شماره روزنامه ۴۵۴۹
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۱۱

 • دارایی از جیب مردم

  دنیای اقتصاد: موضوع املاک اختصاصی رضاشاه یکی از مواردی است که همواره در طول تاریخ ایران با روایت‌ها و گاه بزرگنمایی‌های مختلفی طرح شده است. اما به‌راستی حجم این املاک چه میزان بوده است و شاه اداره آنها را چگونه در دستور کار سلطنت خود قرار داده است. آیا تصرف املاک به‌دست شاه حاصل حرص و آز شخصی شاه بود یا ماجرایی در پس این موضوع وجود داشت که به علت وقوع حوادث شهریور ۱۳۲۰ امکان بروز و ظهور پیدا نکرد؟ موضوع دیگر اینکه شخص رضاشاه تا چه حدی از ظلم بی‌حد و حصری که به مردم در مناطق می‌شد، اطلاع داشت؟ دکتر مصطفی نوری در جریان همایش «بررسی زمانه و کارنامه و عملکرد بیست ساله رضاشاه» که روز سوم اسفندماه به همت پژوهشکده اسناد در محل آرشیو ملی برگزار شد، تلاش کرد به شماری از این پرسش‌ها پاسخ دهد.
 • کسب‌وکار اقلیت‌ها در دوره صفوی

  لیلا مومنی
  عصر صفوی نقطه عطفی در تاریخ ایران به‌شمار می‌رود. این دوره از تاریخ سرشار از تحولاتی است که اروپا را تحت‌تاثیر خود قرار می‌‌دهد و هجوم جهانگردان، بازرگانان و ماجراجویان و هیات‌‌های سیاسی کشور‌های اروپایی به طرف ایران آغاز می‌‌شود. هدف ما در اینجا بررسی وضعیت جلفا در زمان صفویه از لابه لای متون سفرنامه‌ها است.
 • قرارداد استعماری ۱۹۰۷

  ۸ شهریور سال ۱۲۸۶ شمسی قرارداد تقسیم ایران میان کشورهای روسیه و بریتانیا در منطقه سن‌پترزبورگ امضا شد. روسیه و انگلستان از سال‏‌ها قبل رقابت شدیدی بر سر منافع خود در ایران داشتند. هر امتیازی که یکی از این دو کشور به دست می‌‏آورد دیگری سعی می‌‏کرد مشابه آن را به‌دست آورد.
 • پایان جنگ اول تریاک

  ۲۹ آگوست ۱۸۴۲ جنگ چین و انگلستان معروف به «جنگ اول تریاک» با امضای قرارداد نانژینگ پایان یافت. این جنگ به پیروزی انگلستان و از دست رفتن هنگ‌کنگ چین و بازشدن درهای چین به روی بازرگانان انگلیسی انجامید.
 • زادروز قهرمان اسطوره‌ای

  غلامرضا تختی، ۵ شهریور ۱۳۰۹ در محله خانی‌آباد در جنوب تهران متولد شد. «رجب‌خان» (پدر تختی) متولد ۱۲۷۴ محله دروازه‌غار تهران و مادرش از خانواده‌ای سنتی اهل تهران بود. در ایران از تختی به‌عنوان «جهان‌پهلوان» یاد می‌شود. تختی در طول زندگی خود به کارهای عام‌المنفعه پرداخت و خدماتی به محرومان کرد. او عضو جبهه ملی ایران بوده و در نهضت ملی‌شدن نفت در ایران نیز فعالیت داشت.
 • وداع بازیگر بزرگ

  اینگرید برگمن هنرپیشه سوئدی، از بهترین بازیگران تاریخ سینما، و برنده سه جایزه اسکار، ۲۹ آگوست ۱۹۸۲ به دلیل بیماری سرطان درگذشت.
 • املاک رضاخان

  رضا‌خان با توسل به شیوه‌هایی چون مصادره اموال و املاک افراد مغضوب، ضبط اموال مجهول‌المالک، خرید املاک از مالکان عمده با قیمت‌های بسیار نازل، قبول هدایا، خرید مستغلات و اراضی مزروعی پایین‌تر از قیمت بازار از مالکان مرعوب، و تحت فشار گذاشتن مالکان از راه‌های گوناگون مثل قطع آب تا قبول قیمت نازل، و به زور شلاق و شکنجه و راه‌های دیگر، به بزرگ‌ترین فئودال و زمین‌دار ایران تبدیل شد. رابرت‌گراهام راه‌های کسب املاک را در چند عبارت خلاصه می‌کند: رشوه‌گیری، غصب و توقیف.

بیشتر