آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۵۰۶۱

 • تحولات سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۵

  واژه تولیت در معنی عمل دادن به کسی، والی ساختن و کار در گردن کسی گزاردن تعریف شده است. در همین راستا متولی به کسی گفته می‌شود که کاری را به خود گیرد یا به کار کسی اقدام کند. البته واژه متولی در فقه اسلامی نیز دارای تعاریف خاصی است. فقها مشخصا متولی را کسی می‌دانند که بر حسب صفات و خصوصیاتی که واقف در وقف‌نامه ذکر کرده است به اداره امور وقف، موافق نظر واقف می‌پردازد و معمولا حق‌الزحمه وی در وقف‌نامه‌ها یک عشر از درآمد موقوفه است.)
 • بسکین؛ موسس فروشگاه‌های زنجیره‌ای بستنی

  روح‌الله حاتمی: بورت «بوچ» بسکین (Burt “Butch” Baskin) بازرگان آمریکایی و از موسسان فروشگاه‌های زنجیره‌ای بستنی بسکین-رابینز در ۱۹۴۶ همراه با شریک تجاری و برادرزنش ایرو رابینز بود. بورت بسکین در ۱۷ دسامبر ۱۹۱۳ در استریتور ایلینوی به دنیا آمد. پدرش یک مهاجر روس-یهودی بود که در ۱۹۲۵ به آمریکا آمده و صاحب یک فروشگاه پوشاک بود.
 • هوتن، ماجراجوی آلمانی

  فیلیپ فون هوتن (Philipp von Hutten) ماجراجوی آلمانی و از نخستین کاشفان اروپایی ونزوئلا در قرن شانزدهم میلادی بود. او از چهره‌های کلیدی ماجرای «کلاین-وندیگ» طی سال‌های ۱۵۲۸ تا ۱۵۴۶، واگذاری ایالت ونزوئلا به خانواده ثروتمند و پرنفوذ ولزر از سوی کارل پنجم (شارلکن)، امپراتور روم مقدس و پادشاه اسپانیا بود.
 • دیپلمات آلمانی در اندیشه آبادانی ایران

  «ویلهلم واسموس» یکی از آن اعجوبه‌های تاریخ است. او دیپلمات و جاسوس آلمانی بود که در زمان جنگ جهانی اول با دست تقریبا خالی و به یاری نبوغ و روابط عمومی بالا و البته سلحشوری بی‌مانند در جنوب ایران انگلیسی‌ها را به ستوه آورده بود. این بعد از زندگی واسموس به اندازه کافی شناخته شده است. در اینجا می‌خواهم به بخش دوم زندگی واسموس در ایران اشاره کوتاهی بکنم.
 • تجاوز روس‌ها به تبریز

  کمتر از چهار سال از پیروزی انقلاب مشروطه ایران گذشته بود و شرایط بحرانی و هرج و مرج بر ارکان کشور حاکم بود. نایب‌السلطنه در خارج از ایران، کابینه دولت متزلزل و رقابت حزب اعتدالی با حزب دموکرات به اوج رسیده‌بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر