آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۵۴

 • سفرهای الهام بخش

  در دوره‌ای که از عصر امتیازات تا پیروزی انقلاب مشروطه را در بر می‌گیرد تجار، به یک طبقه اجتماعی تبدیل شدند. باید گفت تجار که تا چندی قبل به‌عنوان طبقه اقتصادی به منافع خود آگاه نبودند، در این دوره به‌دلیل آگاهی‌رسانی و تزریق آن به درون جامعه بازاری به خودآگاهی مشترک رسیدند و از یک طبقه صرفا اقتصادی به طبقه اجتماعی تبدیل شدند.
 • کشف تمدن هفت هزار ساله در کوزران

  باستان‌شناسان کرمانشاهی با همکاری دانشگاه کپنهاگ دانمارک موفق شده‌اند با حفاری در تپه خیور در بخش کوزران از توابع استان کرمانشاه، به نشانه‌هایی از تمدن هفت هزار ساله در این منطقه دست پیدا کنند.
 • اعلام قطع رابطه دولت مصدق با انگلیس

  ۳۰ مهر ۱۳۳۱ فرمان قطع رابطه با دولت انگلیس پس از تصویب هیات وزیران تسلیم کاردار سفارت انگلستان در تهران شد و دکتر سیدحسین فاطمی، وزیر امورخارجه دولت مصدق آن را اعلام کرد.
 • تغییر نام خیابان علاء الدوله به فردوسی

  ۳۰ مهر ۱۳۱۳ نام خیابان علاء الدوله تهران به خیابان فردوسی تغییر کرد. این خیابان، در دوره قاجاریه به‌واسطه وجود باغ ایلخانی در آن، گاهی با عنوان خیابان باغ ایلخانی نیز خوانده می‌شده است. باغ ایلخانی که بعدها ساختمان بانک ملی ایران به جای آن ساخته شد، از بناهای ساخته شده توسط قلی‌خان ایلخانی، معروف به حاجی ایلخانی از رجال و شاهزادگان معروف قاجاری بود.
 • اعلان مقابله با بست‌نشینی

  سمیرا دردشتی
  دنیای اقتصاد: آغاز اصلاحات در تاریخ ایران را عمدتا به امیرکبیر نسبت می‌دهند. این اصلاحات در ابعاد گوناگون سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بوده است. امیر می‌کوشید تا رفتارهای سیاسی و اجتماعی را چارچوب‌مند کند و مسیرهایی را که امکان سوءاستفاده شخصی و هرج‌ومرج در آن می‌دید، مسدود سازد. به این ترتیب مقابله با بست‌نشینی نیز در دستور کار او قرار گرفت و یکی از نخستین تلاش‌ها در این زمینه به‌دست امیرکبیر انجام شد.
 • درخواست‌های امیر از انگلستان

  جاستین شیل، وزیرمختار انگلستان در اوایل پادشاهی ناصرالدین شاه در گزارشی بخشی از درخواست‌های امیرکبیر از انگلستان را می‌آورد:
 • گفته‌ها

  مملکت وسیعه ایران به عقیده کافّه سیاسیون، در محل خوف و خطر است؛ زیرا ترقیات شدیدالسرعه همسایگان و افعال و اعمال خودسرانه و بی‌باکانه درباریان، قوای چندین هزار ساله دولت ایران را به‌طوری از هم متلاشی و دچار ضعف و ناتوانی صعب کرد که علاج آن از قوه و قدرت متوطنین این مرز و بوم به کلی خارج است، ولی عقیده حکما و سیاسیون جمهور ملل متمدنه بر این است.

بیشتر