به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق ایران میزبان اعضای کارگروه ملی کشاورزی تجاری بودند. این اولین نشستی بود که اعضای کارگروه به دعوت کمیسیون کشاورزی به اتاق ایران آمده بودند و قرار شد از این پس نشست‌های مستمری داشته باشند.

محمد خالدی، رئیس کارگروه ملی کشاورزی تجاری، هدف از ایجاد این کارگروه را استفاده از ظرفیت‌های موجود و گسترش رویکرد تجاری‌سازی محصولات کشاورزی در سطح بین‌المللی عنوان و تصریح کرد: در این حوزه خلأها و نواقصی وجود دارد که باید با هم‌افزایی بین دولت و بخش‌خصوصی در راستای حذف آنها گام برداریم. در این راستا استفاده از فناوری‌های نو نیز به جد موردتوجه قرار دارد.

وی کم شدن دخالت‌های دولت در امور اجرایی و تولید و تمرکز آن بر سیاست‌گذاری‌های کلان این حوزه را به‌عنوان رویکرد کارگروه معرفی کرد و گفت: در قدم اول فرهنگ‌سازی و ارائه دوره‌های آموزشی برای تغییر نگاه‌ها را در اولویت برنامه‌ها قرار دادیم و از این به بعد با همکاری بخش‌خصوصی امیدواریم در این رابطه قدم‌های موثرتری برداریم.

رئیس کارگروه ملی کشاورزی تجاری، از جدایی و نبود ارتباط موثر بین تولید و تجارت به‌عنوان نقصی مهم در حوزه کشاورزی یاد کرد و توجه به تولید دانش و استفاده از آن در روند تولید محصولات کشاورزی با بهره‌وری بیشتر را رویکرد اصلی این کارگروه دانست.

در ادامه این نشست علیرضا کردلو دبیر کارگروه، نگاهی به مجموعه اقدامات و نتایجی که این کارگروه تا به امروز به دست آورده، داشت. براساس اظهارات او با تلاش‌های کارگروه، سه ابلاغیه در حوزه کشاورزی قراردادی، خدمات توسعه کسب‌وکار و مشارکت عمومی-خصوصی صادر شده است که توانسته‌اند بخشی از مشکلات مربوط به این حوزه را برطرف کنند.

وی یکی دیگر از دستاوردهای این کارگروه را اصلاح نگاه سازمان برنامه و بودجه به معرفی پروژه‌های بخش کشاورزی در قالب تبصره ۱۹ عنوان کرد.

علی شریعتی‌مقدم، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران از وجود محصولات بسیار متنوع در کشور که ظرفیت تجاری‌سازی دارند، سخن گفت و با نگاه انتقادی به غفلت‌هایی که تاکنون شده است، خواستار توجه جدی بخش‌خصوصی به این مساله شد چراکه به باور او اگر قرار باشد در این حوزه اتفاقی بیفتد با همت و تلاش بخش‌خصوصی خواهد بود و دولت توانایی چنین کاری را ندارد. همان‌طور که در طول این سال‌ها نتوانسته برای تجاری‌سازی محصولات کشاورزی قدمی بردارد.

این فعال اقتصادی پیوند و تعامل بین تولیدکنندگان و صادرکنندگان را راه‌حل این مشکل دانست و یادآور شد: این دو گروه اگر در کنار هم باشند و ساختار دقیقی را تعریف کنند می‌توانند به حضور پررنگ محصولات ایرانی در بازارهای بین‌المللی کمک کنند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران در ادامه از بی‌توجهی نسبت به معرفی مزیت‌های کشور در سطح جهانی انتقاد کرد و گفت: در این سال‌ها نتوانستیم خود را به درستی معرفی کنیم و امروز آشنایی و شناخت مردم دنیا از ما و توانمندی‌هایی که داریم، ناچیز است. بنابراین برای موفقیت در فرآیند تجاری‌سازی محصولات کشاورزی لازم است به شیوه‌های مختلف مزیت‌های خود را دقیق و کامل معرفی کنیم.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند