آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۸۲

 • طبقه ناراضی عصر قاجار

  مشکلات طبقه تاجر و بازرگان ایرانی در عهد قاجار، هم ناشی از سیاست غارتگرانه حکام داخلی بود و هم برخاسته از وضعیت نیمه استعماری مناطق اقتصادی ایران که به تصرف روس و انگلیس درآمده بود؛ مجموع اینها و مسلما شرایط برآمده از آن که ارتباط تنگاتنگی هم با یکدیگر داشتند، عواملی بودند که مانع از رشد سرمایه‌داری در ایران می‌شد و در نتیجه با توجه به رشد سرمایه‌داری در جهان، نارضایتی تجار ایرانی را به‌دلیل کوتاه شدن دستش چه از بازار داخلی و چه به‌دلیل عدم توانایی ورود به بازارهای جهانی به‌وجود آورد. این بود لب کلام نارضایتی تجار که اکنون با توجه به اسناد و مدارک به توضیح و تفسیرش خواهیم پرداخت.
 • رفتار نادر با ارامنه جلفا

  حمله نادر به هند تاثیرات و پیامدهای مهمی به همراه داشت، که در روابط نادر با مردم خود از گروه‌ها و اقوام مختلف و نیز در روابط نادر با همسایگانش دیده می‌شود. این حمله به فعالیت‌های نظامی جنبی آن، شامل تصرف قندهار و کابل قبل از ورود به هندوستان و ماوراءالنهر و خوارزم تا بعد از بازگشت از هندوستان، بیش از ۴۰ سال به طول انجامید.
 • ریاست‌جمهوری شهید رجایی

  دوم مردادماه ۱۳۶۰ دومین انتخابات ریاست‌جمهوری پس از انقلاب اسلامی برگزار شد.
 • مخالفت رهبر دموکرات‌ها با فروش آواکس به ایران

  دوم مرداد ۱۳۵۶ سناتور رابرت برد، رهبر دموکرات‌ها در سنای آمریکا با فروش آواکس به ایران مخالفت کرد. در پی مخالفت رئیس اکثریت سنای آمریکا با فروش هواپیمای آواکس به ایران، جیمی کارتر، رئیس‌جمهوری وقت این کشور چهارم آگوست ۱۹۷۷ موضوع معامله را موقتا به حالت تعلیق درآورد.
 • عزل سپهدار تنکابنی

  دوم مردادماه ۱۲۹۰ مجلس شورای ملی سپهدار تنکابنی را از رئیس‌الوزرایی عزل و صمصام‌السلطنه بختیاری را به‌جای او تعیین کرد. در اولین کابینه‌ای که مشروطه‌خواهان پس از خاتمه استبداد صغیر تعیین کردند، دو تن از وزیران کابینه داماد «مظفرالدین شاه» بودند، یعنی دو تن از شوهر خواهران محمدعلی شاه، که «فرمانفرما» و «صنیع‌الدوله» بودند. سرانجام پس از انجام یک سلسله اقدامات انقلابی، عضدالملک نایب‌السلطنه، سپهدار تنکابنی را در مهر ماه ۱۲۸۸ رسما به «ریاست وزرایی» برگزید و در ۲۴ آبان ماه ۱۲۸۸ مجلس شورای ملی دوره دوم در حضور «احمدشاه» و عضدالملک نایب‌السلطنه و سران دولت مشروطه افتتاح شد.
 • ناکامی اصلاح در دوره قاجار

  تابو شدن گذار از سنت‌های ناکارآمد و مخل به‌کارگیری عقل ابزاری جریان‌های اصلاحی را در تعین صرف متوقف می‌کند. در این روند بهره‌برداری از دستاوردهای عینی و ابزاری نوگرایی، تنها در چارچوب نیازها و خواست‌های مبنتی بر سنت، مجاز است؛ ولی ورود به عرصه حکمت نظری و دگرگونی در مفاهیم فرهنگی و دیگر شئون اساسی اجتماعی جایز نیست. حال آنکه امکان بهره‌مندی از ابزار عینی خود نیازمند شناخت ماهوی و بازتولید کیفی و کمی آن است و این مهم بدون ورود به عرصه نقد و اندیشه‌پردازی میسر نخواهد بود. در چنین شرایطی محرک‌های اجتماعی بیرونی تهدیدی برای جعل هویت و ماهیت جامعه معرفی می‌شوند و بنابراین نقد و بهره‌گیری از عقل سلیم مجرد از معذورات که در فرآیندی کلیت‌نگر و پلورالیستی اعمال شود، نفی شده و مذموم می‌شود.
 • آموزشگاه عالی اختصاصی هواپیمایی کشوری

  در مهرماه ۳۹ برای تحصیل رشته مخابراتی هواپیمایی تاسیس شد. داوطلبان باید دیپلم کامل متوسط داشته و تعهد می‌دادند که پس از پایان تحصیل در نقاطی که اداره کل هواپیمایی کل کشوری لازم می‌داند، به کار مشغول شوند.
 • گفته‌ها

  مدتی با فداییان اسلام همکاری می‌کردم و در جلسات آنها شرکت داشتم. دکتر محمد مصدق هم فعالیتش در همان موقع در اوج بود و ما جذب این شعار فداییان اسلام شدیم که گفتند: «همه کار و همه چیز تنها برای خدا» و «اسلام برتر از همه چیز است و هیچ چیز برتر از اسلام نیست.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر