ارتقای شبکه بلوکی اتریوم

 دومین رمزارز بزرگ بعد از اجرای این برنامه، روند صعودی خود را تشدید و تا ۲ هزار و ۸۴۰ دلار نیز صعود کرد که این بالاترین قیمت این رمزارز طی دو ماه گذشته است.

 تلاش بوترین برای بهبود عملکرد اتریوم

بزرگ‌ترین رقیب بیت‌کوین، اتریوم، تغییر بزرگی را به نام ارتقای لندن (هاردفورک لندن) در خود انجام داد. هاردفورک لندن که یازدهمین برنامه بهبود شبکه اتریوم است، یکی از بزرگ‌ترین ارتقا‌ها در شبکه اتریوم به حساب می‌آید و در روز پنج‌شنبه فعال شد. با موفقیت این برنامه ارتقا‌، صعود قیمت توکن این شبکه بلوکی، شدت یافت. اتریوم که در هفته گذشته توانسته بود خود را بالای کانال ۲ هزار دلار تثبیت کند، در روز پنج‌شنبه و جمعه توانست این روند صعودی را قدرت ببخشد و سودی ۷ درصدی را ثبت کند. روند قیمتی اتریوم با این رشد توانست سود هفتگی ۱۷ درصدی را برای معامله‌گران به ارمغان بیاورد و خود را به بالاترین سطح قیمت در دو ماه گذشته برساند. با این حساب، اتریوم در میان بزرگان بازار، بیشترین سود را از ابتدای سال محقق کرده است. اتریوم با رشد اخیر و رسیدن به قیمت ۲ هزار و ۷۶۰ دلاری، توانست از ابتدای سال ۲۸۰ درصد رشد کند در حالی که بیت‌کوین بعد از ریزش ماه مه، تا این مقطع زمانی ۴۰ درصد رشد داشته است.

بخش عمده‌ای از شور و اشتیاق درباره ارتقا‌، مربوط به این واقعیت است که ارتقای شبکه به معنای چند تغییر بزرگ و ضروری در کدهای پشتیبان اتریوم است. ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم درباره هاردفورک لندن گفت:‌ ارتقای شبکه همچنین نشان می‌دهد که شبکه اتریوم برای ایجاد تغییرات بیشتر که مصرف انرژی آن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد، آماده‌ است. همچنین مشکلی که همواره برای کاربران اتریوم مشکل‌ساز بوده است، مشکل مقیاس‌بندی و هزینه‌های معاملات غیرقابل پیش‌بینی و بعضا گزاف است. این مشکل در ماه‌های اخیر به دلیل افزایش علاقه به توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFTs)‌ که بیشتر روی بلاک‌چین اتریوم ساخته شده‌اند و همچنین رشد انفجاری در دنیای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، که از شبکه بلوکی اتریوم نیز استفاده می‌کند، بدتر شده است. تغییرات روز پنج‌شنبه در شبکه که ارتباط چندانی با شهر لندن ندارد، برای رفع بسیاری از این مسائل با از بین بردن یا «سوزاندن» توکن‌های اتر و تغییر نحوه کارکرد معاملات به گونه‌ای طراحی شده است که بتواند آن را قابل پیش‌بینی‌تر کند. اگر اتریوم را یک بزرگراه در نظر بگیرید، ارتقای لندن برای کاهش ترافیک چند خط به آن اضافه و قیمت عوارض را استاندارد می‌کند. این اتفاق پیچیدگی زیادی را به منطق هزینه‌گذاری اضافه می‌کند اما این می‌تواند به طور بالقوه پویایی هزینه‌ها را تثبیت کند.

 پیش‌بینی دقیق‌تر هزینه‌ها

با وجود اینکه شبکه بلوکی اتریوم، به صورت مداوم در حال تغییر است، به گفته کارشناسان، ارتقای ‌لندن‌ ایجادکننده یک تغییر حیاتی است. هاردفورک لندن خود شامل پنج پیشنهاد بهبود اتریوم است و هر کدام مجموعه‌ای از تغییرات را در کد ایجاد می‌کنند. چیزی که آن را  ۱۵۵۹-EIP می‌نامند. آستون بونسن، بنیان‌گذار و مدیر ارشد فناوری QuikNode که زیرساخت شبکه بلوکی را برای توسعه‌دهندگان و شرکت‌ها فراهم می‌کند، می‌گوید: ‌۱۵۵۹ واقعا به دنبال ایجاد یک اکوسیستم است که هزینه‌های تراکنش را کاهش می‌دهد. گاهی اوقات سرمایه‌گذاران مایلند هزینه زیادی برای ورود به یک بلوک بپردازند. این ارتقا‌ به دنبال رفع این مشکل با ایجاد هزینه پایه است.‌ پروتکل اتریوم به جای برگزاری حراج کورکورانه برای تعیین هزینه تراکنش، هزینه معامله را بر اساس تقاضای کلی شبکه تعیین می‌کند.  اما تغییر بزرگ‌تری که توسط هاردفورک لندن ایجاد شده دو برابر شدن اندازه بلوک است. در حالی که از نظر تئوری، این بدان معناست که دو برابر تعداد تراکنش‌ها در هر بلوک امکان‌پذیر است، اما ارتقا‌ در واقع به گونه‌ای طراحی شده است که پروتکل تنها نیازمند پر شدن نیمی از آن است که این می‌تواند منجر به تعدیل جهش‌های تقاضا و کمک به ثابت ماندن هزینه‌های تراکنش شود.