آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۵۲

 • دیپلمات پروری

  مدرسه علوم سیاسی که در سال ۱۳۱۷ تاسیس شد، مدرسه‌ای بوده «جدید و کاملا فرنگی... این مدرسه پس از قسمت طب دارالفنون که به مدرسه طب قدیم معروف است، دومین مدرسه‌ای است که در رشته تخصصی ایجاد شده است.»
 • آغاز صدارت امیرکبیر

  ۲۷ مهرماه ۱۲۲۷ ه.ش صدارت میرزاتقی‌خان فراهانی، مشهور به امیرکبیر آغاز شد. محمد شاه شب شنبه ۱۴ شهریور ۱۲۲۷ در سن ۴۲ سالگی درگذشت. کاردار سفارت انگلیس با فرستادن پیکی این خبر را به ناصر‌الدین میرزا در تبریز رساند. میرزا فضل‌الله نصیرالملک، پیشکار ناصرالدین شاه در تامین و تنظیم مقدمات حرکت شاه به تهران درماند و میرزاتقی‌خان مامور این کار شد.
 • لایحه منع مداخله در معاملات دولتی

  ۲۷ مهر ۱۳۳۷ دولت وقت لایحه منع مداخله وزیران، نمایندگان مجلس و کارمندان دولت و موسسات عمومی را درهرگونه معاملات دولتی به مجلس داد که بعدا به تصویب رسید. دولت وقت متعاقب این لایحه، دو روز بعد لایحه «از کجا آورده‌ای؟» را به مجلس ارائه کرد که آن هم به تصویب رسید؛ اما جز یک سال و اندی به اجرا درنیامد. این از جنجالی‌ترین قانون‌های معلق به‌شمار آمده‌ است.
 • اندیشه قانون‌خواهی در ایران

  اندیشه قانون‌خواهی، شاید یکی از اصلی‌ترین جریان‌های فکری ایران در تاریخ معاصر است. توجه ایرانیان به این مهم، بین دوره اول و دوم جنگ‌های ایران و روس آغاز شد و سامان اندیشه و سیاست ایرانی را درهم ریخت. شاهزاده عباس‌میرزا ولیعهد پادشاه قاجار، در پی شکست سپاهش از روسیه، به فراست دریافته بود که مساله، چیزی فراتر از صرف عوامل نظامی است، اگرچه نگاه او بیش از همه به ارتش بود اما دامنه اندیشه‌اش بیش از چیزی بود که بتوان آن را به ارتش و دستگاه نظام محدود کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر