آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۵۵۵

 • ایران به روایتی دیگر

  واژه گذار را باید بدیلی برای مفهوم شکست دانست. گذار همواره با رنج‌ها، لطمات و بحران‌ها همراه بوده است؛ یعنی هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند از وضعیتی به وضعیت دیگر گذار کند، بدون آنکه دردی متحمل نشود. دوره قاجار تا مشروطه به معنای واقعی دوره گذار است. تاسف‌انگیز است که در کشور ما تاریخ مفهومی و تاریخ نظریه‌ای پیشرفتی نداشته است. در تاریخ مفهومی، اسیر کلیشه‌ها هستیم. مفاهیم و روایت‌های کلیشه‌ای در چند دهه اخیر بر تاریخ ما مسلط شده‌اند، بنابراین یکی از بزرگ‌ترین وظایف پیش روی جامعه روشنفکری ایران و نه فقط تاریخ نگاران، آسیب‌شناسی وضعیت تفکر تاریخی است. مورخ نباید اسیر عقاید بشود، بلکه باید به تمام داده‌ها چون یک روایت و تفسیر که در بستر تاریخ زاییده شده‌اند بنگرد. روایت کردن فعل است و هر فعلی زمان‌مند، مکان‌مند و زمینه‌مند است و قرار نیست که اسیر اینها بشویم.
 • نگاهی به پیدایش گاهشمار شمسی در ایران

  مصریان نخستین قوم در میان ملل متمدن روزگار باستان بودند که به جای استفاده از ماه به‌عنوان واحد سنجش زمان از خورشید استفاده کرده و از مدت زمان گردش ظاهری آن به دور زمین به‌عنوان یک واحد زمانی (سال) سود بردند. این جریان حدودا در هزاره پنجم پیش از میلاد رخ داده است. البته طبیعی است که با توجه به دانش نجومی آنان، مصریان نتوانسته‌اند مدت زمان یک سال را به درستی محاسبه و تعیین نمایند.
 • تصرف سنندج از سوی روس‌ها

  ششم اسفند ۱۲۹۴ نیروهای روسیه با عقب‌راندن ژاندارم‌های ایران شهر سنندج را تصرف کردند. به‌رغم اعلام بی‌طرفی ایران در جنگ‌جهانی اول، نیروهای درگیر در جنگ از شمال، جنوب و غرب وارد ایران شدند. استان کرمانشاه نیز به سبب قرارگیری در مرز ایران و امپراتوری عثمانی مورد حمله نیروهای عثمانی قرار گرفت.
 • طلا، گرمی ۴۲ تومان

  ششم اسفند ۱۳۵۳ دولت وقت به مناسبت نزدیک شدن نوروز، بهای طلا را هرگرم ۴۲ تومان اعلام کرد که خبر آن همان روز از رادیو ـ تلویزیون پخش شد و در روزنامه‌ها به چاپ رسید.
 • فرمان هیتلری تولید فولکس واگن

  از ۲۲ فوریه سال ۱۹۳۶ تولید انبوه فولکس واگن با فرمان هیتلر آغاز شد. اوایل ۱۹۳۰ آدولف هیتلر طرح‌های خود را برای تولید یک خودرو ارزان و ساده که برای عموم قابل استفاده باشد به دکتر «فردیناند پورشه» ارائه کرد. پیش از این پورشه به همراه «زونداپ» طرح‌هایی را برای چنین خودرویی درسر داشتند که یکی از آنها «پورشه تیپ ۱۲» با موتور تعبیه شده در عقب اتومبیل و طراحی قوس مانند بود.
 • اصلاحات اقتصادی ناپلئون

  سمیرا دردشتی
  یکی از مهم‌ترین اقداماتی که ناپلئون در دوران زمامداری خود پیگیری کرد، انجام اصلاحات اقتصادی بود. موضوعی که در وضعیت فرانسه آن روزگار بسیار ضروری می‌نمود. اقتصاد این کشور در سال ۱۷۹۹ در هرج‌ومرج تمام عیار بود. خزانه‌داری پول بسیار کمی در اختیار داشت و هیچ سازمان واقعی برای جمع‌آوری مالیات و درآمد وجود نداشت. ارزش پول در اواخر دوره لوئی شانزدهم به قدری کاهش یافته بود که مردم باید چرخی پر از فرانک را در قبال خرید نان بی‌کیفیت پرداخت می‌کردند.
 • محصلین اعزامی به فرنگ و دولت انگلیس

  چنانکه میرزا صالح هم نوشته است دولت انگلستان در ابتدا محصلین اعزامی به فرنگ را «کان‌لم‌یکن» دانسته، چندان متحملشان نمی‌شد زیرا ناپلئون از میان رفته بود و دولت انگلستان دیگر به ایران احتیاجی نداشت و به قول میرزا صالح «... ملاحظه کرده‌اند که ما را به دولت ایران احتیاجی نیست چرا خود را به زحمت دهیم...»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر