آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۵۰۶۰

 • اصلاحات بنیادی

  در دوره سلطنت ۳۷ ساله محمدرضا پهلوی، ۳۷ وزیر در دادگستری آن دوره در مصدر کار قرار گرفتند که تنها ۹ نفر از آنان، دارای سابقه خدمت در این نهاد بودند. این دو تن، عبدالعلی لطفی و محمد سروری بودند که مصدق، لطفی را به وزارت دادگستری و محمد سروری را بــه ریاست دیوان عالی کشور (ریاست قوه‌قضائیه) منصوب کرد. هردو قضات خوشنامی بودند که هیچ‌یک از این دو هم، عضو جبهه ملی نبودند. لطفی، ‌قاضی ارشد و بسیار معتبری بود که هرگز مقامی سیاسی بر عهده نگرفته بود. سروری هم قاضی خوشنامی بود که در دهه ۲۰، به وزارت دادگستری و وزارت دارایی رسید، اما در سال ۲۸ حاضر نشد‌ پیشنهاد شاه را برای تصدی نخست‌وزیری بپذیرد و درسال‌های ۴۲ و۵۷ نیز همین امتناع تکرار شد. نصرت‌الله خازنی، مدیر دفتر دوره نخست‌وزیری مصدق، لطفی را از انعطاف‌ناپذیرترین قضات دوره رضا شاه دانسته است که به دعوت محمدعلی خان داور، در بازسازی نظام قضایی دوره رضاشاه، به وزارت دادگستری آن دوره رسیده بود.
 • یادی از میرزاحسن رشدیه، پدر مدارس نوین ایران

  ️علی مرادی مراغه‌ای
  ۱۸آذر سالروز درگذشت میرزاحسن رشدیه بنیانگذار مدارس نوین ایران است. خوشبختانه اسناد مربوط به ۲۳ سال آخر زندگی این مرد بزرگ در آرشیو سازمان ملی ایران موجود است. اخیرا آنها را تورق می‌کردم، یکی از این سندها به نظرم خیلی جالب آمد و نشان می‌دهد این مرد چقدر از زمان خودش جلوتر بوده و برای هر ایرانی غرورانگیز است.
 • پاول میخایلوویچ مجموعه‌دار و نیکوکار روس

  روح‌الله حاتمی: پاول میخایلوویچ ترتیاکوف (Pavel Mikhaylovich Tretyakov) بازرگان، حامی هنر، مجموعه‌دار و نیکوکار روس بود که نام وی بر یک گالری و یک جاده در مسکو گذاشته شده است. برادرش سرگئی نیز از حامیان هنرمندان و یک نیکوکار بود. ترتیاکوف در ۲۷ دسامبر ۱۸۳۲ در مسکو زاده شد و همراه با سایر بازرگانان این شهر، از موسسان بانک بازرگانی مسکو، کمپانی تجاری و صنعتی مسکو و شمار دیگری از بنگاه‌های بزرگ شد. او ثروت قابل‌توجهی برابر با ۴/ ۴ میلیون روبل متشکل از پنج خانه در مسکو، سهام، پول و... گرد آورد.
 • لیلیان دیزنی هنرمند حوزه جوهر و رنگ

  لیلیان ماری دیزنی (Lillian Marie Disney) هنرمند حوزه «جوهر و رنگ» در استودیوهای دیزنی، همسر والت دیزنی و نیکوکار آمریکایی بود. او با نام اصلی لیلیان ماری بوندز در ۱۵ فوریه ۱۸۹۹ در اسپالدینگ آیداهو به دنیا آمد. خانواده پرجمعیت وی با مشکلات مالی درگیر بودند و زمانی که لیلیان ۱۷ ساله شد پدرش درگذشت.
 • مدیریت شهری، از مشروطه تا ۱۳۵۷

  در مدیریت شهری بین دو انقلاب (انقلاب‌های ۱۲۸۵ تا ۱۳۵۷) انقلابیون مشروطه‌طلب، خواستار استقرار حکومت قانون در کشور بودند. به همین سبب، در سال ۱۲۸۶، اولین مجلس بعد از انقلاب، قانون بلدیه را برای تاسیس نظام مدیریت شهری نوین تصویب کرد. به موجب این قانون، شهرها را باید یک بلدیه تحت نظارت شورای نمایندگان منتخب مردم، اداره می‌کرد. اعضای شورا برای یک دوره‌ چهارساله انتخاب می‌شدند و ریاست شورا که با عنوان سنتی کلانتر نامیده می‌شد و معادل شهردار امروزی بود، عهده‌دار مسوولیت بلدیه نیز محسوب می‌شد. کلانتر و سه نفر دیگر که از جانب شورا منصوب می‌شدند، اعضای اصلی سازمان بلدیه بودند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر