتباط و تعامل کارشناسی با موسسات معتبر بین‌المللی و انتقال دانش رتبه‌بندی به داخل کشور در دستور کار خود قرار داده است.

بیشتر