نقدینگی ایجاد شده در دوران کرونا موجب شده بود که تقاضا به سرعت بهبود داشته باشد، ولی همچنان مشکلات حاضر در زنجیره تامین موجب افزایش قیمت‌ها می‌شد. در کنار این موضوع، شرایط بازار کار نیز روبه بهبود بود و با افزایش دستمزدها، هم بر هزینه تولید کالاها اضافه شد و هم تقاضا برای کالاها از سمت خانوارها افزایش داشت. با آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ فوریه، زمین‌های کشاورزی روسیه و اوکراین که به سبد نان اروپا معروف بودند به‌شدت آسیب دید و با تبدیل شدن کشاورزان اوکراینی به جنگجویان داوطلب، بخش زیادی از زنجیره تامین مواد غذایی در جهان از دور خارج شد.

به سبب آسیب شدید به زنجیره تامین مواد غذایی، قیمت تولید این کالاها به‌شدت افزایش یافت و شاخص قیمت تولید‌کننده در کشورهای مختلف گویای تورم شدیدتر در ماه‌های آینده است. به سبب همین موضوع، دولت‌ها به‌دنبال آن هستند که با سخت‌گیری زیاد، طرف تقاضا کالاها را با جمع‌آوری نقدینگی از سطح جامعه کنترل کنند. به همین دلیل نیز به دنبال ابزار قدیمی خود یعنی نرخ بهره رفتند.

 ایالات متحده نرخ بهره را تا یک درصد بالا برد. انگلستان نیز نرخ بهره خود را از اواخر سال گذشته افزایش داده و اکنون به یک درصد رسانده است. کشورهای دیگر نیز سیاست‌های مشابه را در پیش گرفته‌اند.  با افزایش نرخ بهره در کشورهای مختلف به خصوص ایالات‌متحده، خروج سرمایه از تمامی بازارها آغاز شد و این سرمایه‌ها به سمت اوراق قرضه خزانه‌ کشورهای مختلف حرکت کرد. بهره اوراق قرضه دوساله دولت ایالات متحده از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون از ۷۴ صدم درصد به حدود ۶/ ۲ درصد رسیده است. طی همین مدت مشابه، بازده طلا تقریبا صفر بوده است. طلا سال میلادی را با قیمت ۱۸۲۸ دلار آغاز کرد و در ثلث اول ماه مارس توانست به مرز ۲ هزار دلار دست پیدا کند. پس از آن با اعمال افزایش نرخ بهره آمریکا، این فلز ارزشمند تاکنون ۱۱ درصد افت قیمت داشته و روز گذشته کانال ۱۷۰۰ دلار را لمس کرد. حمایت ۱۸۰۰ دلار برای طلا بسیار جدی است و درصورت از دست رفتن آن، شرایط معاملاتی آن وخیم‌تر می‌شود.

تا به اینجا، سیاست‌های اخیر فدرال رزرو توانسته تورم را در محدوده ۸ درصد کنترل کند. در گزارش تورم ماه آوریل، تب تورمی سوخت کاهش داشت، ولی تورم مواد خوراکی به شکل چشم‌گیری افزایش پیدا کرده بود. این موضوع نشان می‌دهد که تامین مواد غذایی در ماه‌های آینده به بحران جدی تبدیل خواهد شد. فدرال رزرو با کنترل نرخ بهره می‌تواند بر تقاضای کالاها موثر باشد، اما تورم جهانی برخی کالاها مانند سوخت و مواد خوراکی که در نتیجه جنگ اوکراین به وجود آمده روی هزینه تولیدکنندگان موثر خواهد بود و دولت‌ها به راحتی نمی‌توانند این موضوع را کنترل کنند.

تا زمانی که دولت‌ها قادر به کنترل تورم باشند یا خوش‌بینی نسبت به این موضوع در بازار موجود باشد، گسیل سرمایه به سمت اوراق قرضه دولت‌ها ادامه‌دار خواهد بود. اما درصورتی که نرخ تورم کنترل نشود، احتمالا سرمایه‌ها به سمت بازارهای کمی ریسکی‌تر مانند طلا حرکت کنند.

9 نفر این پست را پسندیده اند