آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۶۴۸

 • آمازون ۲۵ ساله شد

  دنیای اقتصاد: روز جمعه شرکت بزرگ آمازون ۲۵ ساله شد؛ همین باعث شد تا یک‌بار دیگر پیش‌بینی جف بزوس از مرگ حتمی این شرکت تا چند سال آینده بر سر زبان‌ها بیفتد. بزوس موسس و مدیرعامل آمازون، سه‌بار در طول ۶سال گذشته از مرگ آمازون سخن گفته است. شرکتی که ۵ جولای ۱۹۹۴ قدم به عرصه وجود گذاشت، حالا پس از گذشت دو دهه‌ و نیم، چنان پیشرفتی را تجربه کرد که در حال‌حاضر به‌عنوان ارزشمندترین شرکت جهان به‌حساب می‌آید. مالک و موسس این شرکت یعنی جف بزوس هم به‌تازگی عنوان ثروتمندترین مرد جهان را گرفته است. با این همه اما گویا بزوس معتقد است که چیزی تا پایان عمر آمازون باقی نمانده است. او سه‌بار طی ۶سال گذشته از سقوط آمازون سخن گفته است.
 • محبوبیت گوشی‌های اندروید از iOS سبقت می‌گیرد

  ایسنا: روند استقبال از گوشی‌های اندرویدی با اندکی افزایش و گوشی‌های iOS با اندکی کاهش روبه‌رو خواهد شد. سهم دو سیستم عامل اندروید و iOS که توانستند به خوبی سایر سیستم عامل‌های موبایلی را در جهان کنار بزنند و خود بر صنعت گوشی‌های هوشمند تسلط پیدا کنند، از بازارهای جهانی موبایل تا سال‌های آینده تقریبا بدون تغییر خاص و قابل‌توجهی ثابت باقی مانده و تغییر چندان زیادی نکرده است. سهم گوشی‌های هوشمند اندرویدی در سال ۲۰۱۷ معادل ۱/ ۸۵ درصد از بازارهای جهانی بوده که پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۱ تنها با ۴/ ۰ درصد رشد به ۵/ ۸۵ درصد خواهد رسید. سهم گوشی‌های ‌آی‌فون مبتنی برiOS نیز در سال ۲۰۱۷ میلادی ۷/ ۱۴ درصد از بازارهای جهانی بوده است که طبق برآوردها، با ۲/ ۰ درصد کاهش، در سال ۲۰۲۱ به ۵/ ۱۴ درصد خواهد رسید. سایر سیستم عامل‌های موبایلی نیز در این بازه زمانی یک درصد کاهش پیدا خواهد کرد.
 • سهم یک ونیم درصدی دولت از تامین هزینه‎های الکامپ

  دنیای اقتصاد: به گفته رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، حداکثر یک و نیم درصد هزینه‎ها در نمایشگاه الکامپ سال جاری کمک دولتی است و بقیه توسط شرکت‎های خصوصی تامین می‎شود. روز گذشته نشست خبری بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ با حضور امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران و اثنی‌عشری، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در سازمان فناوری برگزار شد. در این نشست، ناظمی با اشاره به حضور دولت الکترونیک در این نمایشگاه گفت: سالن دولت الکترونیک با متراژ ۲هزار و ۵۰۰ مترمربع و متشکل از ۴۰ دستگاه دولتی در قالب ۲۲ غرفه برگزار خواهد شد و در این سالن سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی به معرفی خدمات خود خواهند پرداخت. وی پویایی و به‌روز بودن را از ملزومات نمایشگاه الکامپ برشمرد و افزود: اضافه شدن برنامه‌ها و رویدادهای جانبی نظیر الکامپ استارز و الکامپ جابز و ... باعث پویایی و جذابیت نمایشگاه می‌شود و بخشی از حیات یک رویداد درگرو مشارکت شهروندان و جوانان کشور است.
 • وضع مالیات بر درآمد شرکت‌های فناوری در فرانسه

  مهر: مجلس فرانسه لایحه مالیاتی ٣ درصدی بر درآمد شرکت‌های بزرگ فناوری مانند فیس‌بوک، گوگل و آمازون از بازار این کشور را تایید کرده است. پارلمان فرانسه لایحه مربوط به مالیاتی برای شرکت‌های بزرگ فناوری مانند گوگل، آمازون و فیس‌بوک را تعیین کرد. این در حالی است که دولت فرانسه امیدوار است کشورهای دیگر نیز از این روند پیروی کنند. لایحه مذکور باهدف جلوگیری از فرار مالیاتی شرکت‌های چندملیتی ارائه شده که در کشورهایی اروپایی با قوانین مالیات اندک مقرهای خود را تاسیس می‌کنند. در حال حاضر این شرکت‌ها در کشورهایی که فروش انبوه دارند (مانند فرانسه) تقریبا هیچ مالیاتی نمی‌پردازند. به هرحال لایحه مذکور شامل مالیاتی٣ درصدی بر درآمد شرکت‌های دیجیتال از بازار فرانسه است. البته شرکت‌هایی ملزم به اجرای این قانون می‌شوند که درآمد آنها در سراسر جهان بیش از ٧٥٠ میلیون یورو و همچنین درآمد آنها از بازار فرانسه بیش از ٢٥ میلیون یورو باشد.
 • حمایت مشترک دانشگاه امیرکبیر و مرکز فناوری سامسونگ از نوآوران ایرانی

  گروه بنگاه‌ها: به گفته رئیس دانشگاه امیرکبیر این مجموعه و شرکت سامسونگ به استارت آپ‌ها و صاحبان ایده‌های جدید کمک می‌کنند تا ایده‌های این افراد اجرایی شود. احمد معتمدی در جریان بازدید رئیس اتاق بازرگانی تهران از مرکز فناوری سامسونگ-امیرکبیر و تیم‌ها و استارت آپ‌های مستقر در برج فناوری دانشگاه امیرکبیر با اعلام این مطلب گفت: مفهوم دانشگاه نسل سوم به معنای باز بودن درهای دانشگاه به روی نوآوران و صاحبان ایده‌های خلاق در حوزه علوم و تحقیقات است. به همین دلیل در دانشگاه امیرکبیر فرصتی فراهم‌ کردیم تا شرکت‌های معتبر داخلی و خارجی همچون شرکت سامسونگ بتوانند مراکز رشد و نوآوری را در این مجموعه ایجاد کنند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر