نخستین فیبرنوری دریایی ایران، در سال ۱۳۹۲ توسط یک شرکت ایرانی و با مالکیت ایرانی در آب‌‌‌‌های بین‌الملل بهره‌‌‌‌برداری شد با این هدف که توانایی کشور را در حوزه تبادل ترافیکی افزایش دهد. مسیر دوم فیبرنوری دریایی جزایر خلیج‌‌‌‌فارس واقع در جزیره قشم نیز سال گذشته افتتاح شد.  مقرر شد در فاز اول، اجرای مسیر دوم فیبرنوری دریایی برای جزایر کیش، قشم و خارک طراحی و راه‌‌‌‌اندازی و برای نخستین‌بار، این پروژه با توان داخلی در دریا اجرا شود. اگر این فیبرنوری دریایی خوب دفن نشده باشد بر اثر لرزش‌‌‌‌ها و لنگر انداختن کشتی قطع می‌شود و حداقل زمانی که لازم است نقطه‌‌‌‌یابی و وصل شود، حداقل دو روز است که این موضوع می‌تواند منجربه‌‌‌‌بروز اختلال در اینترنت کشور شود.  با وجود این، توسعه نقاط اتصال کشور به اینترنت در سال‌های گذشته حاکی از آن است که در حال‌حاضر تقریبا در همه مرزهای غربی، شمالی و جنوبی ما اتصال اینترنت داریم؛ به همین دلیل امکان قطع اینترنت کشور به ‌‌‌‌یک‌‌‌‌‌باره، به‌‌‌‌دلیل قطعی یک مسیر، تقریبا وجود ندارد، زیرا اگر از یک ورودی قطعی اینترنت داشته باشیم، می‌توان آن را از ورودی‌‌‌‌های دیگر جبران کرد.

از طرفی در روزهای گذشته اعلام شد که به علت قطع سگمنت دوم فیبر دریایی متعلق به شرکت GBI در محدوده دریایی بین قطر و امارات، ۴۳۰ گیگابیت از ظرفیت پهنای باند بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت از دسترس خارج شده است. البته با توجه به قطع این مسیر دریایی و زمانبر بودن بازیابی مجدد آن اقدامات فوری برای تامین ظرفیت جایگزین از سایر مسیرها در دستور کار قرار گرفته و به‌زودی ظرفیت‌‌‌‌های جدید برای تامین این بخش از ترافیک آماده بهره‌‌‌‌برداری می‌شود.

علی محمدی، کارشناس فناوری اطلاعات درباره تاثیر قطعی فیبر بر کیفیت اینترنت گفت: در حال‌حاضر کابل دریایی زیرساخت در مسیر قطر قطع شده و این قطعی کابل، منجر به ایجاد کندی در اینترنت شود، مثل این است که یکی از لوله‌‌‌‌‌هایی که آب از آن عبور می‌کرده، قطع شده باشد و حالا تجمع فشار آب روی بقیه لوله‌‌‌‌ها بیشتر شده است.  وی ادامه داد: اینطور به‌نظر می‌رسد که با این قطعی، ۱۰‌درصد از مجموع ظرفیت پهنای باند کاهش یافته است و این باعث می‌شود که همه کاربران، سرعتشان در شرایط پیک مصرف، ۱۰ تا ۲۰‌درصد کاهش پیدا کند. همچنین این قطعی، باعث می‌شود کیفیت بازی‌ها به‌‌‌‌شدت افت کند زیرا تامین اینترنت بازی‌ها عمدتا در مسیر قطر بوده و با قطعی این کابل، پینگ‌گیم‌‌‌‌ها بیشتر از چیزی که کیفیت اینترنت کاهش پیدا کرده، تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند.  این کارشناس فناوری اطلاعات درباره مدت زمان رفع این مشکل بیان کرد: اگر زیرساخت بخواهد از کشورهای همسایه فیبر جایگزین بگیرد، معمولا یک تا دو‌ماه طول می‌‌‌‌کشد، البته این مساله به ظرفیت کشورهای همسایه هم بستگی دارد، چون معمولا اینطور است که کشورهای همسایه هم ظرفیت‌‌‌‌ آزاد ندارند و باید یک‌سری تجهیزات بخرند. با وجود این، در شرایط اضطراری و در کوتاه‌‌‌‌مدت، می‌توان این زمان را به حداقل دو‌هفته کاهش داد و به‌نظر می‌رسد شرکت زیرساخت در تلاش برای پیدا کردن مسیر جایگزین است.

به گفته وی ممکن است برخی اختلالات مقطعی در شبکه اینترنت در ساعات پیک مربوط به قطعی این ظرفیت پهنای باند بین‌الملل باشد، چون در ساعات غیر پیک ترافیک، مشکلی از لحاظ ظرفیت پهنای باند ندارد و ظرفیت فعلی شبکه زیرساخت بالاتر از حد تقاضا است اما در ساعات پیک ترافیک که مصرف کاربران افزایش می‌‌‌‌یابد، قطعی کابل دریایی مقداری مشکلات ایجاد کرده که امیدواریم هرچه سریع‌تر مشکل حل شود.