آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۵۷۶

 • توفان در بهارستان

  قتل امین‌السلطان به‌طور موقت از تقابل میان محمدعلی‌شاه و مجلس کاست و موازنه قدرت را به نفع مجلس تغییر داد، به‌طوری که بعد از قتل اتابک، عموم رجال، اعیان، اشراف، سرداران و امرا به مجلس آمده و تمایل جدی به مشروطه نشان دادند، آنها طی نامه‌ای از شاه خواستند که به مشروطه خواهان بپیوندد و از هرگونه اقدم ضد مجلس و مشروطه اجتناب کند.
 • تیمورتاش، بانی اقتصاد دولتی در ایران

  تیمورتاش را بانی اقتصاد دولتی در ایران می‌دانند. همو بود که در پی جدی شدن بحران کاهش ارزش پول ایران، جهت تبدیل پول پایه ایران از نقره به طلا، در وزارت دربار ستاد مدیریت بحران تشکیل داد و با فراخواندن صاحب‌نظران سیاسی و اقتصادی در زمستان ۱۳۰۸، از آگاهان و اهل فن خواست تا راه‌حلی برای این مشکل بیابند. او با وجود محسناتی که داشت، آفت اغلب مردان سیاست را نیز دارا بود و خودخواهی و خودبزرگ‌بینی‌اش گاه به دیکتاتوری تنه می‌زد و حتی حسادت شاه را نیز برمی‌انگیخت.
 • مرگ دیابتی ششمین‌شاه قاجار

  محمد علی‌شاه قاجار، ششمین‌شاه قاجار ۱۶ فروردین ۱۳۰۳ به علت دیابت حاد و نارسایی کلیه در ۵۲ سالگی در شهر سن رمو ایتالیا درگذشت.او پسر ارشد مظفرالدین‌شاه بود و در ۱۲۴۹ به دنیا آمد. پس از مرگ مظفرالدین‌شاه در ۲۸ دی ۱۲۸۵ تاج‌گذاری کرد. در دوم تیر ۱۲۸۷ با همکاری و مداخله موثر نظامیان روسیه مجلس شورای ملی را به توپ بست، در ۲۵ تیرماه ۱۲۸۸ از سلطنت خلع و به سفارت روسیه پناهنده شد، در ۱۸ شهریور ۱۲۸۸ از ایران گریخت. احمدشاه که در آن زمان در تبعید زندگی می‌کرد و سلسله قاجاریه در حال انقراض بود جسد وی را از طریق یکی از بنادر ایتالیا با کشتی به کربلا منتقل کرد و در آنجا به خاک سپرد.
 • پیمان ناتو، اتحاد قدرت‌ها

  سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو ۴ آوریل ۱۹۴۹ میلادی (۱۵ فروردین ۱۳۲۸) با هدف دفاع جمعی در واشنگتن دی.سی. پایه‌گذاری شد. قلب پیمان ناتو ماده ۵ آن است که در آن کشورهای امضاکننده توافق کرده‌اند حمله نظامی علیه یک یا چند کشور عضو در اروپا یا آمریکای شمالی را به‌عنوان حمله به تمامی کشورهای عضو تلقی کنند و به مقابله آن برخیزند. این پیمان در حال حاضر بزرگ‌ترین پیمان نظامی در جهان با ۲۹ عضو است. اعضای ناتو در نظر دارند میزان توانایی واکنش نیروهای نظامی خود را تا سال ۲۰۲۰ به‌طور قابل‌توجهی افزایش دهند. در همین راستا قرار است ۳۰ واحد ارتش، ۳۰ واحد نیروی هوایی و ۳۰ واحد نیروی دریایی به گونه‌ای آموزش دیده و تجهیز شوند که در شرایط بحرانی در عرض سی روز آماده انجام ماموریت باشند. این واحدها شامل ۳۰ هزار سرباز، ۳۰۰ فروند جت جنگی و دست‌کم ۳۰ فروند کشتی یا زیردریایی جنگی است.
 • روایت بیهقی از سیل غزنین

  روز شنبه میان دو نماز، بارانکی خردخرد می‌بارید؛ چندان که زمین را اندکی تر می‌کرد و گروهی از گله‌داران در بستر رود غزنین فرود آمده و گاوها را آنجا نگه داشته بودند. هرچه گفتند از آنجا برخیزید که در راه گذر سیل ماندن خطاست، فرمان نمی‌بردند تا باران قوی‌تر شد. پس، کاهلانه برخاستند و خویشتن را به پای دیوارهایی افکندند که به کوی آهنگران پیوسته است و پناهگاهی پیدا کردند که آن هم خطا بود، اما آرامیدند. و بر آن جانب رود که سوی افغان شال است، در میان آن درختان تا آن دیوارهای آسیا، بسیار استران سلطانی بسته و آخورها را کنار هم ساخته و چادرها برپا کرده و بی‌خیال نشسته بودند. آن هم خطا بود؛ که در راه گذر سیل بودند.
 • آسیب سیل به بناهای تاریخی

  سال تازه با وقوع سیل در نواحی متعددی از کشور همراه شد. علاوه بر تلفات جانی و خسارات مالی چشمگیر و جبران‌ناپذیر، به ده‌ها بنای تاریخی و برخی آثار باستانی در استان‌های گلستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان و خوزستان آسیب جدی وارد شد. در جریان سیل لرستان، بخش‌هایی از پل کشکان که تاریخ ساخت آن به دوره حکومت آل‌حسنویه بازمی‌گردد، فرو ریخت. ساخت پل کشکان براساس کتیبه موجود، در زمان بدر بن حسنویه و به سال ۳۸۹ ه‍.ق آغاز و ۱۰ سال به طول انجامیده‌ است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر