آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۱۲

 • نجات ایران با نفت

  دنیای اقتصاد: ایران به جهت ظرفیت‌های اقتصادی نه چندان گسترده‌ای که در طول تاریخ داشته است، هنگام بحران‌های اقتصادی شرایط نامطلوبی را تجربه کرده است. این وضعیت عمدتا متوجه مردم عادی می‌شد، چراکه با تورم گسترده، کاهش قدرت خرید، بیکاری و ورشکستگی مواجه می‌شدند. یکی از این بزنگاه‌های تاریخی بحران اقتصادی سال ۱۹۲۹ در جهان بود که طبیعتا ایران را نیز تحت تاثیر قرار داد. در مدتی پس از این دوران در سال ۱۹۳۳م/ ۱۳۱۲ش ایران قرارداد نفتی را با بریتانیا به امضا رساند که برخی آن را یک سند دیگر از خیانت می‌دانند. دکتر ربابه معتقدی در نشست «کارنامه و زمانه رضاشاه» که در محل آرشیو ملی برگزار شد، به این قرارداد و تاثیر شرایط جهانی در انعقاد آن پرداخت.
 • میرشب و گزمه‌های دوره قاجار

  در دوره صفوی منابع رسمی همچون دستورالملوک اشاره مستقیمی به منصب میرشب نکرده‌اند و آن را در ذیل منصب عسس آورده و تمام وظایفی را که در ادامه گفته خواهد شد جزئی از وظایف او بیان کرده‌اند؛ اما در سفرنامه شاردن از میرشب به‌عنوان رئیس گزمه‌ها یاد شده و او را حاکم شهر در هنگام شب می‌داند و درباب گزمه آورده مامورانی هستند که مرتبا در شهر درحال گشت‌زنی هستند.
 • زمین‌لرزه فردوس و دشت بیاض

  زمین‌لرزه دشت بیاض و فردوس، دو زمین‌لرزه پیاپی بود که در دو روز منطقه دشت بیاض، کاخک و فردوس را ویران کرد.
 • روایت عکاس پیشکسوت از زلزله بوئین‌زهرا

  زمین لرزه ۲/ ۷ ریشتری ۱۰ شهریور ۱۳۴۱ در منطقه بوئین‌زهرای قزوین ده‌ها روستا را ویران کرد و جان بیش از ۲۰هزار نفر را گرفت. در اثر این زمین‌لرزه بسیاری از آثار و مکان‌های قدیمی و تاریخی شهرستان بوئین‌زهرا از جمله قلعه باستانی رودک از بین رفت.
 • درگذشت سجادی‌نژاد، پدر حسابداری در ایران

  حسن سجادی‌نژاد از پیشگامان حرفه‌ای و دانشگاهی حسابداری در ایران ۱۰ شهریور ۱۳۶۷ در سن ۷۱ سالگی چشم بر جهان فروبست. وی از بنیان‌گذاران انجمن حسابداران خبره ایران و از موسسان دانشکده حسابداری و علوم مالی شرکت ملی نفت ایران (سال ۱۳۳۶) بود و پیش از انقلاب، هفت سال ریاست آن دانشکده را برعهده داشت.
 • ارتش و بوروکراسی در دوران پهلوی اول

  در سال‌های پس از جنگ جهانی اول و روی کار آمدن دولت پهلوی، طرح‌های اقتصادی و اجتماعی متعددی در راستای مدرن کردن ایران اجرا شد. احداث راه‌آهن، راه‌اندازی خطوط تلفن، تاسیس نخستین بانک‌های ایرانی، راه‌اندازی نخستین پروازهای هواپیمایی، ایجاد کارخانه‌های کوچک و متوسط، توسعه صنایع تبدیلی، ایجاد مدارس آموزش فنی و حرفه‌ای و... از جمله طرح‌هایی بود که در دوره ۱۳۰۰ تا ۱۳۲۰ به اجرا درآمد.

بیشتر