اوراسیا؛ پیشتاز در رشد اقتصادی

تاس گزارش کرد، تولید ناخالص داخلی پنج کشور، بر اساس نتایج سال گذشته، ۳.۸ درصد رشد کرد و از نرخ رشد جهانی پیشی گرفت. همچنین نرخ دستمزدهای واقعی به‌‌‌طور پیوسته در حال افزایش هستند، نرخ بیکاری در حال کاهش است و همه این موارد در پس زمینه محیط خارجی نامطلوب، شکل‌‌‌گیری معماری جدید در روابط بین‌الملل و افزایش فشار تحریم‌ها، در درجه اول بر روسیه و بلاروس است. میشوستین افزود که از زمان ایجاد اتحادیه اوراسیا، حجم تجارت متقابل آن تقریبا ۲ برابر شده، تولید کشاورزی بیش از یک‌چهارم و تولید صنعتی بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است.

او با استناد به داده‌های آمار روسیه گفت در این سه ماهه این ۲ شاخص به ترتیب ۱.۵ و ۵.۵ درصد دیگر صعود کردند. او تاکید کرد که در طول ۱۰ سال، اوراسیا، سیستم نظارتی فراملی منحصربه‌فرد با الزامات یکسان برای کالاهایی که وارد قلمرو کشورهای شرکت‌‌‌کننده می‌شوند ایجاد کرده است. میشوستین همچنین یادآور شد که بیش از ۵۰ آیین‌‌‌نامه فنی تصویب شده که حدود ۸۵ درصد از محصولات را در بازار یکپارچه پوشش می‌دهند و برای ارائه کالاهای با کیفیت و قابل اعتماد به شهروندان و تسهیل تجارت مهم است. او خاطرنشان کرد باید چنین راهکارهایی را ایجاد کنیم که اعضای کشورهای مستقل مشترک‌‌‌المنافع (CIS) و سایر کشورهایی را در بر گیرد به ویژه با آنهایی که روابط اقتصادی تنگاتنگی داریم. این مورد ما را قادر می‌‌‌سازد تا با استفاده از ابزارهای اثبات شده، موانع پیش روی تولیدکنندگان را با موفقیت از بین ببریم.

به گفته میشوستین، در شاخص‌‌‌های اصلی اقتصاد کلان همه کشورهای عضو اوراسیا پویایی مثبت را نشان می‌دهند، اگرچه هنوز جای بهبود وجود دارد اما در همه پنج کشور شاهد پویایی مثبت در شاخص‌‌‌های اصلی اقتصاد کلان هستیم. در عین حال، میشوستین خاطرنشان کرد، کشورهای اوراسیا در کنار یکدیگر به موفقیت‌‌‌های خاصی در زمینه یکپارچه‌‌‌سازی دست یافتند و در سخت‌‌‌ترین شرایط از یکدیگر حمایت می‌‌‌کنند. او بیان کرد ما چیزی برای افتخار و برای گسترش داریم. میشوستین همچنین از ولادیمیر پوتین، رئیس‌‌‌جمهور روسیه در نشست شورای عالی اقتصادی اوراسیا در مسکو در اوایل ماه مه نقل قول کرد که اوراسیا مزایای واقعی برای هر یک از اعضای انجمن به ارمغان می‌‌‌آورد. او در نشست شورای بین دولتی اوراسیا در قالب گسترده از همکاران خود در اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) خواست تا کار برای تصویب توافق‌‌‌نامه تجارت آزاد امضا شده با ایران را تسریع بخشند.