آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۶۴۹

 • ۴ مدل مواجهه با ارز دیجیتال

  دنیای اقتصاد: تجربه قانون‌گذاری ارز دیجیتال در ۱۰ کشور نشان از چهار مدل مواجهه با این پدیده دارد. دسته اول دولت‌هایی هستند که ارز دیجیتالی را غیرقانونی اعلام کردند. آرژانتین نمونه‌ای از این کشورهاست. دسته دوم در مواجهه با این پدیده سکوت پیشه کرده‌اند. شیلی نمونه خالص این دسته است. برخی دیگر ارز دیجیتالی را مشروط پذیرفته‌اند. مثلا در اتریش ارز دیجیتالی ابزار مالی نمی‌تواند باشد، اما به عنوان دارایی رسمیت دارد. در مدل آخر که ارز دیجیتالی به عنوان ابزار مالی رسمیت دارد، مثال آن نیز آلمان است.
 • رشد ۴۲ درصدی فروش آی‌فون در هند

  ایسنا: میزان فروش گوشی‌های آی‌فون در بازار هند در نخستین فصل از سال جاری میلادی با ۴۲ درصد رشد مواجه شده است. هند به‌عنوان دومین بازار بزرگ فروش موبایل در جهان، همواره یکی از بازارهای مهمی به شمار می‌رود که تولیدکنندگان موبایل و غول‌های تکنولوژی به آن توجه خاصی کرده و به میزان فروش و موفقیت خود در آن اهمیت می‌دهند. حالا تازه‌ترین آمارها نشان می‌دهد اپل توانسته است عملکرد و میزان فروش موفقیت‌آمیزی را در بازار هند به خود اختصاص دهد و رشد و افزایشی ۴۲ درصدی را برای فروش گوشی‌های آی‌فون به ارمغان بیاورد. تعداد کثیری از کارشناسان و تحلیلگران بازارهای محصولات فناوری همزمان با رونمایی و عرضه گوشی‌های سری جدید آی‌فون پیش‌بینی و اعلام کرده بودند که استقبال کاربران در برخی کشورها همچون هند و چین با کاهش قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو خواهد شد اما به نظر می‌رسد برآورد آنها چندان درست از آب درنیامده است.
 • پیشنهاد‌های وزارت ارتباطات برای استخراج ارز دیجیتال

  مهر: معاون وزیر ارتباطات پیشنهاد‌های ارائه شده به کمیسیون اقتصادی دولت درخصوص سازماندهی استخراج ارز دیجیتال در کشور را مطرح کرد و در مورد غیرقانونی بودن استفاده از دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال گفت: هم اکنون تنها موضوع غیرقانونی بودن دستگاه‌های استخراج ارزرمز مطرح نیست، چرا که برخی از این دستگاه‌ها حدود یک سال پیش و قبل از قانون ممنوعیت واردات تجهیزات ارز دیجیتال، وارد کشور شده است.
 • کارنامه موفق اپ‎استور اپل در مقابل گوگل پلی‌استور

  ایسنا: کسب و کار فروشگاه اپ‌استور اپل نسبت به گوگل پلی‌استور در دانلود برنامه‎های مشابه بسیار موفقیت‌آمیزتر و بالاتر بوده به گونه‌ای که اپ‌استور در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، ۶/ ۱۷ میلیارد دلار از فروش و دانلود اپلیکیشن‌های بازی در این پلت‌فرم کسب کرده است. این در حالی بوده که گوگل پلی‌استور در همین بازه زمانی توانسته است تنها درآمدی معادل ۱۲ میلیارد دلار را برای خود به دست آورد. درآمد اپ‌استور در نیمه نخست سال گذشته میلادی از فروش و دانلود بازی‌های موبایلی، ۳/ ۱۶ میلیارد دلار بوده در حالی که پلی‌استور توانسته تنها ۳/ ۱۰ میلیارد دلار از فروش و دانلود اپلیکیشن‌های گیمینگ در پلت‌فرم خود کسب کند. میزان رشد درآمدهای این دو فروشگاه آنلاین گوگل پلی‌استور و اپ‌استور اپل از فروش و دانلود اپلیکیشن‌های موبایلی بازی و گیمینگ به ترتیب ۸/ ۱۶ درصد و ۸/ ۷درصد در مدت مشابه دو سال متوالی بوده است.
 • همکاری هوآوی با اپراتورهای انگلیس برای ایجاد شبکه‌های نسل پنجم

  مهر: اپراتورهای تلفن همراه در انگلیس سرانجام تسلیم فشارهای آمریکا نشدند و تمامی آنها قصد دارند برای ایجاد شبکه‌های نسل پنجم از خدمات و همکاری‌های هوآوی بهره‌مند شوند. تمامی چهار اپراتور بزرگ تلفن همراه انگلیس (شامل‌ ای‌ای، او ۲، تری و وودافون) می‌گویند از خدمات هوآوی برای ایجاد شبکه‌های نسل پنجم بهره می‌گیرند. قرار است در گام اول از فناوری هوآوی برای راه‌اندازی سایت‌ها و دکل‌های نسل پنجم استفاده شود. او ۲ و تری به همین منظور قراردادهایی را نیز با شرکت هوآوی منعقد کرده‌اند که البته جزئیات آنها مشخص نشده است. البته قرار نیست اپراتورهای انگلیسی از فناوری هوآوی در بخش‌های حساس شبکه‌های خود استفاده کنند. این کار با هدف تبعیت از استراتژی دولت انگلیس صورت می‌گیرد که بر اساس آن هوآوی حق همکاری مشترک فناورانه با شرکت‌های انگلیسی در حوزه‌های حساس و مرتبط با امنیت ملی را ندارد. در شرایطی که هیچ شواهد قطعی در مورد همکاری هوآوی با دولت چین به منظور جاسوسی از مشتریان این شرکت وجود ندارد، تنها فشارهای آمریکا باعث محدود شدن همکاری آن با اپراتورهای انگلیسی شده است.
 • سودآوری سامسونگ روی سراشیبی سقوط

  ایسنا: جدیدترین گزارش‌های مالی منتشر شده حاکی است که سامسونگ برای سومین فصل متوالی با کاهش قابل‌توجهی در میزان سودآوری خود مواجه شده است. سامسونگ با انتشار جدیدترین گزارش‌های مالی خود از کاهش میزان سودآوری خود در سومین فصل پیاپی در طول یک سال گذشته خبر داده است به گونه‌ای که سودآوری این غول تکنولوژی کره‌ای در سه ماه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی با کاهش و ریزش قابل توجهی مواجه شده است. علاوه بر میزان سودآوری، درآمدزایی سامسونگ نیز در این بازه زمانی با کاهش ۴درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبه‌رو شده است و از ۹۲/ ۴۹ میلیارد دلار به ۸۹/ ۴۷ میلیارد دلار رسیده است. بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران بر این باورند که علت کاهش سودآوری سامسونگ برخلاف فروش قابل قبول و بالای آن، شرایط تجارت جهانی و اعمال محدودیت‌های تجاری برای برخی شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی همچون هوآوی بوده است که هزینه تولید سخت افزارهای مختلف را افزایش داده است و در نتیجه، سودآوری آنها را کاهش داده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر