آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۵۱۰۹

 • چالش اینترنت ماهواره‌‌ای

  شهرام شریف
  دنیای ‌اقتصاد: رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اعلام تشکیل کارگروه مواجهه با اینترنت ماهواره‌ای هشدار داده با توسعه اینترنت ماهواره‌ای ممکن است کل ماهیت شبکه ملی اطلاعات زیر سوال برود. این واکنش یادآور مواجهات تاریخی در حوزه ارتباطات است.
 • احتمال قطع اینترنت خارجی در روسیه

  مهر: رئیس‌جمهور روسیه در جلسه‌ای اعلام کرد در صورت اقدامات خصمانه علیه کشور، ممکن است سرویس‌های اینترنت خارجی قطع شوند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه به تازگی از احتمال مسدود کردن سرویس‌های اینترنت خارجی در روسیه در صورت اقدامات خصمانه علیه کشور خبر داد. وی همچنین اشاره کرد در صورتی که این کشور هیچ گزینه جایگزینی در اختیار نداشته باشد، محدودیت‌هایی علیه سرویس‌های اینترنت خارجی اعمال خواهد کرد.
 • تغییر شخصیت افراد با کمک یک اپلیکیشن

  ایسنا: گروهی از محققان موفق به توسعه یک برنامه شده‌اند که افراد در عرض سه ماه می‌توانند توسط آن تغییراتی را در شخصیت خود اعمال کنند. به گزارش تکنولوژی نتوورکس، تغییرات فردی معمولا به تدریج اتفاق می‌افتد، زیرا افراد به تدریج با خواسته‌های جامعه و محیط خود سازگار می‌شوند. اکنون محققان دانشگاه‌های زوریخ، سنت گالن، براندیس، ایلینوی و موسسه فناوری فدرال زوریخ به بررسی این موضوع پرداختند. محققان در مطالعه خود حدود ۱۵۰۰ شرکت‌کننده را به مدت سه ماه با یک برنامه تلفن هوشمند ویژه توسعه‌یافته مورد ارزیابی قرار دادند و سپس ارزیابی کردند که آیا شخصیت آنها تغییر کرده است یا خیر. پنج ویژگی اصلی شخصیتی: گشاده‌رویی، وظیفه‌شناسی، جامعه‌پذیری، باملاحظه بودن و آسیب‌پذیری عاطفی مورد بررسی قرار گرفت.
 • دوگانه‌سازی و سرانجام مواجهه با تکنولوژی

  شهرام شریف
  رئیس مرکز ملی فضای مجازی از ایجاد کارگروهی برای مواجهه با اینترنت ماهواره‌ای خبر داده و هشدار داده به دلیل توسعه اینترنت ماهواره‌ای ممکن است کل ماهیت شبکه ملی اطلاعات زیر سوال برود. مواجهه با اینترنت ماهواره‌ای و ایجاد تقابل بین این پدیده و شبکه ملی اطلاعات می‌تواند یادآور برخی مواجهات تاریخی دیگر در حوزه ارتباطات کشورمان باشد که معمولا نتایج دلخواهی را برای مواجه‌گران به بار نیاورده‌ است. تجربه ورود تلگراف، فکس، ماهواره (تلویزیونی) تماس تصویری موبایل و حتی عرضه اینترنت پرسرعت خانگی نمونه‌هایی از این دست است که در بدو ورود با مقاومت‌های متعدد مواجه شدند؛ ولی در ادامه مسیر تکنولوژی نتایج دیگری را رقم زد.
 • مصوبه مقابله با نشر اطلاعات خلاف واقع در فضای مجازی ابلاغ شد

  ایسنا: شورای‌عالی فضای مجازی کشور نسبت به تصویب و ابلاغ الزامات پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف واقع در فضای مجازی اقدام کرد. به گزارش ایسنا، گسترش رسانه‌‌های ارتباطی نوین به‌ویژه پیام‌‌رسان‌‌های اجتماعی، افزایش جریان تولید و انتشار اطلاعات، اخبار و محتوای خبری در فضای مجازی با دامنه تاثیر بسیار را به همراه داشته که این مهم زمینه مشارکت شهروندان در تولید و انتشار آسان و ارزان محتوای خبری را فراهم کرده است. در همین راستا نشر و بازنشر وسیع و سریع اطلاعات، اخبار و محتوای خبری تحریف‌شده و خلاف‌ واقع نیز تسهیل شده و مدیریت شرایط خاص نظیر وقوع بیماری‌های فراگیر، بلایای طبیعی یا رویدادهای مهم سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی را با چالش مواجه کرده است.
 • استفاده از نرم‌افزار شناسایی چهره در یک شهر آمریکا ممنوع شد

  مهر: شورای شهر «مینیاپولیس» استفاده از فناوری شناسایی صورت توسط نیروی پلیس محلی را ممنوع کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تک‌کرانچ، مقامات شهر مینیاپولیس آمریکا استفاده از فناوری شناسایی صورت توسط نیروهای پلیس را ممنوع کردند.
 • حذف پسوند دامنه اروپایی برای کاربران انگلیسی

  ایسنا: سازمان ثبت دامنه اروپایی (Eurid) مهلت داده شده به کاربران انگلیسی نام‌دامنه .eu برای عمل به مقررات جدید پس از برگزیت را سه ماه دیگر تمدید کرد. به گزارش «ایسنا»، هنوز ده‌ها هزار نفر در انگلیس وب‌سایت‌ها و آدرس ایمیل با پسوند .eu دارند که از ابتدای ژانویه معلق شده است، اما حالا برای عمل به مقررات جدید اعلام شده پس از برگزیت، سه ماه مهلت یافته‌اند و پس از آن پسوند دامنه اروپایی آنها حذف می‌شود. سازمان ثبت دامنه اروپایی مهلت جدید را به‌عنوان فرصتی برای مالکان انگلیسی نام‌دامنه اروپایی اعلام کرد تا بتوانند از این فرصت برای عمل به مقررات جدید استفاده کنند.
 • کسب‌وکار تیک‌تاک در هند فروخته می‌شود

  مهر: به‌دنبال تحریم تیک‌تاک در هند، اکنون شرکت مادر این اپ چینی تصمیم دارد آن را به شرکت رقیب خود بفروشد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، شرکت چینی «بایت‌دنس» تصمیم دارد بخش کسب‌وکار تیک‌تاک در هند را به شرکت رقیب خود یعنی «گلنس» (Glance) بفروشد. مذاکرات فروش این بخش از کسب‌وکار اپ اشتراک‌گذاری ویدئو، توسط سافت‌بانک ژاپن آغاز شده است. البته به گفته افراد آگاه، این مذاکرات در مراحل اولیه و پیچیده است. تصمیم «بایت‌دنس» برای فروش کسب‌وکار تیک‌تاک در هند درحالی اعلام می‌شود که پیش از این، تیک‌تاک و ۵۸ اپلیکیشن چینی دیگر به دلایلی مانند عدم همخوانی با قوانین و حریم خصوصی در این کشور مسدود شده‌اند. علاوه بر آن، ماه گذشته «بایت دنس» تیم دو هزار نفری کارمندان خود در هند را کاهش داد و یادداشتی از عدم قطعیت درباره از سرگیری فعالیت‌ها در این کشور خبر داد. طبق گزارش‌ها، دولت هند تاکید دارد در صورت پیشرفت مذاکرات فروش تیک‌تاک، اطلاعات کاربران و فناوری‌های این اپ در داخل مرزهای کشور باقی بماند.
 • توقف تولید کارخانه تراشه رنساس در پی زلزله ژاپن

  ایسنا: شرکت رنساس الکترونیکس ژاپن در پی وقوع زلزله‌ای به قدرت ۳/ ۷ درجه ریشتر در اواخر روز شنبه، فعالیت کارخانه ایباراکی را برای بررسی اتاق‌های پاک تاسیسات متوقف کرد. به گزارش «ایسنا» برق و همه تجهیزات این کارخانه تراشه‌سازی برقرار است، اما شرکت رنساس در یک اقدام احتیاطی تصمیم گرفت تولید روز یکشنبه را لغو کرده و به بررسی اتاق‌های پاک بپردازد. هنوز معلوم نیست فعالیت این کارخانه چه زمانی از سرگرفته می‌شود. کارخانه ایباراکی پس از زلزله سال ۲۰۱۱ که به ساختمان این کارخانه آسیب زد، به مدت سه ماه تعطیل شد. سخنگوی شرکت رنساس اعلام کرد ساختمان خوب به‌نظر می‌رسد، اما درباره اینکه کارمندان چه زمانی فعالیت شان را ازسرمی‌گیرند، توضیح نداد. در بحبوحه تقاضای بالا برای محصولات الکترونیکی مصرفی، کمبود جدی تراشه در سطح جهانی وجود دارد و بعضی از خطوط تولید خودرو در نتیجه کمبود تراشه به تعطیلی کشیده شده‌اند. محدودیت‌های زنجیره تامین که ناشی از اختلالات به وجود آمده در دوران همه‌گیری ویروس کروناست، این مشکل را پیچیده کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر