انریکه لورس، مدیرعامل هیولت پاکارد در مصاحبه‌ای گفت: در این پیش‌بینی، کاهش ۱۰ درصدی فروش رایانه در این سال مالی فرض گرفته شده است. هیولت پاکارد که عمده درآمدش از فروش رایانه است، با رکود تقاضا برای رایانه شخصی روبه‌رو شده است. این رکود با تقاضای کمتر برای محصولات مصرفی آغاز شد و اکنون به مشتریان تجاری گسترش پیدا کرده است، زیرا شرکت‌ها در حال کاهش کارکنان و محدود کردن سرمایه‌گذاری فناوری هستند. شرکت تحقیقاتی گارتنر پیش‌بینی کرده است که فروش جهانی رایانه شخصی در سه ماهه سوم، تقریبا ۲۰ درصد کاهش پیدا می‌کند که بزرگ‌ترین کاهش از زمان آغاز رصد این آمار در اواسط دهه ۱۹۹۰ است. شرکت دِل که ۵۵ درصد درآمدش از فروش رایانه شخصی است، روز دوشنبه چشم‌انداز ضعیفی از سه ماهه جاری ترسیم و اعلام کرد بعضی از مشتریان خرید در کوتاه مدت را متوقف کرده‌اند. لورس گفت: هیولت پاکارد برای مدیریت هزینه‌ها، حداکثر ۱۰ درصد از ۶۱ هزار کارمندی که در سطح جهانی دارد را ظرف سه سال آینده تعدیل خواهد کرد.

طبق بیانیه هیولت پاکارد، این شرکت یک میلیارد دلار هزینه بازسازی خواهد داشت و حدود ۶۰ درصد این هزینه در سال مالی ۲۰۲۳ خواهد بود که ماه جاری آغاز شد. برنامه هیولت پاکارد صرفه‌جویی سالانه ۴/ ۱ میلیارد دلار تا پایان سال مالی ۲۰۲۵ است. ارزش سهام هیولت پاکارد روز سه‌شنبه حدود یک درصد رشد کرد و در ۳۸/ ۲۹ دلار بسته شد. ارزش سهام این شرکت امسال ۲۲ درصد افت کرده است. شرکت‌های فناوری متعدد طی هفته‌های اخیر برنامه کاهش کارکنانشان را اعلام کرده‌اند. متا پلتفرمز و آمازون هر کدام حذف حدود ۱۰ هزار موقعیت شغلی را آغاز کرده‌اند و توییتر بیش از نیمی از ۷۵۰۰ کارمندش را اخراج کرده است. شرکت سخت‌افزاری «سیگیت تکنولوژی هولدینگز» حذف حدود ۳هزار موقعیت شغلی را اعلام کرده است و «سیسکو سیستمز» هفته گذشته اعلام کرد قصد دارد شمار نامشخصی از موقعیت‌های شغلی را حذف کرده و دفاترش را تعطیل کند.

هیولت پاکارد که چاپگر هم تولید می‌کند، به دنبال سرمایه‌گذاری در خطوط جدید کسب‌وکار مانند خدمات اشتراکی است. لورس گفت: این شرکت اشتراک‌های جوهر عرضه می‌کند و برنامه‌های عرضه محصولات دیگر مانند کاغذ چاپگر و رایانه را بررسی خواهد کرد. بر اساس گزارش بلومبرگ، درآمد سه ماهه چهارم مالی هیولت پاکارد، ۱۱ درصد کاهش یافته و به ۸/ ۱۴ میلیارد دلار رسیده‌است که اندکی بهتر از انتظار تحلیلگران بود. سود ناخالص این شرکت ۸۵ سنت به ازای هر سهم بود که بالاتر از برآوردها بود.