آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۶۰

 • پایان خودتحریمی صادراتی

  دنیای اقتصاد: ممنوع‌الخروجی کالاهای ایرانی برچیده می‌شود. ستاد تنظیم بازار در حالی اخیرا از پایان یافتن سناریوی ممنوعیت‌های صادراتی و جایگزینی عوارض به جای ممنوعیت خبر داده که به‌نظر می‌رسد این تغییر سیاست در جهت تسهیل تجاری، از بخش کشاورزی شروع شده است. در واقع تصمیم‌گیری برای ممنوع‌الخروج کردن کالاها سخت‌تر خواهد شد و وضع عوارض به‌عنوان جایگزین مطرح است. اما در صورت ضرورت نیز شروطی ازسوی دولت مدنظر قرار گرفته است. مطابق اظهارنظر جدید معاون امور برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، ممنوع‌الخروج کردن محصولات کشاورزی منوط به موافقت نمایندگانی از دستگاه‌های مختلف شده که در قالب یک کمیته ۶ نفره در مورد ممنوعیت یا عدم‌ممنوعیت صدور کالاها تصمیم‌گیری می‌کنند. به گفته عبدالمهدی بخشنده، تشکیل کمیته مذکور به تایید شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه رسیده است. در گام بعدی، در صورتی که قرار باشد چنین ممنوعیتی اعمال شود، باید از یک ماه قبل از اعمال ممنوعیت‌ها، به صادرکنندگان این مساله اعلام شود. بررسی این تصمیم جدید نشان می‌دهد که سیاست‌گذار در شرایط فعلی، تمایل چندانی به تکرار رویه ممنوعیت‌های سال گذشته ندارد و بنا دارد سیاست‌ محدودکننده را تنها در برخی موارد خاص به اجرا گذارد و به‌نوعی به خودتحریمی صادراتی پایان داده است.
 • پیشرفت صفر در قانون کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: دلایل شکست قانون بهبود محیط کسب‌وکار چیست؟ این روزها عدم‌اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار هم از سوی بخش‌خصوصی و هم از سوی دولت مورد انتقاد واقع شده است. در نشست اخیر کمیسیون بهبود محیط کسب‌وکار و رفع موانع تولید اتاق بازرگانی تهران، روند اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار به بحث و تبادل‌نظر گذاشته و گزارشی ارائه شد که نشان می‌دهد اجرای این قانون با گذشت نزدیک به ۸ سال از زمان تصویب، پیشرفت در خور توجهی نداشته است. قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار، ۱۶ بهمن ۱۳۹۰ با وجود مخالفت دولت وقت، به تصویب مجلس رسید. مهم‌ترین اهداف این قانون در ۵۳ حکم در قالب ۲۹ماده تدوین شد که در این خصوص می‌توان به «تسهیل کسب‌وکار به‌ویژه از طریق تسریع در صدور مجوزها»، «برقراری شفافیت اقتصادی بیشتر به منظور کاهش فساد اقتصادی»، «ایجاد سامانه‌های پنجره واحد معاملات بخش عمومی و تجارت فرامرزی» و «رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری به‌ویژه برای بنگاه‌های خرد و کوچک» اشاره کرد.
 • افزایش ظرفیت تردد کامیون‌ در مرز بازرگان

  دنیای اقتصاد: مدیرکل روابط بین‌الملل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: ظرفیت تردد کامیون در مرز بازرگان - گوربولاغ با توافق مدیران گمرک ایران و ترکیه به یک‌هزار و ۲۰۰ دستگاه افزایش می‌یابد. به گزارش «ایرنا» حسین کاخچی، افزود: در نشست مشترک مدیران گمرک ایران و ترکیه، دو طرف درخصوص افزایش تردد کامیون‌ها تا ۵۰۰ دستگاه از سوی ایران و ۷۰۰ دستگاه از سوی ترکیه و ساماندهی مسافران خروجی موافقت کردند.
 • مطالبه برای آزاد سازی صادرات دام زنده

  دنیای اقتصاد: در چهل و هشتمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخشی خصوصی کرمانشاه به مباحثی از جمله مهم‌ترین موانع رشد صادرات پرداخته شد و رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه، ضمن برشمردن آفت‌های ممنوعیت‌ صادرات دام زنده، خواستار آزاد شدن و برقراری مجدد صادرات این محصول شد.
 • چالش حمل‌ونقل نهاده‌های دامی

  خبرگزاری مهر: رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه کرایه حمل تخم‌مرغ نسبت به سال گذشته ۵/ ۱ برابر شده است، گفت: حمل نهاده‌های دامی به‌دلیل کمبود کامیون با مشکل مواجه است. ناصر نبی‌پور با اشاره به ابلاغ رسمی نرخ تخم‌مرغ از سوی سازمان حمایت گفت: با توجه به قیمت فعلی نهاده‌ها و هزینه تمام‌شده تولید، قیمت تخم‌مرغ از نظر ما کیلویی ٨٤٠٠ تومان است درحالی‌که دولت قیمت این محصول را ٧٥٠٠ تومان اعلام کرد.
 • تسریع در بازگشت ارزهای صادراتی

  دنیای اقتصاد: نایب‌رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به کاهش فاصله بین نرخ ارز در بازار آزاد و سامانه نیما، این موضوع را دلیلی برای کاهش خسارت صادرکنندگان و افزایش بازگشت ارز حاصل از صادرات عنوان کرد. محمدرضا انصاری در گفت‌وگو با «ایبنا» درباره جزئیات دیدار روسا و اعضای هیات رئیسه سه اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون با عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در هفته گذشته گفت: اتاق بازرگانی ایران در طول یک سال گذشته موضع خود را درباره ارز تغییر نداده و ما خواهان حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی هستیم.

بیشتر