آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۱۳

 • قیامت قیمت‌ها!

  مرضیه ثمره‌حسینی
  کنترل و تنظیم قیمت اجناس همواره از چالش‌های مهم دولت‌های حاکم بر ایران بوده است. در گذشته هم مانند آنچه امروز می‌بینیم، دولت‌ها می‌کوشیدند نرخ کالاها به‌ویژه کالاهای اساسی همچون نان، برنج و گوشت باعث فشار بر مردم و ایجاد نارضایتی عمومی نشود. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که بدانیم نارضایتی عمومی از گرانی قند و کرایه حمل‌ونقل از عواملی بود که آتش مشروطه‌خواهی در ایران عصر قاجار را شعله‌ور کرد.
 • صنعت گونی‌بافی در ایران

  مواد اولیه این صنعت کنف و سایر الیاف گیاهی است که در نواحی ساحلی دریای خزر به‌عمل می‌آید. نخستین کارخانه گونی‌بافی در سال ۱۳۱۳ در شهر رشت تاسیس شد. این کارخانه توسط شرکت سهامی تجارتی و صنعتی گیلان و مازندران تاسیس شد. تاریخ تاسیس شرکت بهمن ۱۳۰۹ است، ولی در خرداد ۱۳۱۰ شروع به کار کرده است.
 • مدیریت تولید از طرف انگلیسی‌ها

  شرکت‌های خارجی علاوه بر سرمایه‌گذاری برای تولید، مدیریت تولید را نیز کنترل می‌کردند. «شرکت زیگلر» با هدف جلوگیری از اعمال سلیقه بافنده در کارها ـ که در قـرارداد منعقد شده با بافنده بر آن تاکید می‌کردـ جنبه‌های تکنیکی تولید فرش را کنترل می‌کرد.
 • گذار صاحب‌منصبان از بازار قاجاری

  مادام کارلاسرنا که در دوره ناصری از ایران بازدید کرده است، توصیف‌هایی را در مورد طبقات مختلف مردم عرضه می‌کند که هریک نمایانگر اوضاع اجتماعی آن روزگار است. وی از جمله در بخشی به توصیف گذار صاحب‌منصبان ایرانی از بازار پرداخته که در قالب آن می‌توان به اختلاف فاحش طبقاتی میان مردم آن روزگار پی برد:
 • پایان جنگ جهانی دوم

  جنگ‌جهانی دوم، ۲ سپتامبر ۱۹۴۵. م در پی تسلیم ژاپن پایان یافت. این جنگ ویرانگر طی چهار سال قریب ۵/ ۲۷ میلیون از مردم شوروی را به کام مرگ کشاند، یعنی روزی ۱۸ هزار نفر. ۵۰ درصد این کشته‌شدگان خارج از شرایط «عادی» جنگ جان خود را از دست دادند. به جز اینان، ۳ میلیون روس در اردوگاه‌های آلمان و به‌ویژه در اتاق‌های گاز از پای درآمدند. در بلاروس یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر کشته شدند و در لنینگراد هم یک میلیون نفر قربانی ۹۰۰ روز محاصره شدند.
 • هوشی مینه، قهرمان نبرد با آمریکا

  دوم سپتامبر ۱۹۶۹ هوشی مینه، رهبر انقلاب ویتنام جهان را بدرود گفت. او ۱۹ مه ۱۸۹۰ در قصبه هوانگ ترو در نزدیکی لنگ سن به دنیا آمد.
 • زادروز هنری جورج، نظریه پرداز پیشرفت

  دوم سپتامبر۱۸۳۹ هنری جورج، اقتصاددان آمریکایی چشم به جهان گشود. او از رجال سیاسی و اقتصاددان‌های مطرح قرن نوزدهم است که شخصیت‌های سرشناسی چون جان دیوئی، ویلیام ویکری، و جوزف استیگلیتز، از او تاثیر پذیرفته‌اند.
 • خاطره‌ای از نیما

  هادی شفائیه، پدر عکاسی آکادمیک و مدرن ایران روز هشتم شهریور ماه سال‌جاری در سن ۹۵ سالگی درگذشت. او عکاس پرتره‌هایی از هنرمندان بزرگ معاصر است. در اینجا بخشی از خاطره او هنگام عکاسی از چهره «نیما یوشیج» را می‌خوانید.
 • تخریب کارخانه گونی‌بافی رشت

  کارخانه گونی‌بافی رشت، یکی از اولین مراکز سرمایه‌گذاری صنعتی این شهر محسوب می‌شود که از نظر تاریخی و معماری به‌عنوان پیشینه معماری استان گیلان از اهمیت بسیار خاصی برخوردار است.

بیشتر