همچنین رئیس اداره تسهیل صادرات غیرنفتی معاونت اقتصادی وزارت امورخارجه گفت: ستاد و نمایندگی‌‌‌‌‌‌‌‌های این وزارتخانه آماده هستند که در زمینه‎ گسترش بازار صادراتی خرما کمک کنند. سعید کوزه‌‌‌‌‌‌‌‌چی افزود: باید بتوانیم هرچه سریع‌تر از موانع تولید داخل عبور کرد تا قدرت رقابتی خود در صادرات را افزایش دهیم، زیرا در حوزه کشورهای هدف رقابت آسان نیست. وی ادامه داد: نمایندگی‌‌‌‌‌‌‌‌های وزارت امورخارجه در کشورهای هدف تمایل دارند برای افزایش سهم خرما در بازارها تلاش کنند زیرا این محصول، دومین تولیدی باغی کشور است و در اشتغال، ارزآوری و غلبه برتحریم‌‌‌‌‌‌‌‌ها تاثیر مهمی دارد و می‌تواند سهم اساسی در صادرات غیرنفتی داشته باشد. کوزه‌‌‌‌‌‌‌‌چی با اشاره به اینکه خرمای ایران در خارج از کشور باکیفیت پایین عرضه می‌شود، بیان کرد: برای گسترش بازار خرما هم باید شرکت‌های صادراتی تقویت شوند و هم باید در زمینه کیفیت محصول، بسته‌‌‌‌‌‌‌‌بندی و تبلیغات کار شود.

سرپرست سازمان تعاون روستایی کشور نیز گفت: خرید محصول خرما با ۲ روش تضمینی و توافقی به‌صورت ترکیبی با توجه به شرایط بازار در زمان مناسب انجام می‌شود. محمد‌علی نیکبخت با تاکید بر ضرورت مشارکت تشکل‌‌‌‌‌‌‌‌ها در تصمیم‌سازی‌‌‌‌‌‌‌‌ها افزود: تشکل‌‌‌‌‌‌‌‌ها، اتحادیه انجمن خرما و نخلداران باید در بحث تعیین قیمت این محصول مشارکت داشته باشند، زیرا نمی‌شود از نظر فعالان این بخش در تعیین قیمت صرفه‌نظر کرد و خودمان تصمیم‌گیری کنیم. نیکبخت اظهار کرد: برای خرید توافقی خرما باید زمان خرید، قیمت و میزان آن در داخل هر شهرستان و استان مدیریت شود.

وی با اشاره به ‌کارکرد شورای قیمت‌گذاری گفت: در شورای قیمت‌گذاری اتحادیه‌ها، ۲ نماینده مجلس، وزیران موثر و رئیس سازمان تعاون روستایی به‌عنوان عضو با ریاست وزیر جهاد و کشاورزی حضور دارند و آنالیز قیمت محصولات کشاورزی در این شورا انجام می‌شود. نیکبخت افزود: تلاش می‌شود با نگاه حمایت از تولید قیمت به گونه‌‌‌‌‌‌‌‌ای تعیین شود که خرماداران ضرر نکنند. سرپرست سازمان تعاون روستایی گفت: قیمت توافقی خرما قیمتی است که باید تشکل‌‌‌‌‌‌‌‌ها در منطقه در مورد آن به توافق برسند. وی تاکید کرد: این تشکل‌‌‌‌‌‌‌‌ها هستند که در این زمینه باید فعالیت کنند و تعاون روستایی نیز از آنها با تامین منابع مالی حمایت می‌کند. او اظهار کرد: ارزش محصول خرما از نظر توسعه اقتصادی، اشتغال، خلق‌ثروت و درآمد ارزی برای کشور کم‌تر از محصولات دیگر از جمله پسته نیست، بلکه بالاتر نیز هست.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران نیز گفت: در ۶ هفته گذشته نشست‌های متعددی با گروه‌های زعفران، پسته و خشکبار برگزار کردیم اما در این مدت از طرف تیم خرما هیچ درخواست نشستی نبود، این گواهی بر ضعف دیپلماسی خرما در مرکز کشور است. معاون توسعه تجارت ایران با اشاره به اهمیت صادرات به قطر و روسیه با استفاده از ظرفیت جام‌جهانی گفت: تلاش می‌شود رفع تعهدات ارزی صادرات به قطر با اولویت در حوزه خشکبار از ۹۰ به ۷۰‌درصد برسد. وی در مورد کانتینرهای یخچالی و صادرات به روسیه افزود: تلاش کردیم کانتینرهای یخچالی را از بنادر مختلف به بندر «ماخاچ‌قلعه» انجام دهیم.  وی ادامه داد: تلاش می‌شود بندر دیر به‌عنوان بندر کانتینری بوشهر برای صادرات یخچالی و به بندر معین برای صادرات قطر تبدیل شود و در همین ارتباط با یکی از خطوط کشتیرانی نیز مذاکراتی انجام‌شده است.

8 نفر این پست را پسندیده اند