جک دینز، از محققان دانشگاه بیرمنگام که تحقیقاتی را در زمینه عملکرد اپلیکیشن‌های تشخیص‌دهنده بیماری انجام داده، معتقد است برای عرضه این محصولات، تحقیقات و بررسی‌های دقیقی صورت نمی‌گیرد. وی می‌گوید بدون ارزیابی دقیق این ابزارها، نمی‌توان به درک درستی از تاثیرات و پیامدهای آنها دست یافت. 

ابزار جدید گوگل به‌گونه‌ای طراحی شده که افراد ابتدا سه عکس را از پوست خود آپلود می‌کنند، سپس به سوالاتی درخصوص علائم احتمالی که با آن مواجهند، پاسخ می‌دهند. سپس گوگل از طریق این ابزار و با کمک فناوری هوش‌مصنوعی، لیستی از بیماری‌ها و وضعیت احتمالی را با توجه به اطلاعات دریافتی ارائه می‌دهد. همچنین در دل اطلاعات و تصاویر ارائه‌شده، از کاربر خواسته می‌شود تا با جست‌وجو در گوگل، جزئیات بیشتری در این رابطه کسب کند. به گفته گوگل، افراد می‌توانند این اطلاعات را ذخیره یا در صورت تمایل آن را حذف کنند. البته هنوز این ابزار عرضه نشده و قرار است طی ماه‌های آتی در اختیار کاربران قرار گیرد. سخنگوی گوگل همچنین تاکید کرد که این ابزار، راهکارهایی را به کاربر ارائه می‌دهد تا بتواند خارج از امکانات این ابزار، در مورد بیماری و وضعیتی که به آن مبتلا شده، تحقیقاتی را انجام دهد.

زمانی که ابزارهای مبتنی بر هوش‌مصنوعی مانند آنچه گوگل معرفی کرده، طراحی می‌شوند، محققان به بررسی دقت و صحت اطلاعات ارائه‌شده توسط این ابزارها روی می‌آورند. آنها سعی دارند مشخص کنند که عملکرد این فناوری در تشخیص علائم پوستی نامشخص همانند یک جوش عجیب یا مشکلات پوستی مشخص چگونه است. 

گوگل هنوز اطلاعات دقیقی در این خصوص ارائه نداده، اما اعلام کرد که ابزار این شرکت می‌تواند مشکلات پوستی را با دقت 84درصدی تشخیص دهد. دینز می‌گوید: اگرچه طی این سال‌ها، تمایل زیادی برای استفاده از این ابزارها وجود داشته، اما مشخص نیست که آیا این ابزارها واقعا می‌توانند کمک کنند یا خیر. هیمیش فریزر، استاد دانشگاه برون که در این زمینه، تحقیقاتی را انجام داده، معتقد است شکاف بزرگی در درک ما از عملکرد و کارآیی این ابزارها وجود دارد. 

وی گفت: علاوه بر نبود اطلاعات در خصوص دقت و درستی این ابزارها در تشخیص بیماری‌ها، مشخص نیست که تا چه اندازه، افراد به اطلاعات ارائه‌شده واکنش نشان می‌دهند و برای درمان اقدام می‌کنند. فریزر می‌گوید، پر کردن این شکاف آگاهی می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد. این روزها فناوری‌های نوظهور زیادی عرضه می‌شوند که درک نحوه تاثیر آنها بر رفتار مردم بسیار حائز اهمیت است. 

وی معتقد است باید مشخص شود که آیا افراد بعد از دریافت اطلاعات از سوی این ابزارها، چه اقداماتی را انجام می‌دهند. آیا به پزشک مراجعه می‌کنند یا نسبت به آن بی‌تفاوت خواهند بود؟ محققان بر این عقیده‌اند که پیش از هر چیز، باید دقت این ابزارها را بالا برد تا بتوان به نتیجه مطلوب دست یافت، به این معنی که اگر علائمی‌ روی پوست مشاهده شود و این ابزار با توجه به تشخیص خود، آن را بی‌اهمیت بخواند و فرد نیز برای درمان آن اقدامی ‌نکند، ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری برای سلامت فرد به‌دنبال داشته باشد.