آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۸۴

 • رقابت دوم فعالان اقتصادی

  دنیای اقتصاد: رقابت دوم فعالان اقتصادی در پارلمان بخش‌خصوصی کلید خورد. با نزدیک شدن به برگزاری اولین جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران در دوره جدید، فضای رقابت داغ‌تر شده و افراد و جریان‌های مختلف تلاش می‌کنند که در چیدمان ترکیب هیات‌رئیسه پارلمان بخش‌خصوصی کشور نقش‌آفرین و اثرگذار باشند. براساس آنچه از سوی اتاق ایران اعلام شده، ‌۲۶ خرداد ماه ۹۸ اولین جلسه هیات نمایندگان پارلمان بخش‌خصوصی کشور در دوره نهم برگزار خواهد شد. در این جلسه اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران گردهم می‌آیند تا رئیس و هیات‌رئیسه جدید پارلمان اقتصاد را انتخاب کنند. این اولین جلسه رسمی هیات نمایندگان اتاق ایران در دوره جدید خود؛ بعد از برگزاری انتخابات سال گذشته خواهد بود.
 • اتحاد تجاری شرق علیه غرب

  دنیای اقتصاد: مقامات چینی می‌گویند چین، کره‌جنوبی و ژاپن باید هر چه زودتر برای ایجاد منطقه آزاد تجاری توافق کنند. وانگ یی، وزیرخارجه و مشاور دولتی چین در جریان مذاکرات اقتصادی رده‌بالایی که با وزیر خارجه ژاپن داشت با ایراد بیانیه‌ای در این خصوص که در وبگاه وزارت خارجه این کشور منتشر شده است خاطر نشان کرد: «در مذاکره سه‌‌جانبه چین، کره‌جنوبی و ژاپن برای ایجاد منطقه تجارت آزاد ضروری است اقداماتی به منظور تقویت مشارکت اقتصادی منطقه‌ای جامع، و دستیابی به توافق صورت گیرد، اتفاقی که منجر به یکپارچگی اقتصادی در شرق آسیا خواهد شد.»
 • جزئیات خسارت سیل به یک میلیون هکتار زمین کشاورزی

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: حدود یک‌میلیون هکتار از زراعت کشور با شدت و ضعف متفاوت، دچار آسیب ناشی از سیل شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباس کشاورز در یک برنامه تلویزیونی افزود: بخشی از این آسیب، آبگرفتگی موقت است و در بخشی، محصول دچار خوابیدگی می‌شود سپس این عارضه مرتفع می‌شود، در بخشی هم، آبگرفتگی بیشتر است و موجب پوسیدگی محصول می‌شود و دربخش‌هایی نیز سیل، زمین یا باغ کشاورز را با خود برده است.
 • دو ماموریت ویژه سازمان توسعه تجارت

  دنیای اقتصاد: سازمان توسعه تجارت، دو ماموریت ویژه را در گام دوم انقلاب در دستور کار قرار داده است. به گفته سرپرست سازمان توسعه تجارت، یکی توجه به بازارهای کشورهای همسایه و افزایش تعامل با آنها است و دومین ماموریت، توانمندسازی بنگاه‌های تولیدی برای حضور مستمر در بازارهای بین‌المللی و صادراتی‌شدن است.
 • رشد ۳۹ درصدی شکایات از وضعیت عرضه کالا و خدمات

  دنیای اقتصاد: سال گذشته در مجموع تعداد ۲۶۲ هزار و ۶۴۹ فقره شکایت پیرامون کالا و خدمات از طریق ستاد خبری مستقر در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها اخذ شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد افزایش داشته است.
 • سهم بنگاه‌های خارجی در اتحادیه اروپا

  دنیای اقتصاد: سهم بنگاه‌های خارجی در کل ارزش افزوده غیرمالی هر اقتصاد در اتحادیه اروپا چقدر است؟ طبق اطلاعات منتشر شده در آوریل ۲۰۱۹ توسط بخش آمار اتحادیه اروپا، حدود ۲/ ۱درصد از بنگاه‌های مستقر در اتحادیه اروپا، بنگاه‌های خارجی هستند. این بنگاه‌ها ۳/ ۱۵درصد از اشتغال و ۲۵درصد از کل ارزش افزوده اقتصاد کسب و کار غیرمالی را تشکیل می‌دهند. بر اساس گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶میلادی سهم این بنگاه‌ها در ارزش افزوده اتحادیه اروپا تا میزان ۳/ ۲واحد درصد افزایش یافته است. کشورهایی که بالاترین سهم ارزش افزوده بنگاه‌های خارجی را دارند به ترتیب شامل مجارستان با سهم ۴/ ۵۱درصد، اسلواکی با سهم ۱/ ۴۸درصد و لوکزامبورگ با سهم ۶/ ۴۴درصد هستند. در مقابل کشورهایی با سهم کمتر از ۲۰درصد بنگاه‌‌های خارجی در ارزش افزوده کل عبارتند از: قبرس با سهم ۴/ ۱۳درصد، ایتالیا با سهم ۸/ ۱۵درصد، یونان با سهم ۳/ ۱۶درصد و فرانسه با سهم ۴/ ۱۶ درصد.
 • پیام بخش‌خصوصی به اروپا

  دنیای اقتصاد: دیدار نوروزی رئیس پارلمان بخش‌خصوصی با سفرا و روسای نمایندگی‌های کشورهای خارجی درحالی برگزار شد که غلامحسین شافعی به‌عنوان نماینده فعالان اقتصادی انتظارات بخش‌خصوصی را از کشورهای خارجی در تهران در شرایط تحریم‌ها و در سال جدید عنوان کرد. او اعلام کرد که بخش‌خصوصی ایران هنوز هم منتظر سیاست‌های مستقلانه اروپا و عمل آنها به تعهدات خود است.
 • برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کار ایران در هفته آینده

  گروه بنگاه‌ها: ‎دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کار ایران(ایران جابکس)، با هدف نزدیک کردن کارجویان، کارفرمایان و کاریابی‌های سراسر کشور از ۲ تا ۵ اردیبهشت ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی مرکز کار ایران، این نمایشگاه با حضور ده‌ها شرکت داخلی و خارجی و همچنین وزارتخانه‌ها، نهادها و سازمان‌های دولتی و تعداد زیادی از استارت‌آپ‌ها برپا خواهد شد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر