آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۵۸

 • هوشیاری تعرفه‌ای در تجارت

  دنیای اقتصاد: هند یکی از غول‌های بزرگ اقتصادی آسیا است که چشم‌انداز مثبتی از خود در فضای بین‌المللی ارائه داده است. از این‌رو ایرانی‌ها نیز درصدد ورود بیشتر به این بازار هستند و می‌خواهند همکاری خود را با این شریک دیرینه تجاری توسعه دهند. بسیاری از صاحبنظران، هند را شانسی بزرگ برای ایران می‌دانند و بازاری با حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مصرف‌کننده از نگاهشان دور نمی ماند. از این رو به دنبال تقویت روابط همه‌جانبه با این کشور هستند. به این منظور نیز قرار است رئیس‌جمهور ایران حدود یک ماه دیگر به هند سفر کند.
 • سیاست‌های جدید برای خرید گندم

  دنیای اقتصاد: کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران طی نشستی با حضور نمایندگان انجمن‌های صنایع غذایی مرتبط با صنعت آرد و نان کشور و دستگاه‌های دولتی چون وزارت جهادکشاورزی و سازمان غذا و دارو به بررسی قوانین و روش‌های حاکم بر خرید گندم در کشور از قبیل خرید تضمینی و جدول پاکی گندم، پرداخت.
 • چشم‌انداز غلات جهان در ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: گزارش وضعیت غلات جهان در سال ۱۸-۲۰۱۷ از سوی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، منتشر شد. براساس ارزیابی‌های صورت گرفته، انتظار می‌رود میزان عرضه جهانی غلات در سال ۱۸-۲۰۱۷ به‌دلیل بازنگری افزایشی ماه اخیر در میزان تولید جهانی غلات، به‌حدود ۳۳۳۱ میلیون تن برسد که رکورد جدیدی محسوب می‌شود.
 • رفتار رقبای ایران در بازار عراق

  دنیای اقتصاد: رقبای ایران در بازار عراق طرح‌های اقتصادی تدوین می‌کنند و برای گرفتن پروژه‌های فنی و مهندسی از عراق به‌دنبال کمک‌های مالی به این کشور هستند. رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به طرح‌های اقتصادی روسیه و عربستان برای گرفتن بازار عراق گفت: نمی‌توانیم این بازار را مجانی حفظ کنیم. یحیی آل‌اسحاق در مورد ارتباط تجاری ایران و عراق اظهار کرد: ظرفیت تجاری عراق بسیار زیاد است و برای ایران امکان مبادلات تجاری با این کشور تا ۲۰ میلیارد دلار وجود دارد. البته برای دستیابی به چنین رقمی باید همخوانی، هماهنگی، تدبیر و اولویت‌بندی داشته باشیم.
 • انتقاد از تعیین عوارض مضاعف بر سیگار

  گروه بنگاه‌ها: محمدرضا تاجدار افزود: تصمیم نمایندگان مجلس برای افزایش عوارض به هر کارتن سیگار وارداتی و تولیدی علاوه بر عوارض تعیین شده در ماده ۷۳ برنامه ششم توسعه که هر سال در قانون بودجه تکرار می‌شود، بدون اطلاع و تایید مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور بوده است.

بیشتر