آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۵۷۷

 • تاخیر در تحول

  عدم پیدایش تحول اساسی در ساختار نیروها و روابط تولید در ایران قدیم بی‌شک باید ناشی از مجموعه‌ای از عوامل به‌ویژه شیوه تولید آسیایی استبداد شرقی، عدم استقلال طبقات اجتماعی، عدم پیدایش نیروهای نوساز و اختلال اساسی و متناوب در فرآیند انباشت سرمایه و سرانجام عدم وقوع تحولی ایدئولوژیک (به شیوه اخلاق پروتستانی در غرب) بوده باشد. پیش از پیدایش تاثیرات تمدن غربی بر ایران، ساخت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ایدئولوژیک در ایران قدیم از حیث عقب‌ماندگی متعادل بودند.
 • مدرسه صنایع مستظرفه

  در ۱۳۲۹ ه.ق مرحوم کمال‌الملک، به کمک مرحوم ابراهیم حکیمی (حکیم‌الملک) مدرسه‌ای به نام مدرسه صنایع مستظرفه تاسیس کرد... علی‌قلی‌خان سردار اسعد بختیاری نیز پس از افتتاح مجلس با وی همراهی کرد و اجازه‌نامه‌ای از مجلس برای واگذاری شش هزار ذرع زمین، از اراضی باغ نگارستان به مبلغ چهار هزار تومان مخارج ساختمان آنجا صادر کرد.
 • هیکس و اقتصاد رفاه

  جان هیکس از اثرگذارترین اقتصاددان‌های بریتانیایی در قرن بیستم ۸ آوریل ۱۹۰۴در وارویک انگلستان زاده شد. هیکس کارهای خلاقانه خود را در دهه ۱۹۳۰ آغاز کرد. وی در سال ۱۹۷۲ به‌خاطر تعریف و تثبیت «نظریه تعادل عمومی و نظریه رفاه» برنده جایزه نوبل اقتصاد شد. هیکس علاوه بر تالیف آثاری در زمینه پول و تجارت بین‌المللی، درباره رشد و نوسانات اقتصادی نیز آثاری تدوین کرده است. همچنین اقداماتی در ارتباط با مشکلات کشورهای درحال توسعه انجام داده است.
 • بازگشایی کانال سوئز

  کانال سوئز نهم آوریل ۱۹۵۷ پس از چند ماه انسداد به‌دلیل عملیات جنگی، لایروبی و بازگشایی شد. اواخر ۱۹۵۶ مصر از سوی ارتش اسرائیل و متعاقبا فرانسه و بریتانیا اشغال شد.
 • زادروز فریدون جنیدی، مورخ و پژوهشگر

  فریدون جنیدی، مورخ و پژوهشگر اساطیر ۲۰ فروردین ۱۳۱۸ در کوهستان ریوند نیشابور (روستای معدن) زاده شد. او در سال ۱۳۵۸، بنیاد نیشابور را بنیان نهاد و اکنون مدیر بنیاد نیشابور و نشر بلخ است و به آموزش زبان‌های پهلوی و اوستایی و برگزاری انجمن‌های شاهنامه‌خوانی در بنیاد نیشابور مشغول است.شهره جوادی، استادیار گروه مطالعات عالى هنر پردیس هنرهاى زیبا، دانشگاه تهران، در مقاله‌ای به پیشینه اثرگذاری ایرانیان بر تمدن جهانی از نگاه دکتر جنیدی پرداخته و نوشته است: بسیاری از دستاوردهای مهم و سرنوشت‌ساز در تمدن جهانی مدیون فرهنگ و تمدن ایرانی است که شاهد این ادعا اختراعات و اکتشافات بی‌شماری است که ایرانیان در جهان باستان و دوران اسلامی به اقصی نقاط عالم عرضه داشته‌اند. استاد جنیدی در آثار ارزشمند خود به معرفی بسیاری از این نمونه‌ها به استناد شاهنامه فردوسی پرداخته است. پیدایی بهداشت و پزشکی، معماری، ریاضیات و نجوم، وقت‌شناسی و ساعت،کشف آتش، علم شیمی و گوهرشناسی، پیدایش داروها و... همه از دانش و نبوغ و سخت‌کوشی ایرانیان بوده است.
 • سرزمین قیام‌های روستایی

  سمیرا دردشتی
  دنیای‌اقتصاد: افزایش مناسبات تجاری و صنعتی در نواحی شمال ایران و پیوند آن با اقتصاد جهانی از طریق روسیه، به مرور منجر به تحول سیمای شهرها و روستاهای منطقه شد. فعالیت مدارس نوین از جمله عضدیه، افزایش مهاجرت به شهرها در پی جاذبه‌های نوظهور کاری در اثر گسترش صنایع و کارخانه‌های جدید، همزمان با ظلم حکام محلی به پدید آمدن یک وضعیت متناقض در منطقه انجامید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر