آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۵۱۰۸

 • اتحاد شرکت‌های تکنولوژی علیه انحصار

  دنیای‌اقتصاد: مبارزه با انحصارگرایی در سال‌های اخیر به دغدغه‌ای مهم در صنعت تکنولوژی تبدیل شده است و به تدریج ابعاد تازه‌تری پیدا می‌کند. حالا انحصارگرایی زنگ خطری در میان شرکت‌های بزرگ تکنولوژی و رقبای آنها شده است که می‌تواند بازار محصولات و خدمات‌شان را تحت‌تاثیر قرار بدهد. در همین راستا یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین معاملات صنعت تکنولوژی زیر ذره‌بین قرار گرفته و باعث شده است که غول‌های این صنعت احساس خطر کنند.
 • محبوبیت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک بیشتر از اینترنت خانگی ۵G

  آی‌تی ایران: نتایج نظرسنجی‌‌های مختلف نشان ‌می‌دهد کاربران اینترنت در آمریکا، سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک شرکت اسیپس ایکس را به اینترنت خانگی ۵G ترجیح ‌می‌دهند. در یک بررسی که از سوی مرکز weBoost صورت گرفت، ۵۳ درصد از پاسخ‌دهندگان اعلام کردند که طی ۶ ماه اخیر با مشکلاتی در اتصال به اینترنت مواجه بوده‌اند و ۴۸ درصد از آنها نیز گفتند که به‌دنبال این اختلالات، مجبور به استفاده از اینترنت سلولار یا همان سیم‌کارت خود برای استفاده خانگی شدند.
 • اتحادیه اروپا تبلیغات هدفمند مبتنی بر رصد کاربران را ممنوع می‌کند

  مهر: سازمان حفاظت از اطلاعات اروپا خواستار ممنوعیت تبلیغات هدفمند مبتنی بر ردیابی کاربران شده است. درهمین راستا جریمه‌هایی برای نقض ممنوعیت نیز در نظر گرفته شده است. سازمان ناظر بر حفاظت از اطلاعات اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده تبلیغات هدفمند و براساس ردیابی فعالیت دیجیتال کاربران ممنوع شود. این پیشنهاد بخشی از اصلاحات قوانین سرویس‌های دیجیتال است که با هدف افزایش مسوولیت‌پذیری شرکت‌های فناوری انجام می‌شود.
 • صف‌های طولانی؛ نتیجه اجبار ارائه کدملی برای شارژ کارت مترو

  آی‌تی ایران: اجبار ارائه کد‌ملی برای شارژ کارت بلیت‌های اعتباری از ۲۱ بهمن در تمامی ایستگاه‌های مترو و اطلاع‌رسانی نامناسب، باعث تجمع گسترده و صف‌های طولانی در محیط‌های سربسته شده و در ادامه اعتراض بسیاری از مسافران را به‌همراه داشته است.
 • ابتکار اپل برای مخفی‌کردن ترافیک وب‌گردی کاربران از گوگل

  مهر: اپل قصد دارد تغییرات منحصر‌به‌فردی را در سیستم‌عامل جدید‌ ای‌او‌اس خود ایجاد کند که باعث تغییر مسیر ترافیک اینترنت مرورگر سافاری در زمان مرور ایمن وب می‌شود. با این کنترل تغییر روی سرورهای پروکسی اپل، دسترسی گوگل به داده‌های شخصی کاربران خدمات اپل ناممکن شده و امنیت و حریم‌شخصی کاربران سیستم‌عامل ‌آی‌او‌اس ۵/ ۱۴ محفوظ باقی می‌ماند.
 • مدیران فیس‌بوک و توییتر در مقابل کنگره آمریکا شهادت می‌دهند

  مهر: طبق گزارش جدید مدیران ارشد دو شبکه اجتماعی فیس‌بوک و توییتر قرار است در مقابل کمیته انرژی و بازرگانی کنگره آمریکا شهادت دهند. مدیران ارشد اجرایی فیس‌بوک و توییتر مشغول مذاکره با نمایندگان کنگره آمریکا هستند تا در یک جلسه دادرسی شهادت دهند. نشریه پولیتیکو به نقل از منابع آگاه این خبر را فاش و اعلام کرد جلسه دادرسی مذکور ماه آینده میلادی برگزار می‌شود. البته موضوع جلسه دادرسی هنوز مشخص نیست.
 • گوگل و فیس‌بوک مجبور به پرداخت مالیات در آمریکا می‌شوند

  مهر: برای اولین‌بار یکی از ایالت‌های آمریکا مالیاتی بر تبلیغات اینترنتی شرکت‌های فناوری از جمله گوگل و فیس‌بوک وضع کرده است. روز گذشته مریلند به نخستین ایالت در آمریکا تبدیل شد که مالیات بر تبلیغات دیجیتال را برای شرکت‌های بزرگ فناوری مانند گوگل و فیس‌بوک وضع کرد. این درحالی است که مجلس سنای این ایالت که توسط دموکرات‌ها کنترل می‌شود، روز گذشته حق وتوی لاری هوگان (فرماندار جمهوری خواه ایالت) درباره تصویب مالیات را رد کرد.
 • آمازون از دادستان نیویورک شکایت کرد

  مهر: آمازون از دادستان ایالت نیویورک شکایت کرده تا تحقیقات درباره رعایت استانداردهای ایمنی مربوط به کووید-۱۹ را در دو انبار این شرکت متوقف کند. آمازون از «لتیتیا جیمز»، دادستان ایالت نیویورک به دلیل تحقیقات درباره نگرانی‌های مربوط به ایمنی کووید-۱۹ در دو انبار خود شکایت کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر