رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌‌‌‌‌‌آباد، گفت: مصوبات جلسات شورای گفت‌‌‌‌‌‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی در حکم مصوبات هیات‌وزیران است و چنانچه مصوبه‌‌‌‌‌‌ای توسط دستگاه اجرایی عملیاتی نشود در دستگاه قضا به‌عنوان ترک‌فعل محسوب می‌شود و قابل‌‌‌‌‌‌پیگیری است. محمد خاکی در نود و دومین جلسه شورای گفت‌‌‌‌‌‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان لرستان، افزود: در ۶ ماهه نخست۱۴۰۲ فقط یک جلسه شورای برگزار شد؛ اما در ۶ ماهه دوم جلسات کامل برگزار شد و استان لرستان با ۶۰ امتیاز در ردیف استان‌های شایسته تقدیر قرارگرفت. خاکی ادامه‌داد: سال‌گذشته چهار موضوع پیش از دستور، ۱۷دستور کار و ۹ مورد خارج از دستور در جلسات شورا بررسی شد. وی با اشاره به بر‌‌گزاری ۶۰ مصوبه استانی و ۱۲مصوبه ملی طی سال‌گذشته، افزود: ۶۷‌درصد تحقق مصوبات را داشته‌ایم.

خاکی اظهار کرد: بررسی دستورالعمل گواهی اعتبار مولد برای تامین سرمایه‌درگردش از جمله مصوبات پارسال بود که در لرستان استفاده‌‌‌‌‌‌ای نشد اما در کشور بیش از ۶۰۰‌هزار ‌میلیارد‌ریال هزینه شده‌است. وی، بررسی کشت آب‌بر سیب‌‌‌‌‌‌زمینی و ضرورت تغییر فصل کشت، قطع برق واحدهای صنعتی و بررسی ناترازی انرژی، بررسی عدم‌اجرای مفاد ماده‌۲۵ قانون بهبود فضای کار با حضور وزیر اقتصاد و دارایی، توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در نواحی صنعتی، پیگیری ایجاد اولین صرافی، پیگیری ایجاد بورس منطقه‌ای، افزایش سقف اعتباری بانک‌های استان، بررسی مشکلات صنف یارانه‌‌‌‌‌‌ای، بررسی راهکارهای صادرات به عراق، بررسی مشکلات مرغداری، بررسی امکان بر‌‌گزاری رویداد بهره‌‌‌‌‌‌وری را از جمله موارد مطرح یا تصویب‌شده در جلسات سال‌گذشته عنوان کرد. خاکی ادامه‌داد: همچنین بازنگری توزیع کشوری عوارض شهرداری و دهیاری‌‌‌‌‌‌ها در برنامه هفتم توسعه، افزایش سقف اعتباری بانک‌های استان بررسی مشکلات مرغداران و تسهیلات تکلیفی بانک‌ها با توجه به منابع و مصارف نیز مطرح شد. رئیس اتاق خرم‌‌‌‌‌‌آباد با بیان اینکه در برخی قوانین و مقررات، برخوردهای سلیقه‌‌‌‌‌‌ای نتایج منفی به‌دنبال دارد، گفت: وظیفه اتاق بازرگانی تا زمانی است که پیشنهادات تبدیل به مصوبه می‌شود و اجرای مصوبات به عهده دستگاه‌های اجرایی است.

خاکی عنوان کرد: چنانچه مدیران اجرایی استان جسارت به خرج دهند و آیین‌نامه‌‌‌‌‌‌ها را تفسیر به مثبت کنند اجرای مصوبات تسهیل می‌شود؛ درحالی‌که برخی استان‌ها مصوبات مشابه را اجرایی کرده‌اند. رئیس اتاق خرم‌‌‌‌‌‌آباد تصریح کرد: ضرورت دارد نظام پیگیری را به دبیرخانه شورای گفت‌‌‌‌‌‌وگو دولت و بخش‌خصوصی اضافه کنیم تا مصوبات را در دستگاه اجرایی پیگیری کنند و در صورت اجرا‌نشدن عوامل آن را بررسی کنیم.