برخی از فعالان بازار سفر ناگهانی رئیس‌کل بانک مرکزی به دوحه پایتخت قطر را در افت قیمت بازار بی‌تاثیر نمی‌دانند. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در چارچوب دیپلماسی منطقه‌ای دولت و همچنین برای تقویت و توسعه همکاری‌های پولی و بانکی و استفاده از ظرفیت‌های مشترک اقتصادی با همسایگان، محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی به قطر سفر کرد. فرزین در این سفر با شیخ بندر بن محمد بن سعود آل‌ثانی، رئیس بانک مرکزی قطر دیدار و گفت‌وگو می‌کند. به‌نظر می‌رسد گفت‌وگو در زمینه شروع عملیات بانکی انتقال دارایی‌های ارزی به حساب بانک‌های ایرانی محور اصلی سفر رئیس کل به قطر است. تحلیلگران بر این باورند که سیاست بانک مرکزی استفاده از این دارایی‌ها جهت حفظ ثبات بازار است و در نتیجه نمی‌توان انتظار شروع روند‌های کاهشی چشمگیری در نرخ ارز داشت. روز گذشته نیز قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی با حدود ۱۶۰ تومان کاهش نسبت به نرخ پایانی روز سه‌شنبه به رقم ۴۹هزار و ۱۶۰ تومان رسید.

9 copy

افت نرخ دلار در بازار آخر هفته

دیروز چهارشنبه 5 مهر ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در واپسین معاملات نقدی روز سه‌شنبه فعالیت خود را با 80 تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین در رقم 49هزار و 320 تومان به پایان رسانده بود، در بازار صبح روز چهارشنبه فعالیت خود را در بازه قیمتی 49 هزار و 200 تا 49 هزار و 300 تومان آغاز کرد. با عبور بازار از ساعات میانی خود شیب روند کاهشی دلار تند‌تر شد. در صورتی که هر کانال قیمتی را به 10 پله یکسان تقسیم کنیم نرخ ارز مذکور در بازار عصر روز گذشته به پله دوم کانال 49 هزار تومانی رسید و با حدود 160 تومان کاهش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه در رقم 49 هزار و 160 تومان معامله شد. همچنین نرخ یورو و پوند نیز در بازار روز گذشته مشترکا 150 تومان کاهش یافت و در ارقام 52 هزار و 100 تومان برای یورو و 59هزار و 900 تومان برای پوند معامله شدند.

سوغاتی سفر رئیس‌کل

برخی از فعالان بازار، سفر رئیس‌کل بانک مرکزی را عاملی در جهت افت قیمت بازار روز گذشته می‌دانند. پس از آزاد‌سازی دارایی‌های بلوکه شده ارزی ایران و انتقال آنها به قطر گمانه‌های زیادی در رابطه با محدودیت‌ها و مقصد این دارایی‌ها مطرح شد. روز گذشته نیز رئیس کل بانک مرکزی جهت گفت‌وگو پیرامون عملیات بانکی انتقال ارز‌های مذکور به حساب بانک‌های ایرانی به قطر سفر کرد. به عقیده کارشناسان حتی با وجود محدودیت‌های اعمال شده بر این دارایی‌ها استفاده از آنها جهت خرید کالا‌های غیر تحریمی سبب افت فشار از روی بازار ارز داخل شده و در نتیجه احتمال شروع نوسانات قیمتی جدید از میان می‌رود.

نوسان کاهشی چشم‌گیر سکه

روز گذشته روند کاهشی نرخ سکه طلا از بازار ارز شدید‌تر بود. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در عصر روز گذشته حدود 450 هزار تومان ارزان‌تر از نرخ روز پیشین و در رقم 27 میلیون و 200 هزار تومان معامله شد. همچنین نیم سکه 150 هزار تومان افت کرد و ربع سکه نیز با 100 هزار تومان کاهش در رقم 9 میلیون و 850 هزار تومان به فروش رسید.