آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۵۳

 • سیاستمدار خطرناک!

  ترجمه : شیرین کریمی
  خرداد ماه ١٣٩٦، تعدادی از اسناد مربوط به رویدادهای سال‌‌های ١٩٥١ تا ١٩٥٤ میلادی درباره اشخاص و فضای سیاسی حوالی کودتای ٢٨ مرداد ١٣٣٢ منتشر شد. این اسناد نقش آمریکا را در براندازی دولت دکتر مصدق نشان می‌دهد. در این مجموعه ٣٧٥ سند منتشر شده که در ١١ سند به‌طور مستقیم از حسین فاطمی نام برده شده و به نقش فاطمی در وقایع اشاره شده است.
 • کنسرسیوم؛ بازگشت به پیش از دولت مصدق

  ۲۹ مهر ۱۳۳۳ مجلس شورای ملی قرارداد نفت با کنسرسیوم را تصویب کرد. این قرارداد محصول کودتای ۲۸ مرداد بود که بین دولت ایران و کنسرسیومی از شرکت‌های نفتی بین‌المللی برای بهره‌برداری از منابع نفتی ایران بسته شد.
 • حمله آمریکا به سه سکوی نفتی ایران

  ۲۷ مهرماه ۱۳۶۶ نیروی دریایی آمریکا سه سکوی نفتی ایران در خلیج‌فارس را به گلوله بست. در اثر این اقدام متجاوزانه به دو سکوی نفتی آسیب شدید وارد شد.
 • مامفورد، مورخ و شهرساز معنویت‌گرا

  لوئیس مامفورد، متفکر و شهرساز بزرگ قرن بیستم ۱۹ اکتبر ۱۸۹۵ در نیویورک به دنیا آمد. شهرت وی بیشتر به‌دلیل دیدگاه انسان‌گرایانه و بشر دوستانه‌ای است که در آثار خود ارائه داده است. وی مورخ تمدن بشری،‌ متخصص عصر ماشین، متخصص و کارشناس شهرهای متروپولتین و واضع نظریه‌های جوهری در جغرافیای شهری بود.
 • سرنوشت نفت ایران پس از کودتا

  متن قرارداد کنسرسیوم سال ۱۹۵۴ (۱۳۳۳ خورشیدی) مفصل‌ترین ودرعین حال پیچیده‌ترین و صعب‌الفهم‌ترین قراردادهای نفتی بود که تا آن زمان وجود داشت، بلکه به احتمال قریب به یقین تا زمان تحریر این سطور هم نظیرآن به‌وجود نیامده است. قراردادی بود که باید واقعیت امتیاز را در زیر نقاب بیع پنهان می‌کرد. بنابرین هرجاکه صحبت از «حق الامتیاز» بود به‌جای آن اصطلاح من درآوردی و بی‌ریشه‌ای چون «پرداخت مشخص» به‌کار می‌رفت و برای آنکه رد گم کنند در متن فارسی در برابر exclusive right که معادل سرراست آن ‌«حق‌انحصاری» است، از تعبیر «حق مانع للغیر» استفاده می‌شد.

بیشتر