آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۱۴

 • رصد دلا‌ر در تورم و تجارت

  دنیای اقتصاد: رصد قیمت دلار در تورم و تجارت کشور در اولین ماه از سال ۹۷ نتایج قابل‌توجهی را به‌دست می‌دهد. از یکسو، گزارش بانک مرکزی از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران نشان می‌دهد که تورم نقطه‌به‌نقطه در کف ۲۲ماهه ایستاده و به زیر ۸درصد رسیده است. رشد شاخص قیمت در فروردین‌ماه در حالی به‌طور نسبی متوقف شده که نرخ ارز از ماه‌ها قبل، روند پرنوسان صعودی را در پیش گرفته بود. آمارها نشان می‌دهد که در ۴ماه منتهی به فروردین‌ماه امسال، نرخ دلار حدود ۲۵درصد رشد داشته است. بنابراین از این حیث که شاخص قیمت همزمان با التهابات ارزی آرامش خود را حفظ کرده، سناریوی عدم تبعیت مستقیم تورم از نرخ دلار، حداقل در کوتاه‌مدت را تقویت می‌کند. در عین حال، براساس گزارش عملکرد گمرک از تجارت خارجی ایران در فروردین‌ماه امسال، صادرات کشور رشد بیش از ۱۵درصدی را ثبت کرده است. ارزیابی‌ها حکایت از آن دارد که چاشنی ارزی به‌عنوان مهم‌ترین متغیر اثرگذار در تجارت، اثرش را در رشد صادرات و مثبت شدن تراز تجاری کشور گذاشته است. «دنیای‌اقتصاد» در دو گزارش جداگانه ردپای دلار در تورم و تجارت را مورد بررسی قرار داده است.
 • چشم‌انداز ۲۰۱۸ بازار کالاها

  دنیای اقتصاد: گزارش بانک جهانی از «چشم‌انداز ۲۰۱۸ بازار کالاها» نشان می‌دهد اقدامات سیاستی نظیر افزایش تعرفه‌‌های واردات که این روزها مطرح است، کاهش سطح تولیدات و وضع تحریم‌ها از جمله عوامل ریسک‌ساز در بازار جهانی به حساب می‌آیند. بر اساس پیش‌بینی‌های «بانک جهانی» قیمت نیمی از کالاها در سال ۲۰۱۸ افزایش خواهد یافت. با این حال قیمت چهار‌پنجم از این کالاها در سطحی کمتر از رکورد قیمتی سال ۲۰۱۱ باقی خواهد ماند.
 • ترامپ سفرای تجاری به چین می‌فرستد

  دنیای اقتصاد: داستان جنگ تجاری دو غول اقتصادی جهان حالا به جایی رسیده که قرار است ترامپ تیمی از مقامات اقتصادی بلند پایه خود را به چین اعزام کند. این سفر در شرایطی انجام می‌شود که دو طرف مدام یکدیگر را به وضع تعرفه بر محصولاتشان تهدید می‌کنند.
 • تفاهم با چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در چابهار

  گروه بنگاه‌ها: مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان منطقه آزاد چابهار، فدراسیون صنعت شیمی و پتروشیمی چین و مجتمع پتروشیمی نگین مکران روز گذشته برگزار شد.به گزارش «دنیای اقتصاد» مشاور رئیس‌جمهوری و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این مراسم با بیان اینکه از سرمایه‌گذاری چین در منطقه آزاد چابهار استقبال خواهیم کرد،گفت: برنامه‌های جدی دولت ایران برای توسعه چابهار استراتژیک و همه‌جانبه است و توسعه چابهار یکی از مهم‌ترین طرح‌های دولت در راستای طرح توسعه سواحل مکران است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر